Sve što trebati znati o novoj reformi koju predlaže ministar zdravlja (i zašto bi, ako uspije, bila važna)

Novi bi zakon mogao biti usvojen i prije ljeta pa pogledajmo što donosi

Ilustracija
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Ministar zdravlja Siniša Varga najavio je danas u Opatiji da 24. travnja počinje javna rasprava o nacrtu novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koja će trajati mjesec dana. Mijenjat će se 150 članaka, a ako sve prođe bez komplikacija, Sabor bi ga mogao usvojiti prije ljetne stanke. Tim vam povodom donosimo popis najzanimljivijih predloženih izmjena.

1. HZZO bi vam mogao dopustiti liječenje kod privatnika

Ako zbog težine bolesti ili bilo kojeg drugog problema ne možete dobiti primjerenu terapiju u nekoj hrvatskoj bolnici, HZZO bi vam mogao dopustiti liječenje kod privatnika u Hrvatskoj, umjesto u inozemstvu.

2. Ukinula bi se dvostruka lista lijekova

Ukinule bi se dopunska i osnovna lista lijekova, medicinskih pomagala i stomatoloških usluga.

3. Mogli biste koristiti i lijekove koji nisu na listi HZZO-a

Ako se terapija treba provoditi lijekovima koji nisu na listi HZZO-a, a o čemu odluku donosi bolničko povjerenstvo, HZZO može dopustiti da ti lijekovi idu na teret državnog zdravstva.

4. Ako njegujete člana obitelji, imali biste mogućnost raditi pola radnog vremena

Ova bi izmjena umnogome olakšala svima koji imaju teško bolesnog člana obitelji za kojeg se brinu, jer ne bi morali ostaviti posao i ugroziti si egzistenciju.

5. Plaćali bi se putni troškovi za odlazak na dijalizu ako je bolnica udaljenija od 500 m

Bubrežnim bolesnicima pokrivali bi se putni troškovi i ako na dijalizu idu u mjestu boravka, pod uvjetom da im je medicinska ustanova u kojoj to obavljaju udaljenija od 500 metara (od doma).

6. Životni partneri osoba istog spola dobili bi zdravstvenu zaštitu

Riječ je o usklađivanju sa Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola, kojim su osobama u životnom partnerstvu zajamčena prava jednaka onima koje imaju bračni partneri.

7. Radno vrijeme zaposlenih u medicinskim ustanovama moglo bi se preraspodijeliti

Bolnice i ambulante ubuduće bi mogle preraspodijeliti radno vrijeme zaposlenih u skladu s potrebama pa bi se smanjilo ili sasvim ukinulo plaćanje dežurstava.

8. Natprosječni bi se nagrađivali stimulacijama

Oni zdravstveni djelatnici koji bi ostvarili natprosječne rezultate rada imali bi pravo na stimulaciju, predlaže Ministarstvo zdravlja.

9. Novi način upravljanja kliničkim bolnicama

Kliničke bolnice vodila bi zajedno dva direktora – poslovni i medicinski, čime bi se medicinari rasteretili od administracije i poboljšalo vođenje bolnica kao poslovnih subjekata.

10. HZZO bi mogao osnovati trgovačka i osiguravajuća društva

Dobit koju bi ostvarila ta društva, kao i kreditne i financijske ustanove, čije bi osnivanje također bilo omogućeno, ulazila bi u sustav javnog zdravstva.

11. I privatnici bi mogli osnovati opću bolnicu

Privatnicima bi se omogućilo osnivanje bolnica koje mogu obavljati više zdravstvenih djelatnosti nego one specijalne, odnosno otvaranje općih bolnica.

12. Osnovao bi se Zavod za transplantaciju

Zavod za transplantaciju rješavao bi i koordinirao sve vezano uz transplantacije u Hrvatskoj pa bi se skratilo vrijeme čekanja na potrebni organ.