U Krajiškoj se ruši tvornička hala. Dva susjeda tvrde da nisu dala suglasnost, sad su im zatrpane kuće

Tvrde da je Agencija za civilno zrakoplovstvo bez njihove suglasnosti krenula u rušenje te da nije zaštitila njihove objekte

DKS 56085853
28.01.2014., Zagreb - Derutni kompleksa bivse tvornice rublja DTR u krajiskoj 20 od gotovo sedam tisuca cetvornih metara okupljaliste je beskucnika. Prostor je u vlasnistvu drzave te godinama predstavlja opasnost za prolaznike. Za kupnju kompleksa navodno je zainteresirana Agencija za civilno zrakoplovstvo.
 Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Prilikom rušenja nekadašnje proizvodne hale propale Domaće tvornice rublja (DTR) u zagrebačkoj Krajiškoj ulici, došlo je do urušavanja i zatrpavanja dvije manje kućice naslonjene na zid bivše tvornice. Nastradali objekti nisu bili adekvatno zaštićeni tijekom rušenja, a njihovi vlasnici tvrde da je državna Agencija za civilno zrakoplovstvo bez njihove suglasnosti krenula u rušenje nekadašnje tvorničke hale s kojom njihove nekretnine dijele zid.

Kako je danas objavio Jutarnji, vlasnici objekata tvrde da im Agencija nije željela isplatiti naknadu za zamjenski smještaj dok traju radovi. S druge strane, iz Agencije kažu da su s dvojicom vlasnika pokušali postići dogovor prema kojem bi se omogućila najbolja moguća zaštita njihovih objekata tijekom uklanjanja tvorničkog objekta.

Crvena naljepnica zbog zapuštenog tvorničkog zida

Glasnogovornik Agencije eksplicitno tvrdi da su vlasnici dviju nekretnina uporno odbijali mogućnost zaštite svojih kućica te dodaje da o tome postoji pisana korespondencija. Iz Agencije također tvrde da od početka rušenja hale u studenom, nisu imali problema oko ishođenja suglasnosti stanara iz ostalih zgrada, već samo s dvojicom vlasnika iz dvorišta na broju 18.

U razgovoru za Jutarnji, vlasnikov sin Ivan Felber kazao je da je na toj adresi živio do potresa, kada je kućica dobila crvenu naljepnicu radi prijetnje od vanjskog utjecaja. Tvrdi da je problem bio zid nekadašnje hale koji se naslanja na njihovu kuću. “Agencija već godinama, otkako su kupili tu nekretninu, pušta je da propada i zbog toga mi već godinama trpimo štetu”, izjavio je.

Tvrdi da su i njegova i susjedna kućica nakon potresa dobile crvene naljepnice upravo zbog zapuštenog tvorničkog zida. Gospodin Felber kaže i da Agencija nakon toga nije poduzela nikakvu sanaciju zida niti postavila znakove opasnosti. “Odbili su nam na bilo koji način pomoći”, kaže Felber. Od Agencije su, dodaje, tražili da im nadoknadi trošak najma stana dok se ne završi rušenje zida nekadašnje tvorničke hale.

Agencija: Bunila su se samo ova dva stanara

“Rekli su nam da ionako ne možemo tamo živjeti jer smo dobili crvenu naljepnicu i da nam ne namjeravaju ništa nadoknaditi”, objašnjava Felber dok, s druge strane, iz Agencije za civilno zrakoplovstvo tvrde da objekt u svom vlasništvu uklanjaju zbog oštećenja koja su prouzročena potresom.

Prije početka radova, kažu iz Agencije, na sastanak su pozvali sve predstavnike stanara objekata koji graniče s njihovim. “Osim predstavnika Agencije, sastanku su nazočili i izvođač radova i nadzorni inženjer kako bi se predstavnike stanara detaljno upoznalo s datumom početka radova, tehnologijom izvođenja i planiranim završetkom. Svi vlasnici stanova izrazili su zadovoljstvo činjenicom da će se objekt ukloniti i isto tako dali suglasnosti za postavljanje zaštite na njihovim objektima, osim gospode Felbera i T.”, tvrde Jutarnjem iz Agencije.

Vlasnici kućica podnijeli kaznenu prijavu i podigli tužbu

Kažu i da su investitor i izvođač radova osigurani na dostatne iznose kojima bi pokrili eventualnu štetu trećim osobama i da će šteta biti pokrivena od strane osiguravatelja. Ističu i da su gospoda Felber i T. “svojim upornim odbijanjem davanja suglasnosti za ojačavanje i bolju izvedbu zaštitne konstrukcije sami pridonijeli razmjeru oštećenja koje je nastalo urušavanjem dijela zida prilikom uklanjanja objekta u našem vlasništvu”, zaključuju iz Agencije.

S druge strane, vlasnici kućica Felber i T. (čiji su podaci poznati redakciji Jutarnjeg), podnijeli su kaznenu prijavu, ali i zajedničku tužbu za naknadu štete. Na terenu je, kažu, bila i policija. “Oni su doslovno probili moj krov s ciglama”, kaže gospodin Felber i dodaje da je njegov susjed T. 2011. godine potpuno rekonstruirao vlastitu nekretninu.

Gospodin T. kaže da je Agencija nakon potresa odustala od naknada za mjesečni najam i obeštećenja. “I zbog toga je nastao spor i zato im nismo dali suglasnosti, ali to ne daje njima za pravo da idu u prekršaj”, objašnjava. Odvjetnik susjeda čije su nekretnine oštećene kaže da se u njihovom slučaju radi o pravnom nasilju i da je Agencija odbila položiti osiguranje kao jamstvo da će se nadoknaditi eventualna šteta.