Telegram razotkrio da brucoše u Osijeku deru za 9000 eura školarine koju ne smiju naplatiti. Morali im vratiti novac

Primijetili smo da na osječkom sveučilištu nedopušteno upisuju studente uz plaćanje. O svemu smo obavijestili Ministarstvo

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Nakon Telegramove intervencije, sa Sveučilišta u Osijeku morat će vratiti 36.000 eura svojim brucošima kojima su neopravdano naplatili punu školarinu na tamošnjem novopokrenutom studiju Farmacije. Na studij koji zajednički izvode Medicinski i Prehrambeno-tehnološki fakultet, moglo se upisati 35 studenata, no osječko sveučilište u upisnom je postupku iz nepoznatog razloga navelo i promoviralo da upisuju 25 studenata na redovan studij te još 10 na “redovan studij uz plaćanje”.

Kako studentima prvi puta upisanima u prvu godinu redovnog studija država subvencionira školarinu, o ovoj neobičnosti u Osijeku upitali smo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Ubrzo smo obaviješteni kako smo zaista uočili prijepornu situaciju; iako to nisu smjeli, u Osijeku su upisali četiri brucoša u “redovan studij uz plaćanje” i svakom naplatili 9000 eura školarine. Zbog Telegramovog upozorenja preko Ministarstva, studentima će novac u cijelosti biti vraćen, a studij će biti olakšan za 36.000 eura, tj. 270.000 nekadašnjih neopravdano naplaćenih kuna.

Dupla naplata školarine

U tablicama koje Agencija za znanost i visoko obrazovanje javno objavljuje nakon svakog upisnog roka na fakultete, krajem ljeta uočili smo veliku neobičnost. Bilo je navedeno da u Osijeku, na novopokrenutom studiju Farmacije, upisuju 25 studenata u redovan studij, a preostalih 10 u redovan studij “uz plaćanje”.

Kako bi prvi upis u prvu godinu redovnog studija “uz plaćanje” značio da punu školarinu sveučilištu plaćaju i država i sami studenti, odnosno da se školarina naplaćuje duplo, javili smo se resornom Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Uskoro su nam poručili da će od Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku tražiti da im objasne pravnu osnovu ovakvog upisa studenata. Nakon očitovanja osječkog sveučilišta Ministarstvu, ispostavilo se da smo opravdano upozorili na cijelu priču.

‘Nesporazum u komunikaciji’

Iz Osijeka su, naime, potvrdili Ministarstvu da su odredili ukupno 35 upisnih mjesta za redovite studente, no da je “došlo do nesporazuma u komunikaciji” pa su na stranici Agencije za znanost i visoko obrazovanje pogrešno prikazana dva studija, “Farmacija” s 25 upisnih mjesta i “Farmacija (uz plaćanje)” s 10 upisnih mjesta. Bez obzira na ovaj “nesporazum u komunikaciji”, Medicinski fakultet u Osijeku kao nositelj studija Farmacije svejedno je upisao četiri brucoša u kvoti “redovnog studija uz plaćanje” i naplatio im puni iznos školarine, svakome od njih po 9000 eura.

U očitovanju s osječkog sveučilišta, koje je uslijedilo nakon Telegramove intervencije u Ministarstvu, navode kako su od Medicinskog fakulteta zatražili “da pozovu studente i vrate im uplaćene iznose te da ih upiše u okviru upisne kvote u statusu redovitih studenata”. Kako studij Farmacije traje pet godina, svakom od ovih studenata u perspektivi smo uštedjeli ukupno 45.000 eura. Samo od ova četiri studenta, osječka bi Medicina u narednih pet godina neopravdano naplatila 180.000 eura, odnosno 1.355.400 nekadašnjih kuna.

Ovako je u sustavu Postani student, gdje se brucoši prijavljuju na fakseve, prikazana osječka Farmacija

Rektor prepustio naš upit

S upitom smo se, na koncu, obratili i rektoru osječkog sveučilišta Vladi Gubercu. Naš je upit – ne odgovorivši osobno na njega – proslijedio voditeljici studija Farmacije, profesorici Ljubici Glavaš-Obrovac s Medicinskog fakulteta. U neobičnom odgovoru, profesorica je ustvrdila kako su na studij Farmacije upisani svi redoviti studenti kojima je trošak školarine pokriven iz državnog proračuna.

To je, kaže Glavaš-Obrovac, omogućeno odlukom Senata osječkog sveučilišta o “povećanju upisne kvote za deset upisnih mjesta za redovite studente”. To bi, drugim riječima, značilo da je nekada postojala upisna kvota od 25 mjesta pa je onda naknadno podignuta za još deset, na ukupno 35. Nije, međutim, posve jasno kada se to točno dogodilo jer se još u inicijalnim dokumentima pokretanja studija spominje kako je optimalan broj studenata na studiju između 30 i 35.

Ta brojka u ožujku ove godine dobiva finalni pečat kada Sveučilište raspisuje natječaj za upis studenata gdje je jasno i javno navedeno da upisuju 35 brucoša na redovan studij Farmacije. Nigdje se, pritom, ne spominje plaćanje. Kada je i kako “došlo do nesporazuma u komunikaciji” koji je doveo do neopravdane naplate astronomskog iznosa friškim studentima, ostaje posve nejasno. U konačnici i manje bitno za same brucoše kojima je vraćen njihov nemali novac.