Sud u BiH pustio na slobodu poduzetnike osumnjičene da su davali mito Josipi Rimac

Sada slijedi procedura izručenja kakva je već viđena u slučaju Zdravka Mamića

Vlasnik tvrtke Lager iz Posušja Milenko Bašić i njegov direktor Dragan Stipić, koji su jučer uhićeni u Mostaru na osnovu tjeralice iz Hrvatske, gdje je protiv njih pokrenuta istraga zbog sumnji da su davali mito bivšoj državnoj tajnici Josipi Rimac, u nastavku postupka branit će se sa slobode.

Potvrdio nam je to njihov odvjetnik Zdravko Rajić pojasnivši kako je jučer krivo interpretirano da su Bašić i Stipić privedeni na osnovu tjeralice hrvatskog Interpola.

Sami se javili sudu BiH

“Oni su se, nakon što su doznali da je za njima na snazi međunarodna tjeralica, sami javili nadležnim tijelima. Došli su u pratnji odvjetnika na Sud BiH i očitovali se o zahtjevu Hrvatske za izručenje”, objašnjava nam odvjetnik Rajić.

Bašić i Stipić uhićeni su nedugo nakon što su dali intervju za hrvatski tjednik “Nacional”. U razgovoru s novinarkom Orhideom Gaurom Hodak teško su optužili Krunoslava Jakupčića predsjednika uprave Hrvatskih šuma, koji je također pod istragom. Tvrde da ih je tražio milijunsku proviziju kako bi im dozvolio nastavak projekta vjetroparka Krš Pađene. Zbog toga su, izjavili su za Nacional, zamolili Josipu Rimac, kojoj je kao bivšoj gradonačelnici Knina tamošnji projekt bio važan, da utječe na upravu Hrvatskih šuma ne bi li to reketarenje prestalo.

Ipak ne žele izručenje RH

Bašić je u tom novinskom intervjuu rekao kako je spreman sve to ispričati i u hrvatskom USKOK-u. Međutim, kako je za njim i Stipićem na snazi tjeralica, jer im je Županijski sud u Zagrebu odredio istražni zatvor, jučer je započela procedura njihovog izručenja.

Bez obzira što tvrde da žele sve pojasniti hrvatskim istražiteljima i Bašić i Stipić na sudu BiH izjavili su kako ne žele da ih se izruči u skraćenom postupku. Umjesto toga predložili su, a sud prihvatio, da se odluka donese u redovnoj proceduri.

Kada bi mogli biti izručeni?

To znači da će Bašić i Stipić na slobodi čekati da sud zaključi ima li osnova za izručenje Hrvatskoj. Ponovno će se tako, kao i nedavno u slučaju Zdravka Mamića, analizirati je li izručenje dvojice osumnjičenih državljana BiH, koje traži Hrvatska, moguće prema Ugovoru između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o izručenju.

Ovdje valja podsjetiti da taj Ugovor regulira za koja se točno kaznena djela državljani BiH mogu izručiti Hrvatskoj. Dva ključna uvjeta za primjenu ovog sporazuma su upravo to da kazneno djelo bude na popisu kaznenih djela za koja se ugovor primjenjuje, te da bude počinjeno nakon 2012. kada je Ugovor o izručenju počeo vrijediti. U Mamićevom slučaju sud BiH zaključio je kako kazneno djelo za koje ga hrvatski USKOK optužuje nije na popisu djela za koja se može odobriti izručenje.