Javnost mu ne vjeruje, tužitelji ga ne žele, osuđeni HDZ ga obožava. Koga je zapravo Plenković instalirao na čelo DORH-a

Najvišu tužiteljsku funkciju u državi preuzima prijatelj Zdravka Mamića i Josipe Rimac

FOTO: Pixsell

Zastupnici Hrvatskog sabora danas su glasali o prijedlogu Vlade da se Ivana Turudića imenuje za glavnog državnog odvjetnika. Prema najavama, Turudića su podržali zastupnici HDZ-a i gotovo svi zastupnici koalicijskih partnera te stranke pa je imenovanje prošlo glatko: 78 hrvatskih parlamentaraca podignulo je ruke za to da kontroverzni sudac postane novi šef DORH-a, dok se tome usprotivilo 60 predstavnika oporbe, uz dvoje suzdržanih.

Turudić, sudac Visokog kaznenog suda, tako će zamijeniti aktualnu glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj-Šipek kojoj mandat istječe u svibnju. Proteklih se dana oko Turudića digla bura u javnosti, a oporba se ujedinila u ocjeni da je riječ o krajnje neprikladnom kandidatu za tu važnu dužnost. Ipak, gnjev oporbe i argumenti koje su politički komentatori nizali dokazujući kako će izbor Turudića zadati novi težak udarac ugledu ionako kompromitiranog hrvatskog pravosuđa nisu pokolebali Andreja Plenkovića.

Načeo ga je Milanović pričom o Mamiću…

Kao najveći problem u izboru Turudića za glavnog državnog odvjetnika ističu se njegove neprihvatljive privatne veze s osobama koje su trenutno u bijegu od hrvatskog pravosuđa ili su osumnjičene za neke malverzacije. Proteklih dana objavljeni su brojni detalji, a prvi ih je javnosti predočio predsjednik Zoran Milanović, objavivši na konferenciji za medije održanoj prošle subote kako se Turudić sastajao s bivšim čelnikom Dinama Zdravkom Mamićem.

Doduše, neki sastanci nisu bili prevelika tajna, budući da je u medijima objavljena i fotografija Mamića i Turudića kako zajedno piju kavu, nastala 2011 godine. No, Milanović je iznio detalje o kasnijim susretima, otkrivši kako se sudac čak triput sastao s Mamićem dok je ovaj bio pod tajnim mjerama SOA-e. Okolnosti tih susreta, kako ih je prikazao Milanović, posebno su sumnjive.

Naime, predsjednik je rekao da su sudac i šef Dinama održali “tajni sastanak pod plaštom noći”, te da su se “vozili satima i skrivali na tajnim mjestima”. Koliko god šokantno djelovale Milanovićeve informacije o aktivnostima kandidata za glavnog državnog odvjetnika, zasjenili su ih podaci koji su izašli kasnije istoga dana.

… a nastavilo se objavom prepiske s Josipom Rimac

Jutarnji list je naime u subotu objavio velik broj poruka koje dokazuju kako su se Turudić i Josipa Pleslić (ranije Rimac) intenzivno dopisivali od 2016. do 2020. godine. Prepiska na WhatsAppu ukazuje na to da je njihov odnos sasvim drukčiji od onoga kakvim ga je Turudić predstavljao. Sadržaj mobitela Josipe ex Rimac svjedoči da su tijekom godina, sve do njezina uhićenja krajem svibnja 2020., Turudić i ona razmijenili više stotina poruka i telefonskih poziva te se susreli više puta. Neki susreti dogodili su se i na Županijskom sudu u Zagrebu.

Prepiska je pokazala i da te susrete nije inicirala samo ona, već i on. Sve sumnje o bliskosti suca i kasnije uhićene državne tajnice otklonile su dvije poruke koje su u svega nekoliko dana postale sastavni dio svakodnevnog govora i pop kulture: “Di si radosti”, napisala je Josipa Rimac Turudiću. “Di si lipa”, odvratio joj je naš novi glavni državni odvjetnik.

Iz poruka je vidljivo i da se ona s njim sastajala zbog konkretnih predmeta vođenih na tome sudu. Znala je od njega tražiti i pravne savjete, ispijala je kavu sa sutkinjom koju je u korespondenciji s Turudićem nazivala “mojom i tvojom”, ali i on je od nje ponekad tražio usluge, objavio je Jutarnji. Zaključno, iz poruka je postalo jasno da su njih dvoje u prilično prisnom odnosu.

Par godina ranije: ‘Ma ne, nismo mi prijatelji’

Vrijedi podsjetiti kako je u razgovoru za N1 u lipnju 2020., samo dva dana nakon njezina uhićenja, Turudić, odgovarajući na novinarsko pitanje je li s ključnom aktericom afere Vjetropark Krš-Pađene u prijateljskim odnosima, podsjetio na njihov stari susret iz 2015., kad su mediji objavili da su viđeni na kavi u središtu Zagreba.

“Ma ne, mi nismo prijatelji. Nije to bila ciljana kava, mi smo bili u istom prostoru, u istom kafiću, pozdravili smo se, i to je to”, uvjeravao je Turudić. Tada je prešutio da ju je primio u siječnju 2020. godine, pet mjeseci prije njezina uhićenja. Josipa Rimac je kao državna tajnica došla kod Turudića, predsjednika zagrebačkog Županijskog suda, kako bi intervenirala za jedan predmet. Turudić je taj susret priznao godinama kasnije.

I ranije su ga gurali članovi vladajuće stranke

Problematična poznanstva samo su dio razloga zbog kojih mnogi smatraju kako Turudić nipošto ne smije obavljati jednu od najvažnijih dužnosti u pravosudnom sustavu. Otkad je postalo jasno tko je favorit Andreja Plenkovića za mjesto na čelu DORH-a, mnogo pažnje privukle su dugogodišnje bliske veze Turudića s vladajućom strankom.

