Telegram doznaje: Ustavni sud donio izvješće koje i službeno pokazuje koliko slabo ministar Beroš radi

Utvrđeno je kako Ministarstvo zdravstva godinama kasni s pisanjem pravilnika koji su potrebni za provedbu Zakona

FOTO: PIXSELL/screenshot

Otkriveni su novi propusti Ministarstva zdravstva koje vodi Vili Beroš. Ovoga puta Ustavni sud RH utvrdio je da godinama kasne s pisanjem pravilnika koji su potrebni za provedbu Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Nedostaju 42 nova pravilnika zbog čega je Ustavni sud o tome obavijestio Vladu RH.

U svom izvještaju kažu da Beroš nije donio brojne pravilnike što ih je, zajedno sa svojim prethodnikom Milanom Kujundžićem, smijenjenim u siječnju 2020. zbog Telegramovih otkrića, bio dužan donijeti. Rok za pisanje pravilnika istekao je još 1. srpnja 2019. godine. A Vili Beroš u cijelom mandatu nije ni počeo rješavati taj problem.

Što će se dogoditi Berošu?

Ustavnom sudu ovaj ozbiljan nerad Ministarstva zdravstva prijavila je odvjetnica Nataša Owens, a budući da je doista u pitanju veliki broj pravilnika koji nedostaju, Ustavni sud odlučio je o tome obavijestiti Vladu RH. Doduše, iako je propust utvrđen, pravnih posljedica za Ministarstvo zdravstva i njezinog čelnog čovjeka nema, jer zakonom nisu predviđene.

Inače, upravo Ustavni sud ima ovlast provoditi nadzor nad donošenjem propisa za izvršenje Ustava, zakona i drugih propisa. U ovom slučaju riječ je o pravilnicima potrebnima za provođenje Zakona o zdravstvenom osiguranju. On je donijet još u siječnju 2019., a pravilnici su, utvrdio je Ustavni sud, trebali biti napisani unutar šest mjeseci, odnosno do 1. srpnja 2019. godine. Do tada ih je, naveo je Ustavni sud, donijeto svega 11, dok ih više od 40 ni dan danas nije usklađeno s novim Zakonom.

Nisu napisana nova pravila

Doduše, stari pravilnici još vrijede, ali je prema novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti bilo potrebno donijeti nove, usklađene s novim propisom. Odvjetnica Owens nije danas željela komentirati ovaj slučaj za Telegram, no u svom zahtjevu što ga je poslala Ustavnom sudu među ostalim pravilnicima istaknula je onaj prema kojem je ministar dužan urediti normative i standarde za ustroj zavoda i odjela u kliničkim bolničkim centrima i kliničkim bolnicama.

Javno je vidljivo da su neki od spornih pravilnika stari i 20-ak godina. Trebao ih je, dakle, još u svom mandatu donijeti ministar Kujundžić, no nije, a šest mjeseci nakon isteka zakonskog roka je smijenjen.

Evo što je utvrdio Ustavni sud

Ništa bolji nije ni ministar Beroš, koji do kolovoza prošle godine, kada je odvjetnica Owens sve prijavila Ustavnom sudu, nije napisao nove pravilnike. U međuvremenu je, doduše, Zakon o zdravstvenoj zaštiti par puta mijenjan i nadopunjavan, no Ustavni sud nedavno je utvrdio da pravilnici i dalje nedostaju.

“Iako je Zakon o zdravstvenoj zaštiti mijenjan i dopunjavan pet puta od 2019. zakonodavac tim izmjenama i dopunama nije produljio rok za donošenje pravilnika”, primijetio je Ustavni sud, te o utvrđenom propustu ministra zdravstva izvijestio Vladu Republike Hrvatske. Hoće li Beroš sada konačno reagirati?