U megaakciji palo 6500 kriminalaca, na meti i ekipa s Balkana. Raskrinkale ih poruke na aplikaciji EncroChat

Nakon nekoliko godina srušena je aplikacija koja je jamčila potpunu anonimnost

FOTO: MUP RH/Europol

U međunarodnoj policijskoj akciji srušena je još jedna aplikacija koju su koristili kriminalci. Nakon Anona i Sky-a pao je sada i EncroChat. To je, kako je priopćeno iz Europola, rezultiralo tisućama uhićenja diljem svijeta. Sasvim precizno uhićeno je 6.558 osoba od kojih se 197 nalazilo na listi najtraženijih.

Akciju je proveo zajednički istražni tim francuske i nizozemske policije i to još 2020. kada je prvi puta probijena komunikacija na EncroChatu. Ta je aplikacija, utvrđeno je, imala preko 60 tisuća korisnika, a masovno su ju upotrebljavali narko-bossovi. Sumnja se da je među njima bilo i onih iz Balkanskog kartela.

Brisanje poruka na daljinu

Istražitelji su nakon što su upali u EncroChat uspjeli presresti, razmijeniti i izvršiti analizu 115 milijuna razgovora pripadnika krim-miljea. Inače, mobilni telefoni prilagođeni aplikaciji EncroChat navodno su jamčili anonimnost, diskreciju i gotovo nemoguće praćenje korisnika.

Imali su i funkciju koja je automatski brisala poruke, a određenim PIN kodom brisane su sve poruke s uređaja.

Pored toga, podatke s uređaja mogao je obrisati preprodavač upotrebom aplikacije za daljinsku pomoć. Ove se uređaje moglo nabaviti po cijeni od oko 1.000 eura. Ponuđena je bila i korisnička podrška za 1.500 eura tijekom šestomjesečnog perioda uz svakodnevnu pomoć.

900 milijuna eura zamrznuto

Od 2020. kada se počelo analizirati EncroChat vlasti tu zamrznule oko 900 milijun eura nezakonitih sredstava, a spriječeni su, tvrdi Europol, brojni pokušaji ubojstava, podmićivanja, te krijumčarenje droge, a došlo se i do velike količine informacija o organiziranom kriminalu.

Francuski i nizozemski policajci sve prikupljene informacije podijelili su s kolegama iz ostalih zemalja članica EU, ali i drugim zemljama koje su ih od njih tražile. Na osnovu tih informacija do sada je zaplijenjeno gotovo 740 milijuna eura gotovine, dok su 154 milijuna eura zamrznuta na bankovnim računima. Zaplijenjeno je i preko 30 milijuna tableta koje se nalaze na popisu droge, oko 103 tone kokaina, 163 tone marihuane, 3,3 tone heroina, 971 vozilo, 83 plovila, 40 zrakoplova, 271 nekretnina, 923 komada oružja, te gotovo 22 tisuće komada streljiva.

Zašto kriminalci misle da su sigurni?

Još 2017. francuska žandarmerija otkrila je ovu vrstu kriptirane komunikacije. Od tada, svako malo, nailazili su na nju među članovima organiziranih zločinačkih grupa. Dvije godine kasnije, 2019. pokrenut je postupak, a 2020. oformljeni su posebni timovi za borbu protiv kriminalaca koji koriste EncroChat.

Neke istrage su još uvijek u tijeku. To je već viđeno i u slučaju aplikacija Anon i SkyECC koje su nedavno razbijene, a istražitelji i dalje iz njih izvlače informacije i komunikaciju značajnu za dokazivanje kaznenih djela.