Sud danas potvrdio: štetu iz afere s pročistačem, za koju su osuđeni Bandićevi ljudi, platit će Zagrepčani

Presuda Županijskog suda je nepravomoćna i obrana na nju najavljuje žalbu

19.10.2014., Zagreb - Pripadnici PNUSKOK-a  odvode Milana Bandica nakon pretresa njegova stana i automobila u garazi u Buzanovoj ulici. Milan Bandic uhicen je danas popodne zajedno sa predsjednikom Uprave Zagrebackog holdinga Slobodanom Ljubicicem i predsjednikom uprave CIOS-a Petrom Pripuzom. 
Photo: Goran Jakus/PIXSELL
FOTO: Goran Jakus/PIXSELL

Županijski sud u Zagrebu danas je donio nepravomoćnu presudu u aferi pročistač. Ante Pavić, direktor Zagrebačkih otpadnih voda (ZOV-a), Hannes Schweitzer, iz njemačke tvrtke koja je za ZOV radila na projektu pročistača, te dvojica građevinskih poduzetnika Darko Turopoljac i Damir Vuljanko nepravomoćno su proglašeni krivima.

Pavić je, kako smo javili, osuđen za protuzakonito posredovanje, te je kažnjen s četiri godine zatvora. Schweitzer je osuđen na šest godina, zbog primanje mita i zloupotrebe položaja. Turopoljac je zbog sudjelovanja u ovim malverzacijama dobio ukupno šest godina, dok je Vuljanko kažnjen s četiri godine zatvora.

Sud je utvrdio da su Pavić i Schweitzer namještali radove na projektu pročistača Turopoljčevoj firmi, ugovarali radove napumpanih cijena, te plaćali nepostojeće radove. Za to su od Turopoljca dobivali mito.

Milan Bandić im je bio veza

Tijekom procesa je utvrđeno da je Pavića i Turopoljca povezao osobno ondašnji gradonačelnik Milan Bandić. Iako je Bandić u svom svjedočenju to negirao, Pavić i Turopoljac u svojim su obranama priznali da su se upoznali upravo preko ondašnjeg prvog čovjeka Grada Zagreba. Inače, Bandić je još 2000. potpisao koncesijski ugovor između Grada Zagreba i tvrtke ZOV za pročistač otpadnih voda. Taj ugovor ističe 2028. godine.

Nakon tog roka, kako je utvrdio sud, svi troškovi, među kojima su i oni za radove prenapuhanih vrijednosti, te za radove koji uopće nisu izvršeni, past će na teret Zagreba i njegovih građana.

“Kod izricanja kazni otegotna okolnost okrivljenima bila je upravo činjenica da su s obzirom na ugovor o koncesiji postupali na štetu javnog interesa, budući da će troškovi na kraju pasti na teret grada i građana. Osim toga Turopoljac je do poslova došao preko Milana Bandića koji ga je povezao s Pavićem. Turopoljac je radio protiv javnog interesa, te izvlačio novac iz vlastite firme oštetivši na taj način i njezine zaposlenike”, kazala je sutkinja Irena Kvaternik obrazlažući presudu. Istaknula je kako privatni interes ne može biti na štetu javnog, te kako je nezakonito bogaćenje pojedinaca za svaku osudu.

USKOK: ‘Dokazana je korupcija’

Zamjenik ravnateljice USKOK-a Tomislav Kamber kazao je kako je važno što je ovom presudom potvrđeno da je još jedan veliki infrastrukturni projekt u Hrvatskoj inficiran korupcijom koja u jednom svom kraku doseže i institucije grada Zagreba.

Odvjetnik: ‘Ovo je bilo režimsko suđenje’

Odvjetnik Mate Matić koji zastupa Antu Pavića, očekivano je nezadovoljan presudom, te najavljuje žalbu. “Ovakva presuda pokazuje besmislenost vođenja dokaznog postupka jer niti jedan dokaz obrane nije prihvaćen. Zato se može zaključiti samo da se radi o režimskom suđenju što nije dobro za pravosuđe”, poručio je Matić pojasnivši kako pod režimskim suđenjem smatra odluku da se u nekim postupcima donose osuđujuće presude bez obzira na provedene dokaze.

“Protiv toga smo se borili i borit ćemo se i dalje”, istaknuo je Matić koji se nada da će se nakon žalbi doista vrednovati dokazi.