Stručnjak za Telegram: 'EU ne mora nužno uvesti embargo na rusku naftu, postoji još jedno rješenje'

EU mora zabraniti rusku naftu, a OPEC odbija povećati proizvodnju da nadomjesti gubitak. Što dalje?

Europska unija traži rješenje kojim bi se oslobodila ovisnosti o uvozu energenata iz Rusije. SAD su već ranije uvele embargo na rusku naftu i plin, ali u njihovom slučaju, radi se o zanemarivim količinama koje je vrlo lako kompenzirati, dok je u Europskoj uniji sasvim druga priča. Oko 30 posto plina i 10 posto nafte dolaze iz Rusije i dok se ne uspostave alternativni pravci dobave, Europskoj uniji vrlo je teško donijeti odluku o uvođenju embarga.

U tome ne pomažu ni zemlje izvoznice nafte okupljene u OPEC-u, koje su ponovno ovih dana poručile da ne žele povećati proizvodnju i da je količine koje se uvoze iz Rusije nemoguće zamijeniti. Također, poručili su da bi postojeće ili buduće sankcije prema Rusiji mogle stvoriti jedan od najvećih naftnih šokova u povijesti.

Dosadašnje sankcije su napravile štetu Rusiji, ali glavni udar bi bio embargo na energente

Više zemalja članica EU, poput Irske i Litve, tražilo je zabranu uvoza ruske nafte, a prije pet dana i Europski parlament izglasao je rezoluciju kojom se traži hitno uvođenje embarga na uvoz praktički svih energenata iz Rusije.

Iako su i postojeće sankcije prema Rusiji vrlo snažne i ostavljaju vrlo negativne posljedice na rusku ekonomiju, ono što bih ih najviše zaboljelo jest upravo embargo na energente koji su im glavni izvozni proizvod. Pola federalnog proračuna Rusije dolazi od prihoda od nafte.

Rusija je među tri najveća izvoznika s više od 7 milijuna barela dnevno, u što je uračunata sirova nafta i derivati. Od toga je u Europu išlo oko 2,7 milijuna barela sirove nafte i još 1,5 milijuna barela derivata, uglavnom dizela, dnevno.

OPEC ne želi povećati proizvodnju

Što učiniti u situaciji kada je jasno da EU mora zabraniti uvoz ruske nafte, i time zaustavila financiranje agresije na Ukrajinu, dok istovremeno OPEC ne želi povećati proizvodnju, kako bi nadomjestio taj gubitak?

Dr. sc. Kristijan Kotarski kaže da postoji rješenje između dvije krajnosti – daljnjeg uvoza i potpunog embarga – a to je uvođenje carina na ruske energente, što je ideja profesora Ricarda Hausmanna s Harvarda.

Rješenje je u uvođenju carina na rusku naftu i plin

“Hausmann predlaže uvođenje carina od 30 posto na plin i 10 posto na naftu. Tim novcem može se pomoći onima koji se zbog skupljih energenata nađu u teškoj situaciji, koji jedva krpaju kraj s krajem, a istovremeno se šalje i signal robnim burzama koje bi tada prestale paničariti. Kada će tržišta znati da neće biti potpunog embarga, da će se ići na postupno smanjenje ovisnosti, nestala bi nesigurnost, koja je uvelike utjecala na rast cijena”, pojašnjava Kotarski.

Smatra da bi se ovaj potez svidio i zemljama izvoznicama nafte iz OPEC-a koji je posljednjih godina smanjivao tržišni udio u odnosu na Rusiju.

“To bi značilo povećanje cijena, što bi ih motiviralo na veću proizvodnju i istiskivanje Rusije s tržišta. Ako smo ozbiljni po pitanju klimatskih promjena i dekarbonizacije, onda je proizvođačima nafte u interesu da se počnu natjecati s Rusima, jer će to biti igra nultog zbroja, kako će se nafta sve manje koristiti”, kaže Kotarski.

Saudijska Arabija šalje poruku SAD-u

Zapad u ovoj situaciji očito ima ograničen utjecaj na zemlje OPEC-a, a u pozadini toga vjerojatno stoji odnos SAD-a prema nekim zemljama na Bliskom Istoku.

“Moguće je da se radi o nekakvoj pozadinskoj igri oko Irana, koji bi se trebao vratiti na tržište. Američka politika je na raskrsnici, oni ne mogu u svom džepu imati Iran i s druge strane Saudijsku Arabiju i Emirate. Vidljivo je da se Emirati i Saudijska Arabija sve više oslanjaju na Kinu, kada je u pitanju tehnologija, a to zbližavanje pokazuje i najava da bi mogli početi naplaćivati naftu u kineskoj valuti. Saudijska Arabija nije posve sigurna što će SAD napraviti po pitanju Irana s kojim nije u dobrim odnosima.

Dok god SAD ne iskomunicira poruku tko su njihovi saveznici, čije interese će na Bliskom Istoku uvažavati, do tad će Saudijska Arabija, kao najmoćnija u toj priči, držati slavinu zatvorenom i neće puštati veće količine nafte na svjetsko tržište. To je važan signal koji Saudijci žele poslati SAD-u, kaže Kotarski.