Svjedočanstva preživjelih nakon američkog napada dronom u Kabulu: 'To je bila velika pogreška. Zašto su ubili našu djecu?'

Istraga američkih vlasti o opravdanosti napada i žrtvama još je u tijeku. Afganistanci tvrde da je u napadu ubijeno šestero djece

Afghan residents and family members of the victims gather next to a damaged vehicle inside a house, day after a US drone airstrike in Kabul on August 30, 2021. (Photo by WAKIL KOHSAR / AFP)
FOTO: AFP

Američke vlasti istražuju smrt civila u napadu dronom na objekt kraj kabulske zračne luke, javlja BBC i donosi svjedočenja preživjelih. Jučer je u kući nedaleko zračne luke ubijeno 10 civila, među kojima i šestero djece. Civili su stradali nakon što je eksplodiralo vozilo pogođeno raketom iz drona. Vozilo je, kako tvrde američke vojne vlasti, gađano jer se sumnjalo da se u njemu nalazi jedna osoba povezana s afganistanskim ogrankom Islamske države.

“Moguće je da su ljudi stradali u naknadnim eksplozijama”, tvrdi vojska.

Svjedočenja preživjelih

Najmlađe dijete koje je poginulo je 2-godišnja Sumaya, dok je najstarijem Farzadu bilo 12 godina, rekla je obitelj. “Ovo nije pravedno, ovo je bio brutalni napad i realiziran je na osnovu krivih informacija”, kazao je za BBC Ramin Yousufi, rođak žrtava. U suzama je dodao: “Zašto su ubili našu obitelj? Našu djecu? Tijela su im spaljena toliko da ih ne možemo identificirati”.

Drugi član obitelji, Emal Ahmadi, potvrdioje da je njegova 2-godišnja kćerkica ubijena u napadu. Opisao je kako se njegova obitelji prijavila za evakuaciju u SAD, te su čekali poziv da krenu prema zračnoj luci.

Među žrtvama je i Ahmad Naser, koji je radio kao prevoditelj za američku vojsku. I ostale žrtve ranije su radile za međunarodne organizacije, te su imali vize za SAD. “To je bila pogreška, velika pogreška”, tvrdi Ahmadi.

Jesu li ubijeni nedužni?

Glasnogovornik Pentagona John Kirby izjavio je kako ne može osporiti izvještaje o civilnim žrtvama, naglasivši da je istraga još u tijeku.

“Niti jedna vojska na svijetu ne čini više od američke kako bi izbjegla civilne žrtve. Nitko ne želi vidjeti stradavanje nedužnih ljudi”, rekao je dodajući da će, ako se utvrdi da su usmrtili nedužne osobe o tome transparentno izvijestiti.

Eliminirana je prijetnja

U nastavku obraćanja medijima Kirby je branio obavještajne podatke, odnosno informacije o vrlo ozbiljnoj, stvarnoj i neposrednoj prijetnji za zračnu luku u Kabulu od strane ISIS-K, ogranka Islamske države u afganistanskoj provinciji Provinciju Horasan (Khorasan).

Prema ranijim izvješćima Središnjeg zapovjedništva američke vojske, poslije napada dronom uslijedio je određeni broj vrlo snažnih naknadnih eksplozija. Zbog toga se vjeruje da se u objektu nalazila velika količina eksploziva što je, moguće je, izazvalo i dodatne žrtve.

U prvim izjavama nakon napada Središnje zapovjedništvo tvrdilo je da je napad dronom bio uspješan i da je eliminirana izravna prijetnja Kabulskom aerodromu.