Tinejdžeri u Slavoniji masovno se uključili u opasan TikTok izazov, u bolnicu dolaze s torzijom testisa. Reagirali stručnjaci

Navodno se radi o izazovu 'Hit Him in the Balls’

02.04.2020., Osijek - KBC Osijek trenutno ima cetiri ulaza u krug bolnice ali zbog novonastale situacije napravljena je nova organizacija ulaza i izlaza u KBC Osijek. Po tom rasporedu ulaz za sve bolesnike i djelatnike bolnice je istocni ulaz gdje je postavljen sator s termovizijskom kamerom kroz koji moraju proci svi koji dolaze u KBC.rPhoto: Dubravka Petric/PIXSELLr
FOTO: Dubravka Petric/PIXSELLr

U Klinički bolnički centar u Osijeku proteklih dana primljeno je više tinejdžera s takozvanom torzijom testisa, a više medija neslužbeno je pisalo kako je uzrok ozljeda izazov na popularnoj društvenoj platformi TikTok.

Povezanost hospitalizacija i online izazova nije službeno potvrđena, no danas se o svemu oglasio Centar za sigurniji internet, navodeći da svi znakovi upućuju na to da se uistinu radi o izazovu ‘Hit Him in the Balls’, koji se pojavio na TikTok-u, što u prijevodu znači ‘Udari ga u testise’.

“Korištenje TikToka i ostalih društvenih mreža može biti zabavno, uzbudljivo, ponekad i edukativno. No, kada se korisnici aplikacije uključuju u opasne trendove i izazove, do izražaja dolaze mračne strane online svijeta”, upozorili su iz Centra.

‘Oduzeti mobitel nije rješenje’

Navode kako motivacija ulaženja u takve izazove može biti želja za pripadanjem vršnjačkoj skupini, traženje uzbuđenja ili radoznalost.

Iz Centra napominju kako “nije rješenje oduzeti djeci mobitele i zabraniti im korištenje društvenih mreža”, već je potrebno “razvijati odnos povjerenja s djecom”. Isto tako, pozivaju na edukaciju roditelja i djece, razgovor o korištenju interneta te na prijavljivanje neprimjerenih sadržaja.

„Vlastitim ponašanjem i odgovornim korištenjem modernih tehnologija, razvijanjem odnosa povjerenja te otvorenim razgovorom s djecom o njihovim životima na internetu možemo učiniti puno. Naš je zadatak biti u korak s događanjima i kroz svoje iskustvo pružiti djeci i mladima sve potrebne informacije – na njima primjeren način“, kazala je Ana Veočić, socijalna radnica Centra za sigurniji internet.

‘Reagirajte na nasilje’

„Jako je važno pristupiti temi online izazova otvoreno. Djeca neće dobiti poruku od nas da ih razumijemo ako reagiramo tako da kažemo da npr. društvene mreže i sve izazove treba zabraniti.
Iskreno se zainteresirajte za to što rade i pokušajte zajedno doći do zaključka koji bi izazovi onda bili primjereni, a koji ne”, savjetuje Martina Nikolić, psihologinja Centra.

“Promjena se neće dogoditi sama od sebe, moramo prestati biti pasivni promatrači. Reagirajte na nasilje. Ono što svakako možete napraviti već danas je da dogovorite obiteljska pravila vezano za korištenje ekrana”, dodala je.

Stručnjaci Centra za sigurniji internet svakodnevno su dostupni na anonimnoj i besplatnoj telefonskoj liniji 0800 606 606, svakog radnog 08:00 – 20:00 sati.