Tehnički, ako su potpisi doista lažni, netko bi mogao odgovarati. Moguća kazna je do tri godine zatvora

Pravni stručnjaci potvrđuju da je eventualno lažiranje potpisa za referendum kazneno djelo

Politički kaos oko navodno nedovoljnog broja potpisa za referendume o povlačenju Istanbulske konvencije i izmjenu izbornog zakona upravo je postao još malo žešći. Hrvatska narodna stranka, naime, javno se zavjetovala kako će inzistirati na provjeravanju eventualne kaznene odgovornosti organizatora prikupljanja potpisa za referendum.

Pokaže li se, kako kažu iz HNS-a u priopćenju za javnost, da su “Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj lažirale potpise na način da su unosili OIB-e preminulih osoba, stranih državljana ili praktički kopirali liste s prošlog referenduma o braku” stranka Ivana Vrdoljaka će tražiti odgovore na pitanja o kaznenoj odgovornosti.

Trebalo bi prvo, naravno, utvrditi krivca

“Ako su uistinu, kako mediji navode, utvrđene ovakve manipulacije – cilj referendumskih inicijativa može se sažeti u jednu rečenicu: Manipuliranjem i krivotvorenjem potpisa htjeli su dokidati ljudska prava i to prava manjina i prava žena”, kaže se u priopćenju i obećava kako HNS tako nešto neće dopustiti. Vele i kako ipak “ne žele vjerovati” da su referendumske inicijative ovako zlorabile svoja građanska i demokratska prava, te da s nestrpljenjem čekaju službene rezultate prebrojavanja glasova.

Pravni stručnjaci s kojima smo jučer komunicirali ne dvoje da je u slučaju eventualnih lažnih potpisa riječ o kaznenom djelu krivotvorenja. Kazneni zakon u slučajevima krivotvorenja isprave predviđa kaznu zatvora do tri godine. Naravno, u postupku bi trebalo utvrditi krivca za eventualno krivotvorenje potpisa, što znači da bi trebalo utvrditi na kojem potpisnom mjestu i kad su sporni potpisi prikupljani, te tko je za to bio odgovoran. Uglavnom, čini se da priča o referendumima nije ni blizu kraju.