Tolušić će, kaže, javno prozivati trgovce koji ne spuste cijene. To je njegov najurnebesniji potez dosad

Možda se sjećate, bivši premijer Ivo Sanader imao je sličnu foru. On je prije deset godina formirao Povjerenstvo za praćenje cijena

18.07.2018.., Zagreb - Pred sutkinjom Majom Stampar Stipic na Zupanijskom sudu odrzalo se pripremno rociste u predmetu INA-MOL u kojem su optuzeni Ivo Sanader i Zsolt Tamas Hernadi. Ivo Sanader dolazi na sud. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

On je na trgovce apelirao snagom svog autoriteta. Sazivao je posebne sastanke o nužnosti pojeftinjenja, a formirao je i Povjerenstvo za praćenje cijena sa zadaćom da zemlju obrani od inflacije koja je probila granicu od šest posto.

“Apeliram na sve one koji neopravdano dižu marže da se sjete da zarađuju novac u konkretnom društvu. Marže uvijek moraju biti primjerene tržištu i situaciji u kojoj se društvo nalazi”, odaslao je poruku koju su najbrže shvatili u najvećem domaćem trgovačkom lancu.

Krug koji se sada zatvara

Od smanjenja cijena za svoja 22 artikla, među kojima su bile i namirnice najšire potrošnje, poput brašna, šećera, ulja, mlijeka, tjestenine i kave, napravili su event.

Pokazao je, dakle, vlastitim liderskim primjerom kako država u tržišnoj ekonomiji može direktno utjecati na smanjenje cijena u trgovinama i time na rast životnog standarda građana.

Njegovo ime je Sanader, Ivo Sanader, a lanac koji je prvi odreagirao na premijerov apel bio je, naravno, Konzum Ivice Todorića. Deset godina kasnije, krug kao da se pomalo zatvara.

Igranje reputacijom

Vlada je donijela odluku o smanjenju PDV-a na 13 posto za niz proizvoda: svježe voće i povrće, ribu, jaja, žive životinje, pelene… Smanjenje ovog poreza bi trebalo stupiti na snagu početkom naredne godine. Ali, hoće li utjecati na cijene na policama trgovina?

– Mi pratimo indekse cijena na mjesečnoj razini, tako da znamo kako se kreću cijene u ovoj godini. (…) Ne vjerujem da je trgovcima u interesu igrati se svojom reputacijom. Bude li nekih odstupanja koja mi uočimo, izvijestit ćemo javnost o tome, zaprijetio je trgovcima, pak, ovih dana aktualni ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Je li to zbilja posao Vlade?

Dakle, tko ne smanji cijene proizvodima na koje je smanjen PDV, dobit će, javno, po prstima od ambicioznog ministra poljoprivrede i time smanjiti svoju reputaciju među kupcima.

Samo, je li dijeljenje packi trgovcima koji bi navodno trebali slobodno formirati svoje cijene posao Vlade? Zašto ih onda ne dijele javno onima koji slabije plaćaju svoje radnike? Kod kojih se češće radi nedjeljom? Koji, recimo, imaju premalo parkirnih mjesta ili slabije vraćaju sitan novac?

Povjerenstvo za buru i kišu

Kad je Sanader prije deset godina formirao Povjerenstvo za praćenje cijena, tadašnji oporbeni lider Zoran Milanović kazao je kako bi nam po toj logici trebalo i Povjerenstvo za zaštitu od bure, ili Povjerenstvo za sklanjanje od kiše.

Sanader na sastanku Povjerenstva za praćenje cijena Vlada.hr

Problem s prozivanjem “zlih trgovaca” iz pozicije političke moći je i malo složeniji. Naime, PDV nije jedini ulazni faktor pri formiranju cijene proizvoda. Idu tu još i cijena energenata (hint: nafta poskupljuje već nekoliko tjedana zaredom), cijena rada, cijena sirovine, cijene koju naplaćuju dobavljači…

Stoga je priča o “praćenju kretanja cijena”, zapravo, tek politički pritisak na trgovce kako bi, možda i na vlastitu štetu, smanjenjem cijena pokazali kupcima da Vladina mjera smanjenja poreza ima momentalni efekt na njihove novčanike.

Da Vlada, što bi znao reći Ivo Sanader na ljeto 2008. godine, ono u kojem je apelirao na trgovce radi smanjenja marži, “ne izlazi iz pete brzine”. A onda je naišao zavoj.