Trut i Božinović muljaju kako bi sakrili jednostavnu činjenicu: uvođenje upozorenja SMS-ovima nedopustivo kasni

Jedan od argumenata bio je i kako SMS-ovi, da su i poslani, vjerojatno ne bi stigli na vrijeme

FOTO: Pixsell

U manje od 24 sata otkako je olujno nevrijeme protutnjalo zemljom i odnijelo nekoliko života uz priličnu materijalnu štetu, nastala je kakofonija službenih objašnjenja oko SRUUK-a (sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama) te opravdanja građanima zašto putem njega nije stigla poruka o nadolazećoj nepogodi. Komunikacija je bila kaotična.

Čelnik civilne zaštite prvo je tvrdio da je proglašeno samo narančasto upozorenje, ali ipak je bilo i crveno; sustav SRUUK je u potpunosti učinkovit, ali još nije operativan; SMS-ovi ionako ne bi stigli na vrijeme; čekaju se Google i Apple da ažuriraju operativne sustave za napredniju tehnologiju, ali zapravo fali još jedan papir – pravilnik o postupanju za cijeli sustav.

Božinović muljao da je SRUUK među prvima

Na vjetrometini je prvi bio, po službenoj dužnosti, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut, koji je iduće jutro u razgovoru na HTV-u s papira pažljivo čitao podsjetnik na ključne informacije koje treba prenijeti, a kasnije je situaciju pokušao komunikacijski ispeglati ministar Davor Božinović na konferenciji za medije. S djelomičnim uspjehom.

Za početak, tvrdnja ministra da smo jedna od prvih država koja ima takav sustav stoji samo ako sintagmu “jedna od prvih” proširimo s “jedna od prvih deset”. Naime, sličan sustav javnog upozoravanja putem mobitela (SMS-om i/ili CBC-om) samo u Europi u posljednje tri godine, kako smo provjerili na službenim stranicama tih zemalja, uvele su ili testirale prije nas, redom: Rumunjska, Nizozemska, Grčka, Litva, Njemačka, Španjolska, Francuska i Danska. To je, uostalom, EU direktiva.

SMS-ovi ne stignu, ali testiran je i Cell Broadcast

Jedan od ministrovih argumenata bio je i kako SMS-ovi, da su i poslani, vjerojatno ne bi stigli na vrijeme. Kako je pokazalo i “uspješno testiranje” početkom lipnja, poruku je primilo 80% ljudi na ciljanim područjima, no pitanje je kada. I što s ostalih 20 posto? Istina, SMS tehnologija ograničena je u količini poruka koje se mogu poslati u sekundi. Zato je u SRUUK-u, kako je i rečeno na javnom predstavljanju krajem svibnja, istovremeno inkorporiran i Cell Broadcast (CBC).

Taj način slanja poruka svima koji su na području određene bazne stanice, može u vrlo kratkom vremenu dosegnuti velik broj ljudi, ali uvjet je za to da imaju pametne mobitele. Koje, tvrdi Božinović, Apple i Google kao vlasnici operativnih sustava prvo trebaju prilagoditi za zaprimanje.

Iako je prošlo u sjeni prvog testiranja slanja SMS-ova, nekoliko dana kasnije provedeno je i slanje tih bržih CBC poruka, s 87,4 posto uspješnosti slanja na području Ličko-senjske županije, Slavonskog Broda i općine Stupnik. Iz kadra promotivnog videa SRUUK-a, na zaslonu operatera jasno se vidi mogućnost slanja i SMS-a i CBC-a.

Fali jedan papir

Uz ove tehničke razloge, ključan argument zašto je SRUUK trenutačno “učinkovit, ali nije operativan”, leži u Pravilniku o postupku ranog upozoravanja stanovništva koji bi trebao urediti kako se primaju i prenose, službeno rečeno, informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti. Tog Pravilnika, naime, još nema. Kako nam je potvrđeno iz DHMZ-a, oni su prijedlog zaprimili 7. srpnja, a očitovanje MUP-u poslali nekoliko dana kasnije.

No oni su samo jedan od aktera sustava koji se moraju očitovati, a nakon toga slijedi proces javnog eSavjetovanja, nakon čega bi Pravilnik trebao biti usvojen. Sustav je, podcrtajmo, početkom lipnja testiran dvaput, a mjesec dana kasnije je počelo interno savjetovanje o Pravilniku koji će nacrtati postupanja i odrediti odgovorne osobe, odnosno aktere koji će moći poslati upozorenja kroz sustav.

Stari pravilnik omogućuje SMS-ove

No, na stranicama Civilne zaštite, među hrpom podzakonskih propisa koji su objavljeni, stoji i Pravilnik o postupku primanja i prenošenja obavijesti ranog upozoravanja, neposredne opasnosti te davanju uputa stanovništvu iz 2017. godine. U njemu su navedene koje institucije javnog sektora prikupljaju informacije kako bi se informiralo Civilnu zaštitu o mogućim nesrećama i katastrofama te pojedince za, citirat ćemo, “slučaj prijetnji nastajanja pretežno izvanrednih vremenskih ekstremnih događaja”

U prenošenju informacija, stoji u članku 8. tog Pravilnika, “nadležna tijela mogu koristiti vlastite internetske stranice, društvene mreže, SMS poruke, medije ili druge prihvatljive načine kojima će poruke na najjednostavniji i najjeftiniji način te u najkraćem mogućem vremenu doći do većine krajnjih korisnika.”

Predstavili projekt, a još nije potpuno dovršen

Kako je nedavno objavio Index, projekt SRUUK koji je sufinanciran EU novcem i ukupno košta 8.3 milijuna eura, zapravo kasni. U Vladinom izvješću o provedenim reformama stoji kako se u lipnju ove godine planira puštanje sustava u produkciju.

„Parametri su postavljeni, standardni operativni postupci su pripremljeni, informaciju o događaju daju, kao i dosad, relevantne organizacije, a Ravnateljstvo civilne zaštite kroz sustav 112 kreira poruku na prihvatljiv način i šalje ju prema javnosti“, rekao je Trut prije gotovo dva mjeseca na predstavljanju sustava. Dan nakon oluje izjavio je kako ipak još “nije u funkcijskom planu”.