U Ilici se urušio dio zgrade koja pripada Crkvi: 'Objekt je zaštićen kao kulturna cjelina, pa je dinamika obnove nešto sporija'

Zgrada je predana Zagrebačkoj nadbiskupiji 2006. godine, rekli su iz MORH-a

08.03.2023., Zagreb - Urusio se dio zgrade u Ilici 242 prilikom radova na rekonstrukciji zgrade. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Dio zgrade koja je stradala u potresu urušio se danas u zagrebačkoj Ilici. Riječ je o zgradi Hrvatskog katoličkog sveučilišta koja prolazi kroz rekonstrukciju. Zgrada je stara oko 120 godina, a obnova je krenula u listopadu prošle godine, kazao je za Večernji list prorektor sveučilišta Gordan Črpić.

“Budući je potres dosta jako oštetio tu zgradu jedan dio kuta se odlomio, a sada su stigli statičari da vide koliko je značajno ovo oštećenje i kojom dinamikom će se obnova dalje nastaviti”, rekao je. Riječ je o objektu koji je zaštićen kao kulturna cjelina, pa je dinamika obnove nešto sporija s obzirom na to da se moraju ispoštovati zahtjevi konzervatora, rekao je dalje.

Provodi se hitna intervencija

“‘Ono što smo tu vidjeli sada, mislim da će ta zgrada ostati stajati i da je to stabilno. Ovo su mjere predostrožnosti, srećom nitko nije stradao i to nam je najvažnije”, kazao je. Radovi bi trebali biti gotovi do kraja sljedeće godine. Zbog urušavanja preusmjeren je tramvajski promet, a dio ulice je ograđen.

Inženjer Ivan Šoprek iz Instituta IGH, koji provodi nadzor nad radovima, za Jutarnji je rekao da još nije poznat uzrok urušavanja. “Na gradilištu smo se pridržavali svih propisanih tehnologija izvođenja. Sad provodimo hitnu intervenciju kako ne bi došlo do daljnjeg urušavanja, a zasad ne znamo hoćemo li uspjeti sačuvati vanjske zidove jer je trenutno najvažnije da građevina bude sigurna za ljude i da osiguramo imovinu”, kazao je inženjer.

Riječ je o, inače, bivšoj vojarni „Kralj Tomislav“ koja je temeljem Sporazuma o darovanju između Vlade RH i Zagrebačke nadbiskupije predana Zagrebačkoj nadbiskupiji 2006. godine, priopćili su iz Ministarstvo oružanih snaga Republike Hrvatske. Rasknjižena je iz evidencije MORH-a i od tada nije u nadležnosti Ministarstva.