U najvažnijem govoru, u kojem je predstavio gospodarski program, Trump je izjavio dosta čudne stvari

Predstavio porezni plan s višim stopama nego što je izvorno zagovarao

Presumptive Republican presidential nominee Donald Trump walks off stage after delivering remarks during the Faith and Freedom Coalition conference June 10, 2016, in Washington, DC.   / AFP PHOTO / MOLLY RILEY
FOTO: AFP

U upravo održanom govoru Donalda Trumpa u Detroit Economic Clubu, najvažnijem govoru kampanje u kojem je predstavio svoj gospodarski program, mogle su se čuti dosta čudne stvari.

U uobičajenim napadima na Hillary Clinton, koji su već standardni dio njegovih javnih obraćanja, Trump je ovoga puta ocijenio da je njegova opozicija već odavno bez ideja. Upozorio je da će Clinton nastaviti s gospodarskom politikom Obamine administracije, koju je ocijenio neuspješnom i istaknuo da njegova protukandidatkinja podržava visoke poreze.

Napao Clinton zbog podržavanja visokih poreza

“Detroit je nekad bio predmet zavisti u svijetu”, podsjetio je Trump. “Danas ima upola manje od nacionalnog prosjeka prihod po broju stanovnika 15 tisuća dolara, veliki broj građana živi u siromaštvu, dva i pol puta više od nacionalnog prosjeka, a stopa nezaposlenosti je dvostruko viša od prosjeka”, istaknuo je.

“Hillary Clinton podržava visoke poreze i radikalnu regulativu koja je izgurala radna mjesta iz vaše zajednice”, izjavio je, istaknuvši da je upravo Detroit “živi primjer propale ekonomske politike”.

Nekoliko minuta kasnije, predstavio je svoj porezni plan. Konkretnije, Trump predlaže inicijativu za neoporezive troškove brige o djeci te primjenu stope poreza na dobit od 15 posto, znatno manje od sadašnjih maksimalnih 35 posto.

https://twitter.com/rortybomb/status/762691121818378240

Na Twitteru su se odmah pojavili komentari da je Trumpov porezni plan ustvari porezni plan bivšeg kandidata republikanca Paula Ryana.

Na društvenim mrežama najviše negativnih komentara izazvao je prijedlog za ukidanje poreza na nasljedstvo, koji se u SAD plaća samo na nasljedstvo u vrijednosti višoj od 5,45 milijuna dolara, pa se ionako ne tiče prosječnog Amerikanca, a kamoli osiromašenih građana Detroita kojima se Trump obratio.

Revidirani porezni plan

Analitičarima nije promaknulo ni da je Trump ustvari povećao poreze na dