Pratimo neobičnu utrku: farma divovi nadmeću se oko toga tko će objaviti da ima efikasnije cjepivo

Prvo je Pfizerovo cjepivo bilo je na 90 posto. Rusi su uskoro digli na 92, Moderna na 94.5, a Pfizer se danas vratio s 95 posto

A researcher works on a vaccin against the new coronavirus COVID-19 at the Copenhagen's University research lab in Copenhagen, Denmark, on March 23, 2020. - At Copenhagen university, a team of about 10 researchers is working around the clock to develop a vaccine against Covid-19 that could apply for clinical trial before within nine months. The vaccine will be based on two components : the protein which is on the surface of the coronavirus, called the spike protein that researchers express in the lab and then attach it on the surface of a virus-like particle. (Photo by Thibault Savary / AFP)
FOTO: AFP

Još nije prošlo punih godinu dana od kada je u kineskom gradu Wuhanu otkriven prvi slučaj zaraze koronavirusom, a već se nazire dan kada će se na tržištu pojaviti cjepivo protiv Covida-19. Nije sigurno samo to tko će ga prvi proizvesti: prema podacima New York Timesa, koji pažljivo prati sva nastojanja znanstvenika da zaustave pandemiju, u fazi testiranja na ljudima trenutno su 54 cjepiva.

Ipak, nekoliko velikih farmaceutskih kompanija izbilo je na čelo utrke, pa se može pretpostaviti da će masovno cijepljenje globalnih razmjera krajem ove ili početkom iduće godine započeti jednim od cjepiva čija testiranja upravo dovršavaju Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, ruski istraživački centar Gamaleya i kineska tvrtka Sinovac Biotech. Treba spomenuti kako vlade većine država goleme količine cjepiva već naručuju na neviđeno. Tako je, na primjer, samo Hrvatska naručila milijun doza od Pfizera, 2,7 milijuna od AstraZenece te 900 tisuća od J&J-a.

Osim što stavljanje cjepiva na tržište očito nudi mogućnost za veliku zaradu, ne treba zanemariti ni promotivni efekt koji će donijeti pobjeda u utrci. Tvrtka koja prva proizvede sigurno cjepivo mogla bi postati poznata gotovo kao Coca Cola, Microsoft ili Nike. S obzirom na ulog, nije nikakvo čudo što utrka između farmaceutskih giganata nije ostala samo u istraživačkim laboratorijima – posljednjih dana preko medija se vodi neobično nadmetanje u procjenama učinkovitosti nekoliko cjepiva koja će se uskoro naći na tržištu.

Pfizerovo cjepivo na 90 posto, rusko malo bolje

Počelo je početkom prošloga tjedna, kada je američki farmaceutski div Pfizer objavio kako dvije doze cjepiva razvijenog u suradnji s njemačkom tvrtkom BioNTech efektivno prevenira zarazu u više od 90 posto slučajeva. S obzirom na to da je glavni američki epidemiolog Anthony Fauci rekao da bi prihvatljivo bilo i ono cjepivo koje bi djelovao u 50 ili 60% slučajeva, Pfizerov uspjeh dočekan je kao velik korak naprijed u borbi protiv koronavirusa, pa su ga kako takvog prenijeli svi relevantni svjetski mediji.

Na to su smjesta reagirali Rusi, koji su objavili da je njihovo cjepivo Sputnjik V efikasno u 92 posto slučajeva. Do tog su zaključka ruski istraživači došli promatrajući razvoj bolesti kod 20 sudionika u istraživanju. Informacija o tako malom uzorku izazvala je skepsu nekih zapadnih znanstvenika, ali vijest je potvrdila ravnateljica istraživačkog instituta pri ruskom ministarstvu zdravstva Oksana Drapkina. Prije nego što je došlo do svađe, postignut je umirujući konsenzus o tome kako je pojava još jednog efikasnog cjepiva dobra vijest, čak i ako se o njemu ne znaju svi detalji.

Postotci rastu

Prije dva dana javila se još jedna američka kompanija, Moderna, koja tvrdi kako je proizvela cjepivo protiv koronavirusa koje ima učinkovitost od 94,5 posto. Opažene su blage nuspojave, a premda na neka važna pitanja o Moderninom cjepivu još nema odgovora, vijest se ponovo našla na naslovnicama velikih svjetskih medija.

Posebno ističu kako je Modernino cjepivo bitno stabilnije od Pfizerovog, što znači da ga je moguće skladištiti na nižim temperaturama i znatno lakše transportirati. Kako je to velika prednost za proizvod koji će trebati u razvoziti diljem svijeta, činilo se da je Moderna zasjenila uspjeh Pfizera i BioNTecha.

Američko-njemački partneri to nisu mogli dozvoliti, i tako su danas izašli novi rezultati testiranja prema kojima je njihovo cjepivo učinkovito u čak 95 posto slučajeva. Osim što su u efikasnosti za pola postotka prestigli Modernu, iz Pfizera kažu da su uspjeli proizvesti cjepivo koje nema nuspojava, pa je sigurno i za starije osobe. S obzirom na sve to, Pfizer će kroz nekoliko dana tražiti odobrenje američke regulatorne agencije FDA, koja im mora odobriti korištenje cjepiva, u kom bi slučaju ono trebalo biti dostupno do kraja godine.

Konkurencija se još nije oglasila, ali kako su stvari krenule, čini se da će se svakoga trena javiti farmaceuti koji tvrde da su proizveli još učinkovitije, sigurnije i stabilnije cjepivo.