Turska potvrdila da je bombardirala IS i Kurde. Kažu da je to tek početak rata protiv militanata

Sirija ne može zaustaviti IS na granici pa se moramo braniti, tvrdi Turska

FOTO: afp

Nakon što su turski borbeni zrakoplovi gađali u petak rano ujutro položaje Islamske države (IS) u Siriji, Turska je izvijestila Ujedinjene narode (UN) da je pokrenula zračne napade jer sirijska Vlada nije u stanju zaustaviti radikalne islamiste.

Turska je u subotu potvrdila da je u tijekom noći izvela simultane napade na džihadiste Islamske države u Siriji, te na položaje Radničke stranke Kurdistana (PKK) u Iraku, kaže se u priopćenju iz ureda premijera Ahmeta Davutoglua.

Objavljene su i snimke bombardiranja

“Napadi su izvedeni na ciljeve terorističke skupine DAESH (arapski akrodnim za IS) u Siriji i terorističke skupine PKK na sjeveru Iraka”, kaže se u tekstu objavljenom u subotu ujutro na internetskoj stranici šefa vlade. Ne precizira se koliko je ciljeva gađano, ali se kaže da je među metama PKK bilo “skloništa, hangara, pećina i mjesta na kojima se čuva streljivo”.

Premijer Davutoglu kazao je da su udari dio procesa protiv militanata, te da će Turska poduzeti daljnje mjere kako bi zaštitila svoju sigurnost.

Promjena strategije nakon napada u Surucu

Dugo kritizirana zbog inertnosti prema radikalnim skupinama koje se borbe protiv sirijskog režima, Turska se u petak odlučno angažirala u borbi protiv džihadista izvodeći u petak u zoru prvi zračni napad protiv IS-a na sirijskom teritoriju. Do tog zaokreta u strategiji došlo je nakon terorističkog napada u turskom Surucu u blizini sirijske granice. U tom su napadu u ponedjeljak poginule 32 osobe a stotinjak je ranjeno.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je u petak i da je njegova zemlja dala dopuštenje Sjedinjenim Državama da izvode napade protiv džihadista u Siriji i Iraku iz nekoliko baza, među kojima i iz Incirlika.

Očito je da Sirija ne može sama spriječiti napade

Turska se, pravdavajući svoju vojnu akciju, poziva na članak 51. Povelje UN-a koji govori o individualnom i kolektivnom pravu na samoobranu od oružanog napada.

Turski veleposlanik pri UN-u Levent Eler istaknuo je u pismu glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu kako je Turska suočena sa porastom prekograničnog nasilja uz 900 kilometara dugu granicu sa Sirijom, gdje pripadnici IS-a zauzimaju sve više teritorija u građanskom ratu koji u toj zemlji traje duže od četiri godine.

“Očito je da sirijski režim nije sposoban i spreman spriječiti prijetnje koje dolaze sa njihovog teritorija a koje direktno ugrožavaju Tursku i sigurnost njezinih naroda”, stoji u pismu.

Pogođena dva sjedišta i položaj IS-a

Sirija je, dodaje se, postala sigurno utočište islamista koji to područje koriste za uvježbavanje, planiranje, financiranje i izvođenje napada preko granice.

Turska je Vlada nakon napada objavila da su zrakoplovi F-16, koji su u petak u ranu zoru uzletjeli iz baze u Diyarbakiru na jugoistoku Turske, pogodili dva sjedišta i još jedan položaj IS-a.