Telegram donosi ključne iskaze svjedoka protiv Milana Bandića zbog smeća. Utopili su ga

Jučer je potvrđena treća optužnica protiv zagrebačkog gradonačelnika

Punih pet godina od uhićenja zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića u srijedu je potvrđena jedna od najozbiljnijih optužnica protiv njega i njegovih bliskih suradnika, te poduzetnika Petra Pripuza. Riječ je o malverzacijama sa zbrinjavanjem zagrebačkog otpada što je povjereno Pripuzovoj firmi C.I.O.S., iako, kako tvrdi USKOK, za to nije bilo potrebe. Sve se to događalo između listopada 2013. i svibnja 2014. godine kada je odlagalištu Jakuševec Ministarstvo zaštite okoliša zabranilo daljnje prikupljanje glomaznog otpada.

Jedno od ključnih svjedočenja protiv Bandića i suokrivljenih o tom procesu je ono što ga je dao bivši ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović. Naime, upravo je ministarstvo kojem je on bio na čelu ukinulo dozvolu zagrebačkom odlagalištu Jakuševec, pa je gradska uprava tražila alternativnu lokaciju za odlaganje smeća koje gomilalo.

Svi potezi što su ih vukli Bandić i njegovi suradnici, bili su, prema optužnici, usmjereni na to da ovaj posao dobije upravo Pripuz. Pravdali su se žurnošću jer je smeće već počelo predstavljati ekološku ugrozu. Pripuz je na kraju posao i dobio. Građani Zagreba još se sjećaju dramatičnih scena punih Čistoćinih kamiona pred vratima odlagališta koje više nije smjelo primati glomazni otpad.

Zmajlović: Grad je odavno znao za problem s Jakuševcem

Bivši ministar Mihael Zmajlović je u svom iskazu ustvrdio kako žurnosti zapravo i nije bilo. “Grad je još početkom 2013. imao izrađen dokument Strateška procjena utjecaja na okoliš plana gospodarenja otpadom. O njemu je trebala odlučivati Gradska skupština i izmijeniti prostorni plan. Međutim, postupak je naprasno prekinut. To pokazuje da je postojala mogućnost da se problem gospodarenja otpadom riješi i ranije, te da su nadležne službe otprije bile upoznate s činjenicom da odlagalište Jakuševec nema adekvatne dozvole za rad. Rješenje koje je ministarstvo donijelo u listopadu 2013. nije bilo ono koje bi opravdavalo pozivanje na žurnost”, objasnio je još tijekom istrage Zmajlović, koji je sada saborski zastupnik SDP-a.

I Jasna Paladin Popović, svjedokinja iz Ministarstva zaštite okoliša izjavila je kako nije bilo osnova za žurno provođenje postupka javne nabave, jer odluka Ministarstva ne može biti razlog za poduzimanje bilo kakvih nezakonitih radnji.

U prilog tome govori i činjenica da je dozvola Jakuševcu istekla još 2010. godine, a Ministarstvo je rješenje kojim je zabranjeno da se otpad, osim običnog miješanog smeća, tamo odlaže, donijelo 2013. godine.

Evo kako su govorili zaposlenici o Milanu Bandiću

USKOK među dokazima protiv Bandića ima i tajno snimljen razgovor tadašnjeg voditelja u Čistoći Branimira Valašeka iz prosinca 2013. godine. Muškarcu kojem identitet nije potvrđen Valašek govori: “To sve ide prema C.I.O.S.-u, tu će se sada raditi na tome makinacije da se njima na legalan način izazove situacija da su oni jedino rješenje, to je na žalost to…. C.I.O.S. je odradio svoje… oni hoće kako zamisle… ako se nađe ko fol nekakvo prihvatljivo rješenje nitko neće više pitati, evo ga, oni su to riješili.

Za mase se napravi nekakva predstava koja uspije… mislim da je igra u tome da se ne napravi namjerno taj plan, dok nema plana, ne može se nikakva poticajna sredstva dobiti niti od države niti van države i onda će se tu izazvati situacija da će se morati riješiti preko noći, a zna se tko ima rješenje… to je efekt ne dam vam jesti, a onda kad već više ne možete odlučivati što bi i kako bi, onda ćete jesti što ja odredim”.

Zagreb je mogao i izvesti dio otpada s Jakuševca

Bandića utapa i iskaz Zorana Matića, direktora tvrtke Kemis Termoclean, koji je tijekom istrage potvrdio da se i njegovo poduzeće bavi otpadom, te su, nakon zabrane Ministarstva Jakuševcu bili zainteresirani za eventualno preuzimanje pojedinih vrsta otpada i njihov odvoz u Sloveniju ili neku drugu državu Europske unije. “U Sloveniji imamo tvrtku kćer koja obrađuje pojedine vrste otpada, a imamo i dobru poslovnu suradnju s puno drugih obrađivača otpada u inozemstvu”, svjedočio je Matić. Njegova firma se čak i javila na natječaj što ga je Čistoća raspisala za smeće s Jakuševca, no kako je on, prema sumnjama USKOK-a, bio prilagođen baš Pripuzovoj tvrtki, te je na kraju samo jedan ponuditelj dobio poziv, nije bilo mogućnosti da bilo tko drugi dobije posao. To su tijekom istrage potvrdili i svjedoci iz same Čistoće.

Više njih, kako stoji u optužnici, potvrdilo je i kako je Miljenko Benko, koji je bio direktor Čistoće, a ovdje je i optužen, bio u iznimno bliskim odnosima s gradonačelnikom Bandićem. “Bili su prijatelji još iz vremena kada su zajedno radili na Pešćenici”, svjedočili su.

Ništa se u Zagrebu ne odlučuje bez Bandića

Trpimir Majcan, također jedan od šefova u Čistoći, naveo je kako je Benko doduše bio izabran na javnom natječaju, ali da ta odluka sigurno nije išla mimo gradonačelnika budući da se bez njega u većini stvari u gradu apsolutno ništa ne može odlučivati.

Još nekoliko svjedoka potvrdilo je kako Benko pak nije donosio nikakve odluke ni mimo Ivana Tolića, tadašnjeg člana uprave Zagrebačkog holdinga zaduženog za Čistoću. Tolić je, kako se moglo čuti u jednom od gradonačelnikovih tajno snimljenih razgovora bio njegov “prijatelj za specijalne namjene”. Zato USKOK vjeruje da će dokazati i Tolićevu ulogu u ovom slučaju, kao i ulogu Slobodana Ljubičića, koji je tada bio predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga.

Upravo su Bandić i Ljubičić, kako stoji u optužnici, iskoristili svoj službeni i društveni položaj i utjecaj ne bi li Petru Pripuzu namjestili ovaj posao s otpadom. Grad pri tome, tvrde vještaci nije oštećen.