Telegram analiza: Plenkovićevoj Vladi mladi su toliko važni da petu godinu ne donosi strateški dokument

Radna skupina koja radi na ovom dokumentu, od prošloga se ljeta sastala tek dva puta

Punih 1653 dana Republika Hrvatska nema i uporno ne donosi Nacionalni program za mlade (NPM). Riječ je o strateškom nacionalnom dokumentu za mlade koji u sebi sadrži – ili bi trebao sadržavati – krovnu nacionalnu politiku za mlade i o mladima. Brojnim indikatorima i propisanim odgovornostima koje definira NPM, zadaju se smjer i tempo svim resorima države na koje bi načine trebali provoditi politike za mlade. Kako Plana nema više od četiri i pol godine, u Republici Hrvatskoj zapravo ne možemo znati niti pratiti što se zbiva s politikama za mlade.

Na Telegramu smo na to upozorili prvo krajem 2019., zatim i krajem 2020. godine. Izvještavali smo o neefikasnom, nemarnom i nezainteresiranom odnosu vlade Andreja Plenkovića prema kreiranju tog Plana, slabašnom sazivanju, učestalijem nesazivanju i raspuštanju radnih skupina koje su taj plan trebale izraditi. Dvije godine kasnije, situacija je nepromijenjena. Središnji državni ured za demografiju i mlade, kojem je na čelu HDZ-ova Željka Josić, u srpnju prošle godine imenovao je radnu skupinu koja je trebala izraditi Plan za razdoblje od 2022. do 2024.

Od srpnja prošle godine, kada je skupina imenovana, održana su tek dva sastanka, što samo za sebe govori o pristupu Središnjeg državnog ureda upadljivo nedostajućem NPM-u. Kada smo im postavili cijeli niz pitanja o NPM-u, iz Središnjeg državnog ureda svoj su odgovor započeli time kako oni prepoznaju “važnost djelovanja javnih politika usmjerenih mladima”. Pa je posve nejasno kako je svjesnost o važnosti javnih politika za mlade kompatibilna s tekućom petom godinom u kojoj nema ključne podloge za te javne politike.

‘Politike za mlade ne postoje’

Na činjenicu da otkucava i peta godina bez Nacionalnog programa za mlade, upozorava krovno nacionalno tijelo koje predstavlja mlade, Mreža mladih Hrvatske (MMH). Na svojim su web stranicama postavili veliki tajmer koji otkucava dane, sate, minute i sekunde vremena koje je prošlo otkako je istekao protekli važeći NPM za razdoblje od 2013. do 2017. Predsjednik MMH-a Leo Staković za Telegram kaže kako u Hrvatskoj politike za mlade faktički ne postoje.

Problematizira nepostojanje jedinog strateškog dokumenta u Hrvatskoj (NPM-a) koji se od 2003. godine redovno usvajao u četverogodišnjem ritmu, sve do 2018. “Riječ je o najosnovnijem okviru koji nam pet godina nedostaje. To je jedini alat na koji smo se mogli pozvati u bilo kakvim pregovorima o mladima, sada nemamo ni to”, kaže i dodaje kako ne može reći da se na nacionalnoj razini uopće mogu pratiti politike za mlade u ovakvoj situaciji. Osim toga, Mreža mladih prvi puta nije u članstvu radne skupine koja, kao, radi na Nacionalnom programu za mlade.

Stvari ne funkcioniraju

Staković zabrinjavajućom podcrtava i činjenicu da rad radne skupine, prema Poslovniku, nije javan. Iz radne smo skupine pak neslužbeno uspjeli doznati da je na proljeće ove godine, gotovo godinu dana od formiranja skupine, dostavljen prijedlog Nacionalnog programa za mlade, no da je bio manjkav – bez razrađenih nužnih 10 područja i bez indikatora i aktivnosti za ona područja koja su bila raspisana. “Ne znam kako možemo donijeti NPM ove godine, nikada ovako slabo stvari nisu funkcionirale”, kazala nam je jedna osoba iz radne skupine.

Središnji državni ured za demografiju i mlade, zadužen za izradu NPM-a, upitali smo koliko su sastanaka radne skupine dosad sazvali, u kojoj je fazi izrada NPM-a i kada se može očekivati njegovo donošenje. Pitali smo i zašto Programa nema od 1.1.2018. godine. Na to nam pitanje nisu odgovorili; samo su poručili da je radna skupina održala dva sastanka, da je donošenje NPM-a za razdoblje od 2022. do 2024. “planirano tijekom 2022. godine” te da je radna skupina “u procesu definiranja prioriteta, strateških i posebnih ciljeva te mjera i aktivnosti javnih politika za mlade na temelju rezultata provedene analize stanja”.

Ured “prepoznaje važnost” ove teme

S obzirom na činjenicu kako teče peta godina bez NPM-a, posebno paradoksalno zvuči ovaj dio odgovora iz Središnjeg državnog ureda Telegramu: “Prepoznajući probleme s kojima se susreću mladi, ali i njihove velike potencijale te važnost djelovanja javnih politika usmjerenih mladima, Središnji državni ured za demografiju i mlade pokrenuo je postupak izrade novog Nacionalnog programa za mlade za razdoblje od 2022. do 2024. godine”, napisali su među ostalim, iako godinu dana od formalnog imenovanja skupine nema ni Plana ni konkretnog rada radne skupine.

Dodatnu gorčinu ovoj priči daje činjenica da je 2022. godina na razini EU proglašena Europskom godinom mladih. Iz Središnjeg državnog ureda ponosno naglašavaju kako je Republika Hrvatska jedna od najuspješnijih članica EU u provedbi Europske godine mladih po broju održanih i prijavljenih aktivnosti. Šteta jedino što im aktivnosti proteklih godina nisu bile precizno i koncentrirano usmjerene u izradu temeljne nacionalne politike za mlade. U tom bi slučaju ne bi bilo problema u njihovoj tvrdnji kako prepoznaju “važnost djelovanja javnih politika usmjerenih mladima”.