Svi pričaju o Lovrinovićevom prijedlogu zamrzavanja drugog mirovinskog stupa, a ovo su četiri najvažnije reakcije

Budući premijer ne dijeli mišljenje ekonomskog stratega Mosta

02.12.2015., Zagreb - Clanovi Nacionalnog vijeca Mosta nezavisnih lista okupili su se na sjednici prije pocetka jos jednog kruga pregovora. Ivan Lovrinovic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jedan od gospodarskih stratega Mosta Ivan Lovrinović najavio je, gostujući u četvrtak u emisiji Otvoreno Hrvatske televizije, da bi se dio defiicita u proračunu, odnosno u prvom mirovinskom fondu mogao riješiti zamrzavanjem drugog mirovinskog stupa.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje godišnje od doprinosa ubere 17 milijardi kuna manje nego što mu treba za isplatu mirovina koje godišnje zahtijevaju 36 milijardi kuna pa Lovrinović misli da bi zamrzavanjem drugog stupa država godišnje dobila šest milijardi kuna više za isplatu mirovina, piše Novi list.

Lovrinović: Bez rezanja plaća, moguće uštede oko 10 milijardi …

Ivan Lovrinović iz MOST nezavisnih lista podsjetio je kako je Hrvatska u proceduri prekomjernog deficita i pod nadzorom Europske komisije. "Ukoliko se ova godina ne iskoristi da se naprave veliki i značajni zaokreti, 2017. godina može biti pogibeljna i na rubu bankrota", upozorio je Lovrinović koji smatra da se na strani rashoda može uštedjeti primjerice na plaćanju kamata na javni dug te na subvencijama i donacijama – ukupno 10 milijardi kuna bez diranja u plaće javnog sektora.Više: https://bit.ly/1P2zEd9#Otvoreno

Gepostet von HRT Otvoreno am Donnerstag, 14. Januar 2016

Uz to, Lovrinović je otišao i dalje od privremenog zamrzavanja uplata pet posto doprinosa iz plaće radnika u drugi stup i kazao je da tom sustavu treba potpuno redefiniranje, te da bi drugi stup trebao postati ono što je trenutno treći stup, odnosno da bi u njega građani trebali dobrovoljno uplaćivati dio štednje za budućnost ukoliko to žele. Adut je to za kojim su u krizi, sređujući svoje javne financije posegnule još neke zemlje Europske unije, poput Poljske i Mađarske. Lovrinović je kazao i da prije bilo kakvih promjena treba provesti javnu raspravu o sudbini mirovinskih fondova.

U drugi mirovinski stup godišnje se uplati između pet i šest milijardi kuna, imaju imovinu vrijednu oko 70 milijardi kuna, a najveći dio – više od 60 posto – uložili su u obveznice Republike Hrvatske

Ovo su najvažnije reakcije.

Tihomir Orešković
Tihomir Orešković PIXSELL

1. Što kaže mandatar Orešković?

Mandatar Tihomir Orešković jučer je nakon povratka iz Austrije kazao da je on za nešto drukčiji pristup te da bi bilo puno bolje da novac iz drugog stupa završi u investicijama nego u proračunu.

– Građani su ti koji su ulagali u drugi stup. Mislim da bi bilo dobro iskoristiti te fondove za investiranje u strateške programe koji će potaknuti rast BDP-a. Tako bi svi građani imali koristi od tih investicija. To je smjer u kojem bih išao više nego ovo drugo – odgovorio je Orešković na pitanje podržava li Lovrinovićevu ideju o zamrzavanju drugog stupa. Iako nije izravno odbacio mogućnost ukidanja ili zamrzavanja drugog stupa, mandatar je jasno poručio da smatra kako se taj novac treba koristiti za investicije, što i jest posao društava za upravljanje mirovinskim fondovima koji odlučuju o tome gdje će se ulagati taj novac.

2. A što HDZ?

Novi list jučer u HDZ-u nije uspio dobiti reakciju na Lovrinovićevu inicijativu jer su to smatrali nepotrebnim s obzirom na to da je sve o tom pitanju rekao mandatar Orešković. Međutim, neslužbeno neki njihovi sugovornici iz HDZ-a kažu da je prebacivanje novca iz drugog u prvi stup samo pokušaj da se privremeno smanji potreba za zaduživanjem i da se na taj način izbjegnu radikalnije promjene u društvu. Podsjećaju da je to pokušao izvesti i Ivo Sanader sa svojom Vladom na početku krize, te da je Vlada Zorana Milanovića prebacila akumuliranu štednju vojske, policije i vatrogasaca iz drugog u prvi stup, no da je Europska komisija jasno rekla da to nije strukturna reforma pa taj potez nije utjecao na smanjenje hrvatskog deficita.

U pregovorima oko reformi s Domoljubnom koalicijom i koalicijom Hrvatska raste Most je tražio i da se očituju oko toga jesu li za javnu raspravu oko budućnosti mirovinskog sustava i HDZ se u svom odgovoru izjasnio pozitivno, dodajući da je mirovinska reforma bila jedina velika reforma koju je Hrvvatska napravila u posljednjih 20 godina, ali da svakako treba raspravljati o rješenju za sve veći deficit u prvom stupu, odnosno u fondu solidarnosti.

15.01.2016., Cakovec- Zoran Milanovic prisustvovao je tematsko izvjestajnoj konvenciji gradskog SDP-a. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Zoran Milanović sutra će održati presicu o aferi Crnoja
PIXSELL

3. Kakva je bila Milanovićeva reakcija?

Šef SDP-a Zoran Milanović jučer je istaknuo kako ne vjeruje u zamrzavanje drugog mirovinskog stupa jer je to privatna imovina hrvatskih građana. „To je ušteđevina svih mlađih od 50 godina koji rade i uplaćuju sredstva, to je njihova, ali i moja buduća ušteđevina“, rekao je predsjednik SDP-a. Dodao je kako se ne može uzeti novac iz drugog mirovinskog stupa i odjednom postati bogat. „Prodaš mobitel za 100 eura i odmah si bogat? A onda više nemaš mobitel, a bez njega se više ne može“, rekao je.

4. Je li bilo još reakcija iz SDP-a?

Jest. Peđa Grbin je podsjetio da su prema zakonu sredstva na osobnom računu člana mirovinskog fonda njegova su osobna imovina.

– Želim da svim Lovrinovićima, Jakovčevićima i sličnima bude jasno da tim sredstvima ne mogu licitirati ni raspolagati kako im se prohtije. Također, ovo pišem i stoga što želim da budu svjesni da će svaka odluka koja bi išla za otimanjem sredstava iz drugog stupa građanima imati za posljedicu još jednu sudsku odluku, sličnu odluci Ustavnog suda o mirovinama iz devedesetih, a koju je ova država skupo plaćala zadnjih petnaestak godina, napisao je Grbin na Facebooku.

25.09.2015., Zagreb - Pedja Grbin u izjavi za medije ostro napao Ustavni sud povodom odluke o izbornom zakonu. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Peđa Grbin
PIXSELL

Dodao je da mu je nevjerojatno da ekonomski dio ekipe iz Mosta, na uštrb hrvatskih građana spreman rezati zdravstvo, obrazovanje, zagrabiti u mirovine građanima, a sve kako bi osigurao da oni koji su mešetarili nekretninama na to ne moraju platiti lipu poreza.

S ovakvom idejom ne slaže se ni ministar rada i mirovinskog sustava na odlasku. – Prenošenje sredstava iz 2 mirovinskog stupa u 1 mirovinski stup u proračun RH je jedan oblik nacionalizacije koju smo viđali u prijašnjim vremenima – izjavio je za Dnevnik.hr Mirando Mrsić.

On je i pojasnio što bi ovakva odluka značila za građane. – Znači manju mirovinu, manju socijalnu sigurnost i uništavanje budućnosti mladih, znači naših sugrađana koji sada ulaze u tržište rada u RH – kaže Mrsić.

Telegramovu analizu Lovrinovićeve ekscentrične vizije hrvatske ekonomije možete pročitati OVDJE