Dok je bildao imidž spasitelja, Tolušić je hrabro prijetio trgovcima ne smanje li cijene. Sada mu je sve OK

Iako je PDV smanjen s 25 na 13 posto dio proizvoda, primjerice povrće, ne da nije pojeftinilo, nego je i skuplje nego lani

Prije sedam mjeseci ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić uputio je oštar apel trgovcima. “Mi pratimo indekse cijena na mjesečnoj razini, tako da znamo kako se kreću cijene u ovoj godini. (…) Ne vjerujem da je trgovcima u interesu igrati se svojom reputacijom. Bude li nekih odstupanja koja mi uočimo, izvijestit ćemo javnost o tome”, kazao je ministar.

Radilo se o značajnom smanjenju PDV-a (s 25 na 13 posto) na niz, uglavnom prehrambenih, proizvoda što je bio dio vladinih poreznih izmjena za 2019. godinu. Riječ je o mjeri koja je državni proračun koštala oko 1,4 milijarde kuna, za koje se Vlada nadala da će završiti uglavnom u džepovima potrošača kroz niže cijene. Stoga je Tolušić lani u rujnu i uputio upozorenje trgovcima.

Nema problema

No, od tad ministarstvo nije niti jednom izvijestilo javnost o uočenim odstupanjima, što bi dalo za zaključiti da ih nije ni bilo. Pa ipak, jučer objavljena statistika Državnog zavoda za statistiku upalila je alarm – proporcionalno padu stope PDV-a u odnosu na isto razdoblje prošle godine, u prvom tromjesečju ove pala je jedino cijena voća. Meso je pojeftinilo za samo četiri posto, a povrće – poskupilo.

U Ministarstvu poljoprivrede ne misle da su ovi podaci razlog za nekakvu zabrinutost, a kamoli javno prozivanje trgovaca koji su možda smanjenje PDV-a iskoristili da povećaju profit, umjesto da smanje cijene, odnosno, kako je najesen poručio Tolušić, “da se igraju svojom reputacijom”. Štoviše, u odgovoru našem listu ističu kako ministar Tolušić smatra da je aktualno kretanje cijena opravdano, te objašnjavaju da ono ne ovisi samo o kretanju PDV-a, već i o drugim okolnostima na EU tržištu, kao i drugim čimbenicima koji utječu na formiranje cijena.

A povrće?

Pa nabrajaju da je voće u veljači bilo jeftinije u odnosu na kraj 2018. godine za nešto iznad četiri posto, da su maloprodajne cijene mesa snižene u odnosu na prošlu godinu za 4,74 posto, te izdvajaju nekoliko proizvoda koji su posebno pojeftinili, primjerice, jaja su jeftinija za pet posto, a meso peradi za 8,45 posto u odnosu na kraj prošle godine.

Međutim, u odgovoru se uopće ne spominje ono što je najspornije, barem po podacima Državnog zavoda za statistiku, a to su cijene povrća koje je u prva tri mjeseca ove godine – unatoč radikalnom smanjenju PDV-a – poskupjelo za pet posto u odnosu na prva tri mjeseca prošle godine. Pritom se, kao primjeri pojeftinjenja, probiru proizvodi kojima je cijena značajnije pala.

U čije džepove?

Naime, po tržišnom cjenovnom informacijskom sustavu – koje Ministarstvo poljoprivrede koristi kod usporedbe cijena – postoji i niz proizvoda kojima je cijena u trgovinama u travnju značajno rasla u odnosu na kraj 2018. godine. Endivija tako danas košta prosječno 18,64 kune, dok je neposredno prije smanjenja PDV-a njena cijena bila 12,85 kuna. Kelj je 9,53 kune, a s višim PDV-om bio je 7,86 kuna, rog paprika je koštala 15,92, a sad je 23,13 kuna…

Po ovim brojkama, kao i statistikama DZS-a, čini se da se mjera smanjenja PDV-a za niz proizvoda baš i nije prelila u džepove građana.

Skuplja i uskršnja košarica

Danas se na tu temu oglasio i Nezavisni hrvatski sindikat, koji u niti jednoj od tri svoje verzije uskršnje košarice, nije zabilježio smanjenje cijena. Najjeftinija košarica dođe 703 kune i skuplja je u odnosu na prošlogodišnju za 36 kuna. Srednja je od lanjske skuplja za jednu kunu. Najbogatija sindikalna uskršnja košarica, pak, vrijedi 1.824 kune i skuplja je od lanjske za 109 kuna. “Promatrajući prosječne cijene i najčešće cijene u sklopu istraživanja o košarici, ne može se reći kako je došlo do pada cijena namirnica čija je stopa PDV-a smanjena sa zadnjom izmjenom Zakona o porezu na dodanu vrijednost”, zaključili su u NHS-u.

U ministarstvu, međutim, sudeći po odgovorima na upite Telegrama, očito ne smatraju da ima ikakvih problema s cijenama, niti misle da se netko od trgovaca “igrao svojom reputacijom”. Stoga ne iznenađuje ni odgovor na pitanje o tome što, u svjetlu kretanja ovih cijena, misli ministar Tolušić o smanjenju opće stope PDV-a za jedan postotni bod planiranom za 1. siječnja naredne godine: “Ministar Tolušić pozdravlja smanjenje PDV-a za jedan postotni bod”. Sudeći po barem dijelu iznesenih brojki, smanjenje opće stope PDV-a itekako će pozdraviti i trgovci.