U državnoj agenciji krivo su zbrojili pa je poduzetnik izgubio 26 milijuna kn. Sad mu ih država mora vratiti

Zbog sulude greške iz vremena Milanovićeve vlade, prema nepravomoćnoj presudi, Hrvatska mora gospodinu Ervačiću vratiti milijune

Hrvatsku poljoprivredu potresa novi skandal. Telegram je doznao kako je imućni poljoprivredni poduzetnik iz Slavonije Mirko Ervačić, vlasnik Osatina grupe, uspio na sudu dokazati da ga je država grubo izigrala. Točnije, u njegovom slučaju Agencija za poljoprivredno zemljište napravila je pogrešku zbog koje je izgubio gotovo 26 milijuna kuna zarade.

Nepravomoćnu presudu u Ervačićevu korist, prema kojoj mu Republika Hrvatska mora vratiti izgubljene milijune, nedavno je donio Trgovački sud u Osijeku. Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku, koje zastupa državu, na nju je već podnijelo žalbu Visokom trgovačkom sudu . Doznali smo detalje slučaja.

Prijava za državno zemljište

Ervačić je, naime, u travnju 2015. želio zakupiti 1655 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta. Planirao ga je obrađivati od 2016. do 2018. godine. Međutim, događa se propust Agencije za poljoprivredno zemljište, koja je u međuvremenu pripojena Ministarstvu poljoprivrede, pa Ervačićevi planovi propadaju.

Sud je utvrdio da je ta Agencija krivo obračunala veličinu zemljišta u vlasništvu Osatina grupe, pa su zbog toga izgubili pravo na zakup državnih hektara. I upravo zbog toga je, stoji u presudi, Ervačiću propalo gotovo 26 milijuna kuna zarade.

Prijava za državno zemljište

Ova afera datira iz posljednje godine mandata Vlade Zorana Milanovića. Na čelu Ministarstva poljoprivrede tada je bio Tihomir Jakovina, dok je Agenciju za poljoprivredno zemljište vodila Blaženka Mičević. Tada je izmijenjen Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji je otvorio mogućnost davanja u zakup državnog zemljišta bez javnog poziva.

U Osatina grupi odlučili su iskoristiti tu mogućnost i javiti se za dodatno zemljište. Kako su imali 2210,20 tzv. uvjetnih grla stoke, Hrvatska poljoprivredna agencija izračunala je da će im trebati još 1.655,94 hektara zemljišta. Na osnovu te računice Osatina grupa se prijavljuje Agenciji za poljoprivredno zemljište.

Ravnateljica priznaje krivnju

No, kako je na sudu potvrdila tadašnja ravnateljica Blaženka Mičević, oni krivo obračunavaju zemljišta kojima je do tada raspolagala Osatina grupa, te zaključuju kako im dodatno nije potrebno. Zato njihovu prijavu zanemaruju. Osatina grupa tako je ostala bez mogućnosti zakupa, iako su u danima što su uslijedili pokušali ukazati na pogrešku.

“Osatina je uložila prigovor i išli smo provjeriti o čemu se radi. Tih dana bilo je jako puno posla i nismo imali baze podataka poljoprivrednih zemljišta iz kojih bismo jednostavno izvukli podatke. Zato je prošlo još nekoliko dana te je na kraju istekao rok za davanje ovog zemljišta u zakup”, priznala je na sudu gospođa Mičević.

Nesređene baze zemljišta

Predstavnici države na sudu su ovaj propust pokušali opravdati kratkim rokom za dodjelu zemljišta. Radilo se o svega mjesec dana. Opisivali su i kako evidencije katastra i zemljišnih knjiga nisu usklađene sa stanjem na terenu, službene snimke iz zraka su zastarjele, baze ugovora o zakupu su manjkave, itd.

Za sud ta opravdanja, međutim, nisu bila prihvatljiva. Kažu, to je problem koji je Agencija za poljoprivredno zemljište morala riješiti, a ne dopustiti da Osatina grupi zbog toga uskrati njihova prava.

Detalji sudske presude

“Zbog krivog zbrajanja je Osatina grupa izbrisana s popisa poljoprivrednih gospodarstava koja udovoljavaju uvjetima za dodjelu zemljišta. Za to je kriva isključivo Agencija za poljoprivredno zemljište. Kako je u pitanju tvrtka s javnim ovlastima, za njihov propust odgovara Republike Hrvatska”, navodi se u nepravomoćnoj presudi protiv države. Osim 26 milijuna kuna odštete, država Osatina grupi, ako ova presuda postane pravomoćna, mora podmiriti i nešto više od 1,1 milijun kuna sudskih troškova.

Inače, Mirko Ervačić pokrenuo je sudske sporove protiv države i zbog gubitka potpora iz EU fondova. Tužbe su podnijele njegove Osatina grupa i Nova natura koje su trebale dobiti potpore, ali ih je Agencija za plaćanja u poljoprivredi sredinom 2016. odbila. Ti sudski postupci još nisu gotovi.