Tisuću mačaka spašeno iz kamiona na putu za klaonicu. Trebale su završiti kao ražnjići u kineskim restoranima

Otkriće je otvorilo pitanja o sigurnosti svježe hrane u Kini

21.03.2023., Pula - Puljanka Nevenka Ristovic, kaznjena je od strane komunalnog redara, sa 130 eura kazne zbog hranjenja macaka u okolisu stambene zgrade. Optuzena je da hrani i galebove. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
FOTO: Sasa Miljevic/PIXSELL/Ilustrativna fotografija

Kineska policija spasila je oko 1000 mačaka iz kamiona koji ih je vozio u klaonicu. Time je razbijen dio nezakonite trgovine koja mačje meso lažno prodaje kao svinjetinu ili ovčetinu. Otvorilo se pitanje sigurnosti svježe hrane koja se prodaje u Kini.

Policajci iz Zhangjiaganga u istočnoj kineskoj pokrajini Jiangsu reagirali su na dojavu aktivista za životinje ranije ovaj mjesec. Presreli su vozilo koje se koristilo za sakupljanje i prijevoz mačaka lutalica.

Bez intervencije policije, mačke bi vjerojatno bile zaklane i otpremljene na jug zemlje gdje bi bile poslužene kao svinjski ili janjeći ražnjići i kobasice, navodi se u izvješću koje prenosi CNN. Mačke su poslane u skloništa. Nema podataka o tome jesu li prevaranti uhićeni niti je li riječ o mačkama lutalicama ili kućnim ljubimcima.

Veliki broj zakovanih drvenih kutija

Aktivisti za životinje su prvi primijetili veliki broj zakovanih drvenih kutija, stupica, u kojima su završavale mačke u blizini groblja. Provjeravali su ulice tijekom šest dana, a kad ih je pokupio kamion, pozvali su policiju.

Jedan od aktivista navodi kako se na ilegalnom tržištu pola kilograma mačjeg mesa može prodati po cijeni od oko 4 dolara ako se podvali u hrani kao svinjetina ili ovčetina. Svaka mačka nakon obrade mesa teži oko dva kilograma. “Neki će ljudi učiniti sve što je potrebno jer je isplativo”, rekao je aktivist koji gradi utočište za mačke lutalice u Jiangsuu Gong Jian.

Glava štakora u školskom obroku

Druga aktivistica Han Jiali sudjelovala je u zaustavljanju kamiona. Rekla je da to nije prvi put te da je već prije zaustavila slične ilegalne trgovine u Guangdongu, južnoj kineskoj pokrajini. Ovaj događaj otvorio je val pitanja oko prava životinja i sigurnosti hrane, a mnogi građani pozivaju na veći nadzor i kontrolu.

Zemlja se u prošlosti borila s dugom poviješću skandala oko hrane i sigurnosti. U skandalu koji se nedavno dogodio glava štakora pronađena je u školskom obroku na koledžu. Lokalni dužnosnici inzistirali su da se radi o komadu pačjeg vrata. Pozvani su istražitelji koji su utvrdili suprotno.