Telegram otkriva: Doktorica s Rebra požalila se na šefa koji ju je ponižavao i šikanirao. Na kraju je ona dobila otkaz

Ravnatelj bolnice, Ante Ćorušić, ovih je dana potpisao otkaz s vrlo čudnim objašnjenjima

Iz zdravstvenog sustava stižu upozorenje da Hrvatskoj kronično nedostaje od 150 do 200 anesteziologa, no jedna je anesteziologinja u zagrebačkoj je bolnici Rebro upravo dobila otkaz. U ovom tekstu zvat ćemo je Marija. Radije bi da joj ne navodimo ime, ne zato što se boji, nego da svoju majku poštedi dodatnog stresa. To je dobar razlog, podaci ostaju u redakciji.

Pa što je učinila ta doktorica Marija da bi KBC Rebro i ravnatelj te ustanove dr. Ante Ćorušić s njome razvrgnuli ugovor o radu? Je li joj umro pacijent na stolu jer ga je nestručno uspavala? Nije. Je li počinila kakvu profesionalnu grešku? Nije nikad. Je li zanemarivala svoje obaveze u bolnici? Ne. Je li polupala inventar u sali? Nije ni to. Nego se pokušala izboriti za svoja prava, a to – prema uvjerenju njenih šefova – predstavlja ”problem vezan uz ponašanje”.

Sukob u bolnici je počeo još prije godinu i pol

Dakle, liječnica Marija, koja je prije 10 godina položila specijalizaciju iz anesteziologije, a upravo se pripremala za subspecijalizaciju iz intenzivne, ”pokazuje nedostatak kolegijalnosti i pristojnosti”, ”iznosi lažne optužbe o diskriminaciji”, ”vrši pritisak putem e-mailova”, ”lažno optužuje”, ”tendenciozna je” i nikad nije zadovoljna.

To su joj napisali u otkazu s Ćorušićevim potpisom koji je nastupio 19. ožujka ove godine, no sukob s nadređenima, koji je završio tako da su je izbacili na ulicu, počeo je još prije godinu i pol. Ako bismo se neukusno šalili, rekli bismo da ga je inscenirala sama pa tko joj je kriv. Mogla je šutjeti, biti servilna i ne zamjerati se. Ali nisu svi taj tip. Srećom ne.

Krenulo je u prosincu 2019. kad se dr. Marija pismeno zatražila od Ravnateljstva svoje bolnica da je zaštiti od diskriminacije. Osim normalnih zaduženja na svom radnom mjestu specijalista anesteziologa u Klinici za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje na Rebru, tada je bila i na paralelnom subspecijalističkom programu, odnosno na dodatnom školovanju.

Doktorica je zatražila da joj daju drugog mentora

Doktorica Marija požalila se ravnatelju Ćorušiću na postupanje predstojnika klinike za anesteziologiju i svoga šefa dr. Slobodana Mihaljevića, koji je ujedno bio i njezin mentor na subspecijalizaciji. Navela je da ju je Mihaljević skinuo s dežurstava u intenzivnoj te je na taj način odvojio od struke.

A kad je s njim pokušala razgovarati, obraćao joj se ”vikanjem i na omalovažavajući način”. No tu je prijavu ravnatelj Ćorušić odbacio prihvativši očitovanje dr. Mihaljevića u kome je naglasio da je organizacija rada isključivo u njegovoj ingerenciji te da ”radnica potpuno pogrešno smatra da mora imati poseban tretman”.

Nakon što je Ćorušić stao na njegovu stranu, odnosi liječnice i dr. Mihaljevića dodatno su se pogoršali. Šef ju je, kaže, počeo kontinuirano slati na radne zadatke koji su daleko ispod njenog obrazovanja i iskustva, što ju je ponizilo pred kolegama. Zato je 7. siječnja 2020. zatražila od svoje ustanove i od Ministarstva zdravstva da joj se dodijeli drugi mentor za nastavak subspecijalizacije.

Pred kolegama govorio da se protiv nje vode postupci

No, kako tvrdi dr. Marija, dr. Mihaljević je održao neke sastanke na kojima ju je klevetao pred kolegama insinuirajući čak da se protiv nje vode ”neki postupci” i da je ”učinila nešto strašno”. Tako je, smatra ona, neke naveo da joj odbiju mentorstvo, dok druge nije ni pitao. Paralelno je ministar zdravstva Vili Beroš zatražio od ravnatelja Ćorušića očitovanje o njenom zahtjevu. No, Ćorušić mu je otpisao da Rebro toj liječnici ne može naći mentora pa predlažu ministru da joj se ”do daljnjega prekine uža specijalizacija”.

U dopisu koji je poslao ministru – a koji je, kao i svi ostali dokumenti koje ovdje spominjemo, u posjedu Telegrama – ravnatelj ponovo udara po svojoj zaposlenici pozivajući se na ocjene njenog šefa i mentora dr. Mihaljevića.

Tako Berošu od ravnatelja stižu tvrdnje da je kod dr. Marije ”primijećeno neobično i zabrinjavajuće ponašanje”, da se ona ”zaokuplja svojim viđenjem organizacije rada”, da ”svoju osobu stavlja iznad drugih”, da je ”impulzivna i agresivna uz manjak samokontrole i osjećaja krivnje”, da ”ima poriv pisanja okolo po različitim institucijama”, te da je i mentor bio ”predmetom njenih objeda i pokušaja difamacije”.

Ministar Beroš tražio da joj daju drugog mentora

Nakon što je dr. Marija 7. siječnja prošle godine zatražila promjenu mentora, Ministarstvu se 12. veljače javio i njen mentor dr. Slobodan Mihaljević za zahtjevom da ga se tog mentorstva oslobodi. No ministar Beroš se, čini se, nije dao uvući u dvorske spletke te je ravnatelja Ćorušića tehnički hladno uputio da se mentor za dr. Mariju nađe u nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi. No, od toga do danas nije bilo ništa. Dapače, želeći dodatno poniziti dr. Mariju, šef Mihaljević ju je nedugo nakon toga poslao na ”izvanrednu procjenu radne sposobnosti” pod sumnjom da ima ”duševnu bolest”.

Liječnica je trpjela stres i podozrive poglede kolega nastavivši – točno prema uputnicama dr. Mihaljevića – kombinirati obilaske klinika na kojima, prema Programu subspecijalizacije, mora provesti određeno vrijeme te obavljanje poslova u operacijskim salama na matičnoj klinici koje su joj dodjeljivali šefovi. Zategnuti odnosi su se nastavili no eskaliralo je u rujnu prošle godine kad ju je predstojnik njene klinike dr. Mihaljević prijavio za kršenje prava iz radnog odnosa.

Optužba je bila da se dr. Marija tri mjeseca nije pojavila u Klinici za anesteziologiju osim na dežurstvima pa ju je Kadrovska služba pozvala na saslušanje. Tamo joj je rečeno da je njena subspecijalizacija ”prekinuta” te da nije smjela nastaviti s obilascima koji su joj propisani u programu uže specijalizacije. Zaprepastila se jer o tome nikad nije primila nijedan dokument ili odluku i to joj je bio prvi glas. Pokazala im je i uputnice za obilaske drugih klinika u sklopu programa edukacije koje nikad nisu bile povučene.

Zatražio je i da slučaj ispita Državni inspektorat

No mašina je očito počela mljeti kamenje na putu do otkaza. Dr. Marija obraćala se Hrvatskom liječničkom sindikatu, bolničkoj povjerenici za mobbing, takozvanoj ”povjerljivoj osobi” KBC-a koja je zadužena za zaštitu zviždača, ali pomoć niotkuda nije dobila.

U listopadu se ponovno obratila ministru Berošu. Ovoga puta, on je zatražio da slučaj dr. Marije ispita Državni inspektorat, a ravnatelju Ćorušiću uputio je dopis u kome ga podsjeća da se specijalističko usavršavanje liječnice, koja je već mjesecima bez mentora, ”mora provoditi bez prekida”. Stoga nalaže sljedeće:

”Iz vaših dopisa i očitovanja nisu razvidni razlozi nemogućnosti osiguravanja mentora vašoj zaposlenici koja je već započela sa obavljanjem uže specijalizacije. Stoga molimo da dostavite listu mentora KBC Zagreb za užu specijalizaciju iz intenzivne medicine s razlozima nemogućnosti preuzimanja mentorstva imenovanoj zdravstvenoj radnici te o eventualnim radnjama poduzetim za osiguravanje mentora u drugoj kliničkoj ustanovi”. Potpis, ministar, izv. prof. dr. sci Vili Beroš.

Pričekali da prođe par mjeseci i šibnuli joj otkaz

No ravnatelja Antu Ćorušića očito nije impresionirao dopis nadležnog ministra Beroša. Tim prije zato što se njen slučaj nikad nije našao pred Povjerenstvom za subspecijalističko usavršavanje koje djeluje pri Ministarstvu zdravstva. Pričekali su Ćorušić i društvo par mjeseci, a onda je dr. Mariji šibnut otkaz. Njezin odvjetnik piše žalbu bolnici koja, budimo realni, ima malo šanse, a onda joj ostaje samo privatna tužba.

Koliko će sustavu trebati da se njen slučaj okonča pred sudom, može se samo pretpostaviti, ali kao što znamo, velike brzine tu nema. Do tada će ova žena, anesteziologinja kojoj je njena struka sve i očito vrijedna liječnica koja već ima jednu užu specijalizaciju, a sada je htjela i drugu, sjediti doma bez prihoda i vrtjeti svoj horor film. Da je bila poslušna i submisivna, lako bi daleko dogurala.