Tako je, primjerice, gostujući u emisiji Nedjeljom u 2 prošle godine, na pitanje je li mu bivši saborski zastupnik HDZ-a Đuro Dečak pomogao da postane pomoćnik ministra, Turudić je rekao kako je netko morao. “Mjesto pomoćnika ministra je politička funkcija, pokojni general Dečak je bio važna i politički utjecajna osoba u Hrvatskoj”, kazao je. U Ministarstvu je proveo godinu dana, nakon čega je imenovan za suca Županijskog suda u Zagrebu.

Turudić: ‘Određen sam HDZ-om’

Zanimljiva je priča i o tome kako se Turudić kandidirao za predsjednika tog suda. Tadašnja ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt privremeno je zaustavila njegovo napredovanje. “Dolazile su kojekakve informacije i iz samog Vrhovnog suda da on nije osoba koja surađuje ili koja bi bila dobra za upravljanje sudom”, prisjetila je Škare Ožbolt nedavno, nakon što su na vidjelo počeli izlaziti problematični detalji iz Turudićeve biografije. “To je bilo vezano na pitanje s Hrvojem Petračem, rekla je.

Ivo Sanader ju nakon toga izbacio iz Vlade, a glavna referenca za Turudića na čelu tog suda bila je što je on “naš dečko”, kako su ga nazivali bivši premijer i ostali HDZ-ovi ministri. “Određen sam HDZ-om. Nikad nisam bio član. Bio sam u Domovinskom ratu, a 1990. HDZ je bio taj koji je pokrenuo otpor u Hrvatskoj”, govorio je Turudić o toj stranci.

DORH je vjerojatno pustio prepisku u medije

Usprkos očitoj naklonosti koju je vrhuška HDZ-a osjećala prema njemu, Turudić je tijekom rada na zagrebačkom Županijskom sudu donio nepravomoćne osuđujuće presude protiv bivšeg premijera Sanadera zbog uzimanja mita i zlouporabe položaja i ovlasti, a nepravomoćno je osudio i bivšeg potpredsjednika vlade Damira Polančeca te bivšeg veleposlanika Nevena Juricu. No, presuda bivšem premijeru pala je na Ustavnom sudu, koji je naveo da se Turudić ogriješio ne samo o Sanaderova ustavna prava, nego je tom presudom narušio i europsku praksu.

Za razliku od HDZ-ovaca, Turudićevi budući kolege tužitelji očito nisu nimalo oduševljeni činjenicom da će on preuzeti DORH. Jer, ako je premijer Plenković u pravu, baš su oni medijima dostavili transkripte prepiske Turudića i Josipe Rimac. A sudeći prema žestini kojom je danas napao trenutnu glavnu državnu odvjetnicu i njezine tužitelje, premijer je duboko uvjeren kako se baš to dogodilo.

“Kako to da netko to ima već četiri godina, a pretpostavljam da radi u DORH-u, nije poduzeo proaktivnu mjeru i rekao – oprostite, mi imamo nešto u vezi njega što vi ne znate”, predbacio je premijer, koji je isto tijelo napao i jučer: “Netko iz struktura DORH-a ih pušta van. Poruka za DORH, držite se svojih ovlasti, ne petljajte se u nadležnosti Vlade i Sabora”, kazao je premijer, dodavši kako se on i Vlada petljaju u rad DORH-a.

Jurio pa ignorirao pozive na sud

Uz nabrojane skandale političke prirode, vrijedi se prisjetiti i događaja u prometu zbog kojeg Turudić doduše kažnjen, ali ostaje dojam da tom prilikom nije odgovarao za znatno ozbiljniji prekršaj. Naime, u siječnju 2019. uhvaćen je kako juri bjelovarskom obilaznicom, vozeći 132,5 kilometara na sat na mjestu gdje je ograničenje brzine 80 kilometara. Zbog jurnjave je kažnjen kaznom od tisuću kuna, ali tijekom suđenja otkriven je puno problematičniji detalj u cijelom slučaju.

Naime, kako je na sudu svjedočio policajac, Turudić nije stao na prvu naredbu policije pa je zaustavljen tek iz drugog pokušaja. Uručen mu je obvezni prekršajni nalog na temelju kojeg je više puta pozivan na prekršajni odjel Općinskog suda u Bjelovaru. Na te se pozive neko vrijeme naprosto nije odazivao. Javnosti je Turudić nudio razna opravdanja za svoje ponašanje – da nije znao da ga slijedi policija, ali i da laže poštar koji tvrdi da mu je uredno dostavljao pozive za sud. Na kraju je odgovarao samo zbog toga što je vozio 50 kilometara na sat brže od ograničenja.

Poruka hrvatskim građanima

Kako je vrlo jasno razložila Telegramova komentatorica Sanja Modrić, bliske veze s osobama poput Zdravka Mamića i Josipe Rimac, ali i činjenica da je te veze neistinito interpretirao, diskvalificiraju Turudića kao kandidata za najvišu tužiteljsku funkciju u državi. Ili bi ga barem trebale diskvalificirati, kada bi Hrvatska bila drugačija država.

Kako stvari sada stoje, izborom Turudića za glavnog državnog odvjetnika nastavit će se erozija povjerenja u pravosuđe, koju je sjajno opisao Telegramov Jasmin Klarić: “Svaka akcija DORH-a ubuduće bit će dočekana ne nepovjerenjem, nego izrugivanjem javnosti”. Odnosno, kako poentira Modrić, ovime Plenković poručuje hrvatskim građanima i njihovoj djeci da se slobodno isele, budući da promjena u ovom trulom sustavu neće biti.