Telegram doznaje: na zahtjev europskih istražitelja napokon blokirana imovina kompanjona Gabrijele Žalac

Sumnja se da su prenapuhanom cijenom softvera hrvatski i europski proračun oštećeni za oko 13,4 milijuna kuna

Mladenu Šimuncu, osumnjičenom suradniku bivše ministrice Gabrijele Žalac, sud je na zahtjev europskog tužiteljstva blokirao imovinu. Istražitelji žele biti sigurni da će vratiti nezakonito izvučen novac iz državnog i europskog proračuna, pa su mu blokirali stan u Splitu, te zamrznuli sredstva na bankovnim računima.

Šimunac je pod istragom zbog sumnje da je Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova prodao precijenjeni softver tvrtke Ampelos. Aferu je Telegram otkrio još u srpnju 2019., a Gabrijela Žalac i ostali upleteni lani su uhićeni po nalogu europskog tužiteljstva. Ukupna šteta koja se povezuje s ovim malverzacijama, prema navodima iz rješenja o provođenju istrage, iznosi nešto više 13,4 milijuna kuna.

Koliko su nezakoniti zaradili?

Od ukupnog iznosa koji je navodno nezakonito izvučen iz Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova, nešto manje od 1,9 milijuna kuna, sumnja se, zadržao je Šimunac. Njegov poslovni partner Marko Jukić, preko čije firme je sporni softver prodan Ministarstvu nezakonito je, tvrdi tužiteljstvo, zaradio 1,9 milijuna kuna. Osim toga, na račun Jukićevog Ampelosa uplaćeno je 7,1 milijun kuna, dok je na račun tvrtke Micro projekt koju vodi Šimunac sjelo 2,5 milijuna kuna.

Blokirajući imovinu Mladena Šimunca Županijski sud u Zagrebu prihvatio je argumentaciju europskog tužiteljstva koje je još jednom posjetilo kako je rasla vrijednost spornog softvera s prvotnih 5,7 milijuna kuna do konačnih 16,2 milijuna. Od tog iznosa 85 posto financirano je bespovratnim sredstvima Europske unije i to iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, koji je, zajedno s državnim proračunom RH prema sumnjama istražitelja oštećen za oko 13,4 milijuna kuna.

Blokiran stan, zamrznuti računi

Stan Mladena Šimunca u zgradi u Splitu, kojem pripada i parkirno mjesto, procijenjen je na oko 1,3 milijuna kuna. Kako to nije bilo dovoljno da se pokrije dio nezakonite zarade s kojom ga se povezuje u aferi softver, zamrznuto je i 2,5 milijuna kuna na računu njegove tvrtke Micro projekt.

Pod blokadom se, prema podacima iz istrage, našlo i oko 377 tisuća kuna koji su pronađeni na računu Jukićevog Ampelosa.

Ovdje valja podsjetiti da je Telegram u srpnju 2019. otkrivajući ovu aferu objavio da je sporni softver koštao 2,9 milijuna kuna, a kasnije će i vještaci koje je angažiralo tužiteljstvo potvrditi da se njegova vrijednost kreće oko iznosa od dva milijuna kuna.