Što se to događa u DORH-u? Nakon bizarnog odlaska šefice Uskoka, stigla sumnjiva optužnica protiv SDP-ovca

Nakon čudesnog objašnjenja odlaska ravnateljice USKOK-a, čudesno objašnjenje optužnice protiv glavnog tajnika SDP-a

FOTO: Pixsell

Scena koju postavljaju tužitelji je sljedeća - ostalo je nešto više od 48 sati do predaje lista. Osumnjičeni SDP-ovci u panici zaključuju da nema šansi da im je toliko vremena dovoljno da prikupe potreban broj potpisa i odlučuju se na kazneno djelo falsificiranje potpisa koje nikako ne mogu skupiti u preostalom vremenu, njih "najmanje 22"

Na prvi pogled, sve je bilo očekivano. Čak i činjenica da je istraga oko navodno falsificiranih potpisa za SDP-ovog kandidata za župana Brodsko-posavske županije trajala praktično pune dvije godine. U zemlji u kojoj je samo za otvaranje istrage o tragičnom proboju Covida-19 u splitski Dom umirovljenika trebao puni 31 mjesec nikakva sporost istražnih organa više ne može čuditi.

Očekivana je bila i reakcija stranke, glavni tajnik SDP-a Vedran Babić, jedan od osumnjičenih za prepisivanje potpisa dao je ostavku na stranačku funkciju. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin je u izjavi za javnost, očekivano, tu ostavku okarakterizirao kao čin političke odgovornosti. Uz očekivanu poruku između redaka kako, je li, nisu svi isti.

Očekivano je, naposljetku, reagirao i HDZ – na svom notornom Facebook profilu izvrijeđao je Grbina, Možemo! i Most, te SDP-u nabrojao i Grbinovu naknadu za odvojeni život i aferu Sortirnica i friški slučaj iz Slavonskog Broda. Uz, očekivanu poruku između redaka kako su, je li, ionako svi isti.

Logična pitanja i neobični odgovori

Ono što, međutim, ipak nije bilo za očekivati je čudesna argumentacija iz priopćenja Općinskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu o podizanju optužnice protiv Babića i još četvorice osumnjičenih za falsificiranje potpisa. A koja otvara neka vrlo logična pitanja na koja je u ovom trenutku vrlo teško dati logičan odgovor.

Naime, istražitelji smatraju da su Babić&kompanija u večernjim satima 27. travnja 2021. godine zaključili kako neće uspjeti prikupiti potpise za kandidaturu svog stranačkog kolege Marija Vučinića za župana. Pa su uzeli potpise koji su prikupljeni za SDP-ovu kandidatkinju za gradonačelnicu Slavonskog Broda, zasukali rukave i krenuli – prepisivati. Ako maknemo u stranu logističko pitanje o tome zbog čega, zaboga, nisu u isto vrijeme prikupljali potpise za gradonačelnicu i za župana, jer je (i) tamošnja organizacija stranke ionako bila u svađi i poluraspadu, neke stvari i dalje ostaju krajnje neobične.

Panika, potpisi i 22 osobe

Naime, istražitelji su ustanovili da je SDP-ova ekipa prepisala podatke i falsificirala potpise “najmanje 22 osobe” čime su počinili kazneno djelo krivotvorenja isprave. “Tereti ih se da su pritom bili svjesni da kao kandidat te stranke za župana Brodsko-posavske županije neće uspjeti u propisanom roku, do ponoći 29. travnja 2021., prikupiti dovoljan broj potpisa za kandidaturu”, kaže se u priopćenju Općinskog državnog odvjetništva Slavonski Brod.

Dakle, scena koju postavljaju tužitelji je sljedeća – ostalo je nešto više od 48 sati do predaje lista. Osumnjičeni SDP-ovci u panici zaključuju da nema šanse da im je toliko vremena dovoljno da prikupe potreban broj potpisa i kako bi izbjegli sramotu, odlučuju se na kazneno djelo krivotvorenja isprave, za koje je predviđena kazna do tri godine zatvora.

Ili lijeni ili neviđeno vješti

A koliki je bio broj potpisa koje su falsificirali, jer su zaključili da nema teorije da ih prikupe u narednih pedesetak sati? Dvadeset i dva. Pardon, “najmanje 22” – tako piše u priopćenju Općinskog državnog odvjetništva. Koliko je uopće potpisa trebalo zlosretnom Mariju Vučiniću da izađe na izbore? Tisuću i petsto. Koliko ih je, na kraju, predao Izbornom povjerenstvu? Točno 2001. S obzirom na rezultat izbora, džaba sav trud – Vučinić je dobio tek 8,41 posto, odnosno nešto malo manje od pet tisuća glasova.

Ukratko, s obzirom na broj potpisa koje je predao, pa i na broj glasova koje je na kraju na izborima dobio, prilično je neobično da su Babić i ostali dva dana prije predaje lista procijenili da nema šanse da skupe dovoljan broj potpisa. I da im je za to potrebno falsificirati “najmanje 22 potpisa”.

Naravno, ovdje ne treba podcijeniti mogućnost da su SDP-ovci jednostavno zaključili da je povlačenje građana za rukav prevelika gnjavaža, pa je dobro biti malo lukav, jer, eto, “tako se to radi”. Ali, motiv koji im se pritom implicira iz priopćenja u optužnici se ne čini, s obzirom na okolnosti, nimalo logičan. Osim ako su, zapravo, prepisali više stotina potpisa, ali toliko vješto da nisu bile dovoljne ni dvije godine analize da im se uđe u trag.

Vozač Vanje Marušić

I eto nas već u problemu koji se otvorio prije samo dva dana s pričom o naglom odlasku Vanje Marušić s mjesta ravnateljice Uskoka. Naime, priča o vozaču i prometnoj nesreći puna je dramatičnih rupa da od nje, zapravo, ništa ni ne ostaje, a daljnjih objašnjenja, zasad, nema.

A trebalo bi ih biti, da se ne bi događalo da rečenica iz jučer napisanog teksta – “da buduće akcije domaćih istražnih tijela ne budu doživljavane kao potezi iz domene – predizbornog političkog marketinga” već danas na slučaju Slavonskog Broda ne bi zvučala tako uznemirujuće.