Sud u Strasbourgu kaznio RH zbog tragičnog slučaja s migrantima. Obrazloženje je brutalno: 'Vi ne možete jamčiti pravo na život'

Hrvatske vlasti nikada nisu utvrdile tko je odgovoran za tragični incident

FOTO: AFP/Pixsell

Marokanac Abdeljalil Daraibou završio je u proljeće 2015. u pritvoru na Bajakovu nakon što je nezakonito prešao granicu. S još tri ilegalna migranta priveden je u Postaju granične policije. Usred noći sve ih je probudila snažna eksplozija. Oko njih je gorjelo. Ukupno tri migranta izgubila su život u tom požaru život, dok je Daraibou zadobio teške opekline. Jedva je preživio. Ozlijeđeno je i osam policajaca koji su spašavali pritvorenike.

Telegram je ovaj slučaj pratio od početka, no kako je do ovog požara došlo nikada nismo doznali, budući da to u ovih osam godina nije utvrđeno. Disciplinski je kažnjen tek jedan policajac koji nije dobro nadzirao pritvorene osobe. Skinuto mu je 10 posto s plaće. Sada saznajemo da je Europski sud za ljudska prava protiv Hrvatske donio presudu zaključivši da je kriva za kršenje prava na život ovom ilegalnom migrantu.

Što je utvrdio sud u Strasbourgu

Sud je utvrdio da su hrvatska država, odnosno njezin policijski aparat, ugrozili Daraibou život. Osim što nije utvrđeno kako je došlo do požara, ne zna se ni kako su šibice ili upaljači uopće dospjeli u ćeliju. Tko nije obavio dovoljno detaljan pregled uhićenika? Je li još negdje došlo do propusta? Zašto migrant koji je preživio požar ili obitelji stradalih nisu ostvarili pravo na odštetu od države? Je li išta poduzeto da se u budućnosti tako nešto ne ponovi?

Iako se očekivalo da će sva ta pitanja do sada već dobiti odgovore, Europski sud za ljudska prava utvrdio je da se baš ništa nije rasvijetlilo. To je, piše sud, greška države koja je, dakle, dovela u pitanje živote uhićenih, prekršivši konvencijsko pravo na život zajamčeno svakom čovjeku. Nakon svega nije napravila ništa da spriječi buduće tragedije, utvrdio je sud.

Pred Europskim sudom za ljudska prava Marokanca je zastupala odvjetnica Lidija Horvat. Presudom koju je sud donio Republika Hrvatska Daraibou mora platiti ukupno 20 tisuća eura štete i sudskih troškova.

Bijeg iz Maroka, protjerivanje iz Hrvatske

U međuvremenu je ovaj migrant protjeran iz Hrvatske. Ranije, neposredno nakon incidenta u kojem je umalo izgubio život, za 24sata je ispričao razloge svog bijega iz Maroka.

“U Maroku imam sina, majku i trojicu braće. Pobjegao sam jer su me neki ljudi htjeli natjerati da se pridružim ISIL-u i ratujem u Siriji. Planirao sam do rođaka u Njemačku, a zatim u Kanadu. Električar sam i vozač”, izjavio je Daraibou koji je u zagrebačkoj bolnici proveo dva i pol mjeseca.

Bio je već tada ogorčen činjenicom što im je policija, tvrdio je, pokušavala podmetnuti krivnju. Tvrdio je kako nitko od njih nije imao ni upaljače ni šibice. Sve su im oduzeli kada su ih uhvatili u ilegalnom prelasku granice. Ispitan je tek tri mjeseca kasnije. Od 2017. do 2019. i sam je bio pod istragom za podmetanje požara, da bi na kraju sve bilo odbačeno jer se protiv njega više nije mogao voditi postupak – u Hrvatskoj nije uspio dobiti azil te je protjeran.

Detalji tužbe protiv Republike Hrvatske

Da zbog propale istrage uzroka požara nije imao mogućnost tražiti odštetu od Hrvatske, Daraibou je naveo i u tužbi podnijetoj Europskom sudu za ljudska prava. Postupak je započeo u studenom 2018. godine. Nije tada znao ni da se više ne vodi istraga protiv policajaca koji su nadzirali pritvorsku jedinicu na Bajakovu.

Ni Ustavnom sudu RH nije se mogao obratiti jer jednostavno nije imao nikakvu konačnu odluku protiv koje je mogao podnijeti tužbu. Zbog toga je pravdu potražio na Europskom sudu za ljudska prava.

“Policajci koji su vodili računa o pritvorenicima iskazali su nevjerojatan nemar. Pregledali su pritvorenike nakon što su ih uhitili, no ne i prije nego što su ih smjestili u ćelije, što je suprotno vrijedećim pravilima”, istaknula je u tužbi odvjetnica Horvat.

Predstavnica RH: ‘Nije bilo propusta’

Predstavnica Republike Hrvatske Štefica Stažnik uvjeravala je pak sud da su migranti nakon privođenja pregledani. Dodala je kako, prema utvrđenom, policajce ništa nije navodilo na zaključak da bi se moglo raditi o piromanima ili osobama koje su sklone samoozlijeđivanju. “Ništa nije ukazivalo da bi mogli biti spremni izazvati tako težak incident”, pojašnjavala je tijekom postupka.

No, kako u konačnici nije utvrđen ni uzrok požara, kao ni odgovornost bilo koga iz struktura hrvatske vlasti, Europski sud za ljudska prava zaključio je da je Republika Hrvatska zapravo odgovorna za stradavanje migranata.

“Nakon svega možemo samo zaključiti da domaće vlasti nisu implementirale dovoljno propisa koji bi jamčili pravo na život, te posebno da nisu učinile ništa kako bi spriječile da se takve opasne situacije događaju ubuduće”, poručio je Europski sud za ljudska prava u danas objavljenoj presudi.