Tko je novi ministar rada: Plenković uspio naći kandidata koji zasad nema afere, ali je pogazio ‘političku stabilnost’ u koju se kune

Povlačenje Marina Piletića u Vladu izazvat će izvanredne izbore u Novskoj

“Proučavali smo slučajeve izvanrednih izbora i nismo vidjeli veće koristi za građane, nego dodatne troškove. A naši sugrađani imaju pravo na učinkovitu vlast i na lokalnim razinama”, govorio je Plenković još u kolovozu 2017. godine. Danas ruši vlast u Novskoj kako bi uspio nekoga iz stranke, osim Davora Filipovića, dovabiti u svoju Vladu

Svi ti oduševljeni naslovi i sve gorde izjave s kraja ožujka o tome kako slijedi “osvježenje Vlade”, upravo su, sasvim očekivano i pomalo neočekivano spektakularno pali u vodu. Radilo se, dakle, o pukom spinu kojim se pokušala prekriti činjenica da premijer Andrej Plenković mora, nakon smjene ministra koji je bio uhapšen, iz Vlade maknuti i ostale oko kojih se ozbiljno motaju istražitelji.

Koliko se, pak, od Uskok-rekonstrukcije Vlade može očekivati u pogledu rezultata, sasvim dovoljno govori činjenica da će ministar gospodarstva i održivog razvoja postati Davor Filipović, HDZ-ov kandidat potpune katastrofe s lanjskih izbora u Zagrebu. Međutim, nije Filipović taj koji najpreciznije pokazuje situaciju u kojoj se u ovom trenutku nalaze i Plenković, i HDZ, i njihova Vlada. Nego Marin Piletić.

Odabir koji vrišti “problem!”

Budući ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, dakle čovjek koji će ravnati dvjema neuralgičnim točkama hrvatskog društva – mirovinskim sustavom i demografijom – nije (zasad) problematičan sam po sebi. Radi se o mladom gradonačelniku Novske, čovjeku koji je na tamošnjim izborima pobijedio već dva puta i s kojim su građani očito bili zadovoljni, jer je 2021. godine pobijedio s višim postotkom glasova nego četiri godine ranije (63,7 naprema 53,3 posto, oba puta u prvom krugu).

Međutim, činjenica da je Plenković odabrao Piletića, zapravo, vrišti riječ “problem!” u stranačku, koalicijsku i opću javnost. Baš onako kako je stvarnost potvrdila da se ne radi o osvježenju ili osnaživanju Vlade, već o Uskok-rekonstrukciji, tako i izbor Piletića pokazuje da su bili u pravu svi oni koji su tvrdili kako mnogi ne žele u Plenkovićevu Vladu, družinu koja je u svoje dvije inkarnacije ostala bez čak 19 ministara (sadašnji saziv ih ima ukupno 18) i kojoj ostaju još nešto više od dvije godine mandata.

Posrtaj vrhovnog svećenika političke stabilnosti

Posljedica Piletićeve selidbe u Banske dvore bit će izvanredni izbori u Novskoj. Odlazak čelnika lokalne samouprave u prvoj polovici mandata, naime, znači da se mora opet na birališta. A tko je povukao taj potez – glavom i bradom vrhovni svećenik “političke stabilnosti” u Hrvatskoj, Andrej Plenković.

Premijer je taj koji je izvlačeći se na čudotvorna svojstva “političke stabilnosti” branio neke od najgorih svinjarija u hrvatskoj politici posljednjih desetljeća – poput prevare birača koju je prekonoćnim preoblačenjem iz najžešće oporbe u strateškog koalicijskog partnera napravio HNS, pa do prikupljanja “žetončića” s pokojnim Milanom Bandićem, kako u Saboru, tako i u Zagrebu.

Lex Šerif i propala ekipa

Političkom stabilnošću je pravdana i izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, zloglasni lex Šerif, kojim su načelnici općina, gradonačelnici i župani praktički postali nesmjenjivi. “Proučavali smo slučajeve izvanrednih izbora i nismo vidjeli veće koristi za građane, nego dodatne troškove. A naši sugrađani imaju pravo na učinkovitu vlast i na lokalnim razinama”, govorio je Plenković još u kolovozu 2017. godine, ponavljajući da je politička stabilnost, bez koje nema gospodarskog rasta, osnovna poruka njega i njegove Vlade.

Štoviše, o izvanrednim lokalnim izborima je Plenković s indignacijom govorio i prije samo tjedan dana, na Aktualnom satu u Saboru, kad je splitskog gradonačelnika u ostavci Ivicu Puljka i njegove nazvao propalom ekipom koja je “ničim izazvana” odvela Splićanke i Splićane na izbore.

I eto, samo nekoliko dana kasnije, Andrej Plenković, očito nečim izazvan, odvodi građanke i građane Novske na izvanredne izbore za gradonačelnika. HDZ-ov kandidat ili kandidatkinja će, jasno, i na tim izborima biti favorit (što je, uostalom, i Puljak u Splitu), ali ne treba smetnuti s uma da je Plenkovićeva stranka taj grad vratila 2017. godine – kad je kandidirala Marina Piletića. Koji sad neće biti na listiću, već u Banskom dvorima u Zagrebu.

Kad silna nevolja pritisne

Silna je, dakle, nevolja očito pritisnula premijera, kad je za popunjavanje fotelja u Uskok-rekonstrukciji svoje Vlade morao posegnuti za rušenjem HDZ-ovog gradonačelnika i izazivanjem političke, jao, nestabilnosti. Silniji od toga je, očito, nedostatak volje i želje afirmiranijih stranačkih kadrova da sudjeluju u (zasad) posljednjoj četvrtini njegovog dirigiranja Vladom u zemlji koja, kako smatra 73 posto ispitanika u posljednjoj anketi, ide u – lošem smjeru.

Posljednja četiri važna kadrovska odabira Andreja Plenkovića (nova potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga je izbor koalicijskog partnera, SDSS-a) govore, uostalom, sasvim dovoljno sama za sebe. Novi ministar graditeljstva – nestranački kadar. Kandidat za splitskog gradonačelnika – nestranački kadar. Pa stranački kadar Marin Piletić, radi čijeg odlaska HDZ opet mora braniti vlast u Novskoj. I šećer na kraju, Davor Filipović. Zar se ne osjećate – osvježeno?