Telegram otkriva: troje ministara znalo za opasno zagađenje u glavnoj uvali Malog Lošinja. Nisu poduzeli baš ništa

U ministarstva su poslani brojni dopisi, prijave i upozorenja

FOTO: Pixsell/Telegram

Tri nadležna ministarstva, te predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, još su lani početkom srpnja obaviješteni o mogućem ozbiljnom zagađenju u glavnoj uvali Malog Lošinja. Sada je to i službeno potvrđeno nalazom Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. U sedimentima su utvrđene koncentracije bakra i žive opasne za morske organizme.

Nalaz je gradska vlast na čelu s gradonačelnicom Anom Kučić proslijedila Državnom inspektoratu iz kojeg kažu kako ne znaju što da učine, već ga šalju nadležnim ministarstvima. Međutim, kako nam je rekla skupina stanovnika Malog Lošinja koji žive u blizini brodogradilišta i pristaništa, oni su još lani u ljeto pisali ministrici turizma Nikolini Brnjac, ministru gospodarstva i održivog razvoja Davoru Filipoviću, te ministru mora, prometa i infrastrukture Olegu Butkoviću.

Obavijestili su i predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj tražeći od svih njih zaštitu upravo zbog onečišćenja koje dolazi iz brodogradilišta i pristaništa. Novi je to detalj u ovom slučaju koji duboko kompromitira članove hrvatske Vlade, odnosno prokazuje njihovu nebrigu za zaštitu okoliša i zdravlje stanovnika Malog Lošinja.

Kontaminiran okoliš glavne uvale

U službenoj obavijesti navedeni su i rezultati analize ostataka pjeskarenja iz brodogradilišta koju je još 2019. napravio Institut ‘Ruđer Bošković’. Utvrđeno je da se u uzorku nalaze tragovi kontaminacije, i to bakra, cinka i olova.

Priložili su i informacije iz analize podmorja Cresko-lošinjskog arhipelaga od prije par godina. U njoj je dvoje uglednih profesora, Vladivoj Valković i Jasmina Obhođaš, u suradnji s Udrugom Lijepa naša, također utvrdilo zagađenje malološinjske glavne uvale koja se zove Augusta. Profesori su objavili i dijagram ‘različitih oboljenja i korespondirajućih smrti’ koji su u srpnju 2019. pokušali i osobno prezentirati gradonačelnici Kučić.

Sličan dopis poslali su i sanitarnoj inspekciji i Ministarstvu zdravstva.

Utvrđene brojne nepravilnosti, ali…

Nekoliko mjeseci kasnije, u listopadu 2019., Državni inspektorat odgovorio je građanima Malog Lošinja da je doista utvrđen niz nepravilnosti u brodogradilištu Lošinjske plovidbe. Radilo se o kršenju Zakona o održivom gospodarenju otpadom, Zakona o zaštiti zraka te Uredbe o graničnim vrijednostima emisija onečišćenih tvari u zrak. Inspektori su, kako su naveli, naložili brodogradilištu da u zadanim rokovima provede mjere koje će spriječiti daljnje kršenje tih propisa, ali, čini se, ni to nije ispoštivano.

Onečišćenje se nastavilo, a inspekcija sada tvrdi da više ne zna što učiniti jer u Hrvatskoj nisu regulirane dopuštene razine pojedinih opasnih spojeva.