Telegram otkriva nove detalje: opasno zagađenje dopire i do dviju javnih plaža u Malom Lošinju. HDZ-ovka na čelu grada šuti

Gradski vijećnici očekuju reakciju vladajućih te tvrde da rješenja za zagađenje postoje

Telegram doznaje nove detalje o zagađenju mora u Malom Lošinju. Jučer smo ekskluzivno objavili šokantne detalje analize mora u glavnoj gradskoj uvali prema kojoj se u tamošnjim sedimentima nalaze opasne količine žive i bakra. Riječ je o količinama koje, kako tvrde autori analize iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, predstavljaju opasnost za morske organizme kod kratkoročne ili kronične izloženosti. Unatoč tome, nitko na analizu nije reagirao.

Gradonačelnica Ana Kučić (HDZ) analizu nije željela pokazati gradskim vijećnicima koji su u nju na kraju ipak, kao i Telegram, dobili uvid. S nalazom je grad upoznao tek inspekciju, no ona nije poduzela ništa, već će, kako je za Telegram potvrđeno iz Državnog inspektorata, informacije o tome biti proslijeđene nadležnim ministarstvima.

Više javnih plaža izloženo zagađenju

HSLS-ov vijećnik Rudi Ivković upozorava kako se u uvali Augusta, kako je službeni naziv glavne malološinjske uvale, u samoj blizini najvećeg zagađenja, nalaze dvije javne plaže. Još tri su smještene nedaleko, pa su, uvjeren je Ivković, izložene istom zagađenju. Glavni izvor zagađenja, navodi se u analizi, predstavljaju brodogradilište i pristanište u samoj uvali.

“Jedna javna plaža nalazi se na predjelu Poljana dok je druga na dijelu koji se zove Tovar, prema Kovčanju. Ova na Poljani proglašena je javnom plažom kada su se tamošnji gosti počeli pitati gdje će se kupati. Morske barijere jasno označavaju da se radi o javnom kupalištu, bez obzira što se nalazi uz luku za javni promet. Tu uopće ne bi smjelo biti kupača”, upozorava vijećnik Ivković dodajući kako se plaža na Tovaru također nalazi u području utvrđenog najvećeg zagađenja,

Još tri plaže nalaze se u blizini, pa Ivković smatra da je na njima trebalo zabraniti kupanje. Objašnjava da je riječ o zagađenju koje je nataloženo na dnu, a kada vjetrovi miješaju more, podiže se na površinu.

Ivković: ‘Ima rješenja za zagađenje’

“Postavljam pitanje je li i kada kapetanija dala suglasnost da ljudi mogu tamo plivati”, ističe Ivković ukazujući kako postoje novi proizvodi koji se nanose na dno broda a ne zagađuju more, te bi ih brodogradilište trebalo koristiti. Osim toga, smatra da bi trebalo zabraniti tzv. pjeskarenje plovila, odnosno bacanje ostataka tog postupka u more. “Taj otrov trebalo bi zbrinuti, a ne ga ispirati u more”, zaključuje vijećnik HSLS-a.

Nezavisni vijećnik Mario Franković također nam je potvrdio da članovi Gradskog vijeća Malog Lošinja nisu dobili rezultate analize mora.

Zašto baš nitko nije reagirao?

“Znali smo da je napravljena, no nikada je nismo dobili. Ja sam još na sjednici Gradskog vijeća održanoj 27. travnja ove godine tražio da nam se pokaže što je utvrđeno, kao i da se rezultati javno objave na službenim stranicama grada. Budući da se u uvali Augusta nalazi više uređenih plaža, na toj istoj sjednici tražio sam da se s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije dogovori i uzorkovanje mora na mikrobiološke pokazatelje. Gradonačelnica je obećala da će se ispitivanja proširiti, no do danas ništa nije učinjeno. Zato sam ponovno upozorio na sve to na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća održanoj prošli tjedan”, rekao nam je Franković.

Razočaran je, kaže, načinom na koji vladajući građanima komuniciraju važne teme. “Spomenuo bih tu i gospodina Dubravka Devčića, koji je koalicijski partner HDZ-a i predsjednik Gradskog vijeća, te o svemu ovome šuti. U prošlom sazivu, dok je još bio u opoziciji, postavljao je ova ista pitanja. Ni tada, međutim, nije bilo odgovora”, ukazuje Franković koji očekuje da se gradonačelnica i predsjednik Gradskog vijeća sada konačno obrate javnosti i iznesu sve detalje analize mora te da upoznaju vijećnike i građane što planiraju poduzeti kako bi se situacija poboljšala.