Trump se volio hvaliti trgovinskim sporazumom koji je postigao s Kinom. Cijela stvar je ispala dosta veliki debakl

Kina za više od 213 milijardi zaostaje za svojim obećanjima o kupnji američkih dobara i usluga

- 23/08/2019 ; Chinese President Xi Jinping (facing camera) and his U.S. counterpart Donald Trump are pictured before a photo session at a Group of 20 summit in Buenos Aires on Nov. 30, 2018. (Kyodo)
==Kyodo, Image: 466911014, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, MAXPPP
FOTO: Profimedia, MAXPPP

U doba svog predsjedništva Donald Trump se hvalio postignutim trgovinskim ugovorom s Kinom. Trump je 2020. godine proslavio pakt kao “važan korak” i dokaz njegove osobne vještine, u sklapanju poslova koja je izvan granica vještina običnih smrtnika, kaže CNN. Taj je sporazum, rekao je Trump, na forumu u Davosu u siječnju te godine, isplata za “ljubav” koju su dijelili on i kineski predsjednik Xi Jinping.

Kako izmještava CNN, Kina je za više od 213 milijardi zaostala za svojim obećanjima o kupnji američkih dobara i usluga te je na kraju kupila tek 57 posto američkog izvoza koji se obavezala kupiti u okviru sporazuma. Romansa Trumpa i kineskog predsjednika brzo se ohladila kada je Trumpu trebao netko koga će okriviti za pandemiju koja je uništila njegove nade da će opet biti izabran. Kao i mnogi Trumpovi poslovi s nekretninama, Kineski trgovinski sporazum više se bavio brendiranjem, promocijom i naklapanjima nego sadržajem.

Labave nade za bolje odnose

Da nije došla pandemija i da globalna trgovina nije pala, Kina bi možda ispunila svoju stranu nagodbe. A da je Trump osvojio drugi mandat, možda bi agresivnije nastojao da Kina ispuni dogovor nego što to čini trenutna administracija. Joe Biden zadržao je carine na kinesku robu iz doba Trumpa, a današnja Bijela kuća se oslanja na Xija da ispuni dogovor.

Kolaps Trumpovog sporazuma ne šteti samo njegovoj oskudnoj ostavštini. To je najnoviji udarac ionako labavim nadama da se sadašnji pad odnosa Pekinga i Washingtona može izbjeći. I to je još jedan dokaz da Kina, uživajući u svojoj novoj moći, ne vidi sebe ograničenu regulatornim sustavima i poslovima svijeta kojim dugo dominira SAD. Kina silno želi biti glavna sila koja postavlja i nadzire neka nova pravila.