Esej uglednog analitičara: 'Drugi najmoćniji čovjek SAD-a me otjerao jer sam rekao istinu o Iraku. Izraelu s Gazom prijeti sličan scenarij'

Thomas S. Warrick kao zaposlenik State Departmenta u razdoblju od 1997. do 2007. vodio je planiranje budućnosti Iraka nakon rata

Israeli soldiers patrol a border fence gate with the Gaza Strip on October 15, 2023. In the eight days since Hamas gunmen killed more than 1,300 Israelis in a surprise attack, Israel has responded with a bombing campaign that has claimed over 2,300 lives in Gaza. (Photo by YURI CORTEZ / AFP)
FOTO: AFP

U opsežnom eseju koji je bivši visokopozicionirani zaposlenik State Departmenta napisao za cijenjeni The New York Times izneseno je šest točaka koje bi Izrael trebao poduzeti kako bi izbjegao, kako se ističe, američke pogreške u Iraku nakon svrgavanja Saddama Husseina.

Thomas S. Warrick viši je suradnik američkog think tanka Atlansko vijeće, a radi na programima vezanim uz Bliski istok. Kao zaposlenik State Departmenta u razdoblju od 1997. do 2007. vodio je planiranje budućnosti Iraka nakon rata.

“Nakon što je Bijela kuća 2002. odlučila silom ukloniti Husseina, upozorio sam svoje nadređene da treba ozbiljno planirati ono što slijedi. Studija koju sam vodio – Projekt budućnosti Iraka, od kojih su samo neki dijelovi sada javni – dala je američkim liderima uvid u ono što će poslijeratnom Iraku trebati u budućnosti”, napisao je u svojem osvrtu.

Izbačeni iz Pentagona zbog neslaganja

Warrick piše da ih je, prije nego su uspjeli prezentirati svoje planove, iz Pentagona izbacio ministar obrane Donald Rumsfeld po nalogu potpredsjednika Dicka Cheneya.

Kaže kako nije bilo jasnog dogovora oko toga što učiniti u Iraku, a rezultat toga bio je da su tamo otišli civili koji su imali malo iskustva i još manje znanja za oporavak te zemlje nakon desetljeća brutalne i korumpiranje vladavine. Rezultat je pridonio tragediji koja se odrazila na Irak, SAD i cijeli Bliski istok, smatra.

Zabrinut zbog stanja u Izraelu i Gazi

“Ono što sada vidimo u Izraelu i Gazi jednako me zabrinjava kao i događaji otprije 20 godina: puno se priča o vojnim planovima i ratnim razaranjima, a nedovoljno o onome što će uslijediti nakon toga”, piše Warrick. Dodaje da bi svoje teško stečeno znanje volio ponuditi dužnosniku koji će u Izraelu biti zadužen za plan razvoja Gaze nakon Hamasa.

“Vaš će posao biti težak, ali nije beznadan. Odbacite savjete cinika da posao Izraela počinje i završava kada vojno porazi Hamas i uništi njegovu sposobnost da ponovno naudi Izraelcima. Ako ne pokušate izgraditi nešto bolje umjesto Hamasa ili posao odradite polovično, Izrael će dobiti samo nekoliko godina predaha. Uništavanje je lako, izgradnja je teška, ali nije nemoguća”, poručio mu je Warrick.

Pogrešne odluke onemogućile napredak

Smatra da je kod iračke okupacije bilo dosta pogrešnih odluka pa krajnji rezultat nije mogao ispasti bolji nego što jest, a tome pridonosi i mentalitet odgovornih koji je onemogućio shvaćanje što je pošlo po zlu i zašto.

“Etiketa vječnih ratova koja je čvrsto nalijepljena na američke ratove u Iraku i Afganistanu neće dovesti do priznanja da loše planiranje i oskudni resursi ometaju osiguravanje poslijeratnog mira. Čudi me da se itko može iznenaditi tim saznanjem”, navodi Warrick i podsjeća na poslijeratnu Njemačku i Japan koji su dosegli današnju prosperitetnu demokraciju uz dobro financiranu fizičku i političku obnovu.

Warrick smatra da je Washington 2003. i 2004. potpuno krivo primijenio te lekcije u Iraku. Upozorava da su najveći neprijatelji Izraela sada loše planiranje i oskudni resursi.

‘Gaza nije ni Irak ni Afganistan’

“Kao što su nam Iračani s pravom rekli prije invazije 2003. da Irak nije Afganistan, Gaza nije ni Irak ni Afganistan. Okolnosti jedinstvene za Gazu, kao što su desetljeća Hamasove antiizraelske i antižidovske propagande i izraelsko postupanje prema civilima Gaze od 1967. godine, učinit će i fizičku i političku obnovu posebno izazovnom za Izrael i još većim izazovom nego što je to bio južni Libanon za Izrael od 1985. do 2000.”, navodi Warrick.

Smatra da duboko ukorijenjena mržnja koju mnogi stanovnici Gaze gaje prema Izraelu danas nema usporedbe s onim s čime su se američke snage suočile ulazeći u Kabul ili Bagdad i “sve čega se Izrael dotakne u post-Hamasovom političkom uređenju u Gazi moglo bi postati otrovno”.

“Morate planirati. Možda vlada Izraela nije najbolja za to. Planirajte koliko će vam vremena trebati da donesete temeljne promjene za prekid ciklusa nasilja koji su Izrael i Gaza nanijeli jedno drugome u proteklih 50 i više godina, a ne vrijeme koje političari misle da će vam trebati”, piše Warrick.

Bijela kuća odbacila plan za Irak

Kako navodi, Bijela kuća je odbacila najbolji poslijeratni plan State Departmenta za Irak jer je Pentagon tvrdio da je trogodišnji rok predug. Odlučili su se za godinu dana i nedovoljna sredstva čime su cijeli projekt osudili na propast, navodi Warrick.

Smatra da je SAD potrošio puno više krvi i sredstava u razdoblju od 2003. do 2011. i ostao u lošijoj situaciji nego da su se posvetili poslijeratnoj obnovi potrebnim resursima i vremenom. Smatra da nije realno ni poželjno ponavljanje izraelske 15-godišnje okupacije južnog Libanona.

Warrick upozorava Izraelce da je “vojna pobjeda imovina čija se vrijednost vremenom smanjuje”. “Ako i kada Izrael uspije poraziti Hamas, mudro iskoristite to ograničeno vrijeme. Ono čemu odlučite dati prioritet može biti sve što ste učinili, tako da to mora postaviti temelje za konstruktivne korake, a ne kaos koji će uslijediti”, ističe.

Oporavak od katastrofalnih odluka nemoguć

Navodi da je oporavak od katastrofalnih odluka donesenih na početku nemoguć. Navodi primjer odluke SAD-a da raspusti iračku vojsku i otpusti desetke tisuća članova Baath stranke s poslova u državnoj upravi. Time se, kako piše, stvorila pobuna sunita.

Prioritet je razdijelio u šest točaka, a neke od njih treba, kako navodi, razmotriti prije nego uopće počne kopneni rat. Warrick piše da treba okončati Hamasovu kulturu ekonomske korupcije u Gazi kojom su stanovnici držani pod kontrolom, slušati što stanovnici Gaze uistinu žele u svojoj budućnosti te promijeniti nastavni plan i program kojim je Hamas osiguravao trajnu mržnju prema Izraelu.

Stanovnicima treba pomoći napisati ustav

Warrick upozorava da stanovnicima Gaze treba pomoći da napišu ustav koji će voditi prema demokratskoj državi koja živi u miru s Izraelom, pokazati im da je Izrael spreman pomoći u gospodarskoj obnovi Gaze, ali i stvoriti sigurnost granice za Gazu s kojom Izrael može živjeti bez opsade.

“Neuspjeh SAD-a u planiranju sigurnosti duž iransko-iračke granice bio je jedan od najočitijih nedostataka u cijelom američkom poslijeratnom planu. Iran je u Irak ulijevao novac, eksplozive i operativce, potkopavajući svaku nadu za stabilniju iračku vladu. Očito je da mjere koje Izrael provodi od 2007. nisu spriječile Iran da financira, naoružava i pomaže u obuci Hamasa. Izrael sada mora biti bolji”, ističe Warrick.

Treba početi raditi na planiranju i realizaciji

“Čak i kada se izraelske kopnene snage konačno povuku iz Gaze i stanovnici Gaze dobiju vlastitu policiju, Izrael će morati nenametljivo osiguravati najmanje tri desetljeća da ni Iran ni bilo tko drugi nema mogućnost krijumčarenja oružja u Gazu”, navodi i dodaje da je pomogao u izradi nacrta takve vrste plana za sigurnost izraelsko-palestinske granice koji bi se mogao realizirati.

“Europi je trebalo više od tisuću godina da razriješi pad Rimskog Carstva. Nitko ne bi trebao biti iznenađen što je Bliskom istoku potrebno više od stotinu godina da riješi pad Otomanskog Carstva”, zaključuje Warrick uz upozorenje Izraelcima da, ako žele postaviti temelje za trajni mir, na planiranju i realizaciji plana treba početi raditi već danas.