Turudićeva opravdanja djeluju neuvjerljivo, a stara izjava Josipe Rimac danas zvuči dosta nezgodno za njega

Vozikao se s Mamićem, intenzivno družio s Josipom RImac, a njegova objašnjenja su se s vremenom mijenjala

27.07.2018.., Zagreb - Ivan Turudic, predsjednik Zupanijskog suda u Zagrebu. r"nPhoto: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

U subotu navečer objavljeni su detalji iz više stotina poruka koje su od 2016. do 2020. godine izmijenili Plenkovićev kandidat za šefa DORH-a Ivan Turudić i bivša državna tajnica Josipa Rimac, a reakcije na članak objavljen u Jutarnjem listu od tada se ne stišavaju.

Sadržaj mobitela Josipe Rimac (koja je u međuvremenu nekoliko puta mijenjala prezime), koji je Uskok zaplijenio, svjedoči da su tijekom godina, sve do njezina uhićenja 29. svibnja 2020. godine, sudac Turudić i ona razmijenili više stotina poruka i telefonskih poziva te se susreli više puta. Neki od njih dogodili su se i na Županijskom sudu u Zagrebu.

Prepiska pokazuje i da te susrete nije inicirala samo ona, već i on. Otkriva da se Rimac sa sucem Turudićem sastajala zbog konkretnih predmeta vođenih na tome sudu, da je od njega znala tražiti i pravne savjete, da joj na Googleu nađe neke dokumente “za Tomu”, ispijala kavu sa sutkinjom koju je nazivala “mojom i tvojom”, ali i da je on od nje ponekad tražio usluge.

Radosti i Lipa

Sadržaj poruka objavljenih u Jutarnjem pokazuju kako je odnos Turudića i Rimac bio prilično drugačiji od onoga kako ga je Turudić predstavljao.

“Di si radosti”, pisala je Rimac tadašnjem predsjedniku Županijskog suda u Zagrebu. “Di si lipa”, odvraćao joj je Turudić. Do sada se o njihovu odnosu znalo jako malo. Tek onoliko koliko je istaknuti sudac, pritisnut ne baš čestim novinarskim pitanjima, želio reći, ali je uvijek umanjivao trajanje i važnost njihova odnosa.

U razgovoru za Hinu je u nedjelju prijepodne svoj odnos s Josipom Rimac opisao “kao dobar, ali ništa posebno”. “Naravno da nismo prijatelji. Nisam nikad tajio da se poznajemo, da se nađemo, da popijemo kavu. Je li to zabranjeno”, upitao je Plenkovićev kandidat za šefa DORH-a.

‘Prijateljska kava’

Samo nekoliko sati kasnije je i u Dnevniku Nove TV objašnjavao prirodu svog odnosa s Josipom Rimac te, obliven znojem, uvjeravao javnost da nije lagao. “Kad sam govorio da nisam posebno dobar s njom, to se odnosilo na 2015. godinu, kad me netko snimio u jednom lokalu u centru Zagreba. Od 2015. do 2024 je prošlo devet godina i mi smo u međuvremenu postali dobri poznanici i znali smo se dopisivati, što je očigledno, i znali smo popiti kavu. Naše se poznanstvo na to svodilo”, ustvrdio je jučer Turudić.

Zanimljivo, bivša državna tajnica i nekadašnja kninska gradonačelnica odnos s Turudićem je malo drugačije shvaćala. Nju su, naime, tog 11. rujna 2015. godine, kada je snimljena na kavi s Turudićem, novinari tportala nazvali kako bi prokomentirala susret u kafiću s predsjednikom zagrebačkog Županijskog suda. Isprva se Rimac pokušala izvući rekavši da ne zna kad su fotografije snimljene i da se kao gradonačelnica Knina s mnogima susretala, no kada su joj novinari rekli da je snimljena samo nekoliko sati ranije, promijenila je priču. “Nije to bilo ništa vezano uz mene osobno, bio je to prijateljski susret”, priznala je tada Rimac.

“Za susret smo pokušali pitati i samog Turudića, međutim, već na početku razgovora nervozno nas je upitao kako se uopće usuđujemo postavljati takva pitanja, te nas uz rječnik neprimjeren jednom visokom sudskom dužnosniku ‘počastio’ uvredama. Nakon što smo mu odgovorili da je pravo nas novinara da postavljamo pitanja, kao što je njegovo pravo da na njih ne odgovori, Turudić je kazao da se s Rimac susreo i pozdravio, kao što se jučer susreo i pozdravio s Rankom Ostojićem. Nakon toga nam je spustio slušalicu”, napisali su novinari tportala tog dana.

‘Nisam joj pomogao’

Što je bio sadržaj sastanaka Turudića i Rimac koje su dogovarali kasnije, a o kojima svjedoče poruke objavljene u Jutarnjem, može se samo nagađati, no iz prezentiranih poruka proizlazi da je Rimac interesirao predmet Inje Bašića, uhićenog trgovca luksuznim automobilima, čiji je brat Milenko vlasnik vjetroelektrane za koju je Rimac, prema tvrdnjama Uskoka, više godina ilegalno lobirala.

“Nisam joj pomogao. Poslije me pitala saborska zastupnica Sandra Benčić je li se radilo o Inji Bašiću, to nije bio taj predmet zato što mi nismo završili taj razgovor. Važno je naglasiti za Inju Bašića, nisam ga u životu vidio i ne poznajem ga, da je on pravomoćno osuđen na Županijskom sudu u Zagrebu, USKOK je s njim sklopio sporazum i donesena je presuda na temelju sporazuma”, rekao je jučer Turudić.

Odnos sa Zdravkom Mamićem

Priča o Turudićevim poznanstvima s osobama sumnjive reputacije aktualizirala se još u petak kada je predsjednik Zoran Milanović poručio kako spomenuti sudac ne smije biti glavni državni odvjetnik jer postoje ozbiljne sigurnosne zapreke te dodao da će pričekati par dana prije nego o tome progovori i dati premijeru Plenkoviću vremena da se informira i reagira.

Kako je Plenković odbacio Milanovićeve izjave i poručio da se Vladina pozicija ne mijenja, i to nakon što je nazvao samog Turudića vjerujući mu na riječ da nema ničega spornog, predsjednik je u subotu sazvao konferenciju za novinare koje je izvijestio da se Turudić, dok je bio predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, sastajao sa Zdravkom Mamićem prvo dok je ovaj bio osumnjičenik, ali i kasnije kada je bio pod istragom.

“To su bili sastanci pod vrlo čudnim okolnostima. Nije to krstitka, krsna slava, bar micva, teferič, nego to ima obilježja konspirativnosti od koje bi i Kominterna imala što naučiti… Ali tada Mamić još nije pod istragom. Cijelu tu (2015.) godinu Turudić je predsjednik Županijskog suda. Krajem osmog mjeseca, gospoda opet imaju tajni susret pod plaštom noći, voze se satima, skrivaju na tajnim mjestima. Tada Mamić više nije bio osumnjičenik, nego pod istragom, dao je jamčevinu da neće utjecati na postupak”, rekao je Milanović na konferenciji za novinare.

Triput je vidio Mamića Zdravka

Na pitanje postoji li u dokumentima SOA-e eksplicitno o čemu su razgovarali, Milanović je kazao kako ne postoji “jer to nije zabilježeno, ali svakom je jasno da takva vrsta kontakta nije dopustiva”.

Turudić priznaje da se 2015. triput sastao s Mamićem. “Nakon našeg posljednjeg susreta, njemu je vrlo brzo određen istražni zatvor. Toliko o tome koliko sam ja njemu pomagao”, kaže Turudić.

“Nismo se sastali ni na kakvim konspirativnim mjestima, to je bilo ispred moje kuće, ispred stana u kojem živim i u ljetnom dobu oko devet sati. Nismo se vozili satima, nego pola sata, što je zapravo nebitno”, izjavio je sudac Hini.

Oporba glasna, muk u HDZ-u

Za razliku od HDZ-a i koalicijskih partnera koji uglavnom šute od subote navečer, oporba prilično glasno traži da Plenković odustane od Turudićeve kandidature za mjesto glavnog državnog odvjetnika, ali i da se protiv njega pokrene stegovni postupak i zatraži razrješenje. “Osoba koja se na ovaj način dopisuje s jednom osumnjičenicom umočenom u niz afera, koja se u noćnim satima sastaje s ljudima koji su netom pušteni iz zatvora, ne da ne smije biti na čelu državnog odvjetništva, nego ne smije biti pravosudni dužnosnik”, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

Mostov zastupnik Nikola Grmoja izjavio je kako objavljene poruke suca Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac pokazuju da su nam institucije okupirane i korumpirane, te je pozvao predsjednika Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost [Sinišu Hajdaša Dončića] da žurno sazove sjednicu o radu SOA-e. “Sve ovo što se događa potvrđuje da su naše institucije okupirane i korumpirane. Zanimljivo je da sada izlaze poruke i dokazi o druženju Turudića s Mamićem i Josipom Rimac, a da je taj isti Turudić prolazio sigurnosne provjere”, rekao je Grmoja.

Saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić također je poručila da Turudić nakon svega ne može biti glavni državni odvjetnik, a ni sudac. “Plenković koji ga je predložio ne smije biti premijer. Oni su svi u punom smislu riječi bagra”, napisala je Benčić.

Vrhovni sud traži dokumentaciju

Na Vrhovnom sudu pomno analiziraju poruke koje je Turudić razmjenjivao s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, a koje sugeriraju da nije točno ono što je govorio na Odboru za pravosuđe.

Kazao je to Jutarnjem sugovornik s Vrhovnog suda koji je tražio anonimnost objašnjavajući da je posrijedi vrlo ozbiljan slučaj koji će imati veliki utjecaj na percepciju sudstva.

“Osim toga, Vrhovni sud ne želi ući u politički ring i sukobe koji su se povodom predlaganja Turudića za glavnog državnog odvjetnika otvorili između vlasti i oporbe”, nastavlja dodajući kako već u ponedjeljak počinje rad na, uvjetno rečeno, slučaju Turudić.

Odluka pada sutra?

Na slučaju Turudić će, nema sumnje, danas poslijepodne raditi i šire Predsjedništvo HDZ-a. U 16 sati će u prostorijama Gradskog odbora HDZ-a Plenković okupiti svoje najbliže suradnike i odlučiti kako se postaviti u ovoj aferi. Premijera potom u utorak, dan prije glasanja u Saboru, čeka sastanak s koalicijskim partnerima nakon čega bi trebala biti poznata Turudićeva sudbina.

Od HDZ-ovih partnera tek je HNS-ov Predrag Štromar otkrio svoje razmišljanje o Turudiću. “Ako ima premijerovo povjerenje, ima i moje”, jasan je Štromar koji je dodao da Josipa Rimac i njemu tepala u porukama koje mu je slala. Drugi su pak neslužbeno i anonimno preko Večernjeg lista poslali poruku da i dalje stoje uz premijerovog kandidata.

Bez potvrđene optužnice

U međuvremenu se oglasio i odvjetnik Josipe Rimac Ivan Gržić koji kaže da objavljene poruke nisu dio niti jednog spisa kaznenog predmeta koji se vodi protiv bivše državne tajnice.

“Što se moje branjenice tiče, u javnosti se protiv nje već duže vrijeme provodi ‘suđenje prije suđenja’ iako niti jedna optužnica protiv nje do danas nije potvrđena te se na opisani način obranu stavlja u neravnopravan položaj dok se samoj gđi. Pleslić (bivšoj Rimac) svakodnevno nanosi nemjerljiva šteta”, poručio je Gržić.