Telegram otkriva: kako je Plenkovićeva Vlada htjela ukinuti HROTE, operatora koji je upozorio na plinsku aferu

Planiralo ga se pripojiti drugom operatoru, i to u vlasništvu HEP-a, a kako je i kome uopće došla ta ideja i dalje je nepoznato

FOTO: Pixsell/Telegram

Iz mora rasprava i pojašnjavanja na maratonskoj sjednici Odbora za gospodarstvo s temom plinske afere, u zrak se – iznad guste magle međusobnih optužbi i spinova koji se posljednjih dana plasiraju u javni prostor – ipak uzdignulo nešto kristalno čistih informacija. Prvo, cui bono, tko je sve ostvario dobitak na račun HEP-ovog gubitka; a drugo, da je HROTE tijekom lipnja eksplicitno obavijestio HERA-u, a potom i Ministarstvo što se događa.

Isti taj HROTE (Hrvatski operator tržišta energije), prema zaključku Vlade od prije pet godina, trebao je biti ukinut. Točnije, planiralo se pripojiti ga drugom operatoru u vlasništvu HEP-a, Hrvatskom operatoru elektroenergetskog prijenosnog sustava (HOPS-u). Kako je Telegram otkrio u analizi reforme “racionalizacije” državnog aparata, to pripajanje je na koncu propalo zbog potencijalne kolizije s propisima – što dovoljno govori o kompetencijama Vlade u energetskom sektoru.

Tko će ostati bez fotelje?

Za one koji su propustili osnovne konture aktualne plinske afere, podsjetnik: HEP na čelu s Franom Barbarićem je, sve po Uredbi Vlade tijekom prošlogodišnje energetske krize, otkupljivao plin po fiksnoj cijeni od Ine. No, zima je bila blaga, plinska kriza izdahnula, a Uredba je i dalje bila tu, živa i zdrava. Pa je HEP na domaćem tržištu nastale viškove u međuvremenu prodavao budzašto.

Pitanje koje stane u više od desetak milijuna eura razlike za kupljeno-prodano jest: tko će odgovarati, odnosno, ostati bez fotelje? Ako se pita šefa HEP-a, on je obavijestio ministra Davora Filipovića još prije nekoliko mjeseci. Ako se pita ministra, on je reagirao tek kad ga je obavijestio HROTE. Ako se pita ostale aktere u energetskom sustavu, svi su radili prema pravilima struke. Ako se pita premijera, afere nema.

HROTE upozorio, pa ukinuli Uredbu

Iako je vrlo opipljiva tenzija između šefa HEP-a, koji tvrdi da je u više navrata dopisima upozoravao Filipovićevo ministarstvo što će se dogoditi i ministra koji to negira, stoji činjenica da je Vlada ukinula Uredbu tek po obavijesti koju je Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja uputio HROTE.

Pomalo ironično iz perspektive ovih događaja, HROTE, da je provedena “reformska” ideja Vlade, danas ne bi postojao. Bio bi pripojen drugom tijelu, HOPS-u koji je dioničko društvo u kojem je jedini dioničar – HEP. Naime, na popisu Vlade iz kolovoza 2018. kojom se pripaja i ukida pedesetak državnih agencija, tvrtki i institucija, našao se i ovaj nezavisni operator tržišta energije.

Reforma koja to nije bila

Telegram je već pisao o toj “reformi” u kojoj se, recimo to jasno, uglavnom pretakalo iz šupljeg u prazno: većina od 54 administrativna entiteta samo je pripojena drugim institucijama zajedno s proračunima, a stvarno je ukinuto njih tek devet. Uključujući zanimljive primjere, poput onog iz Hrvatskih voda, koje su prema Vladinom planu ugasile jednu tvrtku – a onda su na njezinom mjestu niknule dvije nove.

Kao što smo već spomenuli, HROTE je bio jedna od tvrtki koja je trebala iščeznuti pod skutama HOPS-a – koji je po sili zakona i liberalizacije energetskog tržišta nominalno i funkcionalno odvojen od matične tvrtke, HEP-a. Ne zna se tko je i kako sastavljao popis za “ukidanje” (predstavljao ga je prije pet godina Lovro Kuščević), ali čini se da nije bio do kraja promišljen.

Kolizija s propisima

Dok smo utvrđivali tko je sve preživio famoznu sječu administracije, upitali smo HOPS iz kojeg razloga HROTE nije, prema planu Vlade, pripojen. “Pokazalo se da ga ne možemo u cijelosti pripojiti, odnosno integrirati sve zadaće koje obavlja na tržištu jer bi se time došlo u suprotnost s odredbama nekih propisa”, rekli su za Telegram iz HOPS-a.

Tvrdili su još kako bi pravne obveze nastale spajanjem imale “negativne posljedice na stručne, poslovne, financijske, organizacijske, strateške, političke i bilo koje druge aspekte obavljanja ovih djelatnosti, kako za sam HOPS, tako i za druge energetske subjekte na tržištu”. Iz Vlade su, dakle, reterirali i ipak ih ostavili razdvojene. Ostalo je nepoznato kako je, kome, i s kojim argumentima uopće došla ideja o spajanju ove dvije tvrtke.