Tomašević otvorio prvu obnovljenu školu: 'Sada može izdržati i petrinjski potres'

Pratimo konferenciju za medije zagrebačkog gradonačelnika

FOTO: Screenshot N1

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević jutros je otvorio obnovljenu Osnovnu školu Miroslava Krleže u Novoj Vesi. Riječ je o prvoj zgradi odgojno – obrazovne namjene koja je cjelovito obnovljena nakon potresa sredstvima Europske unije. Nakon otvorenja škole, gradonačelnik Tomašević održava redovitu konferenciju za medije.

Na početku je govorio predsjednik školskog odbora Dragi Zenko. Istaknuo je da je OŠ Miroslava Krleže najstarija osnovna škola u Zagrebu i da su od ovoga tjedna u njoj svi đaci. Zahvalio je Gradu Zagrebu, bivšoj i sadašnjoj vlasti. ”Škola još nije u potpunosti dovršena, trenutno živimo u suživotu s radnicima”, dodao je.

Još traju radovi na fasadi

Potom se medijima obratio Tomašević. ”Ova škola je zaštićeno kulturno dobro, i meni je posebno zadovoljstvo da smo nakon dosta dugo vremena dovršili ovaj projekt. Prije dva tjedna su se vratili viši razredi, sada i niži. I dalje postoje radovi na fasadi, konstrukcijska obnova je gotova. Išli smo s otvaranjem nastave da učenici više ne bi bili raseljeni”, rekao je gradonačelnik.

“Ovo je, ne samo prva škola, već i možda prva zgrada javne namjene u Zagrebu gdje je završena cjelovita obnova”, dodao je. Napomenuo je da ovako obnovljena škola može izdržati i potres kakav je pogodio petrinjsko područje. Istaknuo je da je to prva od 13 zagrebačkih škola koje su započele cjelovitu obnovu, a da je ta obnova i završila. Radovi su, kaže, koštali 80 milijuna kuna, od čega će se pola iznosa pokriti iz Fonda solidarnosti.

Istaknuo je da je škola konstrukcijski ojačana, ne samo sanirana.

O modelu odvoza otpada

Tomašević je potom govorio o novom sustavu naplate odvoza otpada. “Traje javno savjetovanje, pozivam da se uključe svi. Bilo kakve dobre prijedloge ćemo saslušati i uvažiti”, rekao je. Svima nam je u interesu, kaže, da unaprijedimo sustav. Podsjetimo, prema novom modelu fiksni dio cijene iznosio bi 45 kuna, a varijabilni dio plaćao bi se prema količini odloženih vrećica s miješanim komunalnim otpadom.

”O tome smo govorili u kampanji, to nam piše u programu, smatramo da je to ekološki i pravedno”, rekao je Tomašević. ”To će nadzirati i komunalni redari i vjerojatno neki djelatnici naših poduzeća”, dodao je. Govoreći o kaznama za prekršitelje, rekao je da će prvo ići opomene, a onda kazne. ”Trajat će prvo faza tranzicije”, napomenuo je. Što se tiče odvoza plastike, metala i papira, sve ostaje isto, a na svom mjestu ostaju i zeleni otoci, objasnio je.

Govoreći o vrećicama, naveo je da moraju biti od reciklirane plastike. ”Pazit ćemo da se te vrećice ne raspadaju i da se ne ponavljaju stvari kao s vrećicama za biootpad”, napomenuo je. ”Ono što je smisao ove odluke je da se varijabilni dio usluge plaća kroz cijenu vrećice. To je ono na čemu ćemo inzistirati”, kazao je Tomašević.

O cijenama plina

Zagrebački gradonačelnik komentirao je i porast cijena plina.

”Problemi s opskrbljivačima plinom nisu samo u Zagrebu, nego u cijeloj Hrvatskoj pa i u Europi. Bivša vlast Holdinga je propustila kupiti količinu plina kad su cijene bile puno jeftinije nego što su sada”, istaknuo je. ”To je ogroman propust bivše uprave Holdinga, odnosno plinare”.

Kaže, opskrbljivači imaju neke razgovore s ministarstvom te se nada da će to dati neke rezultate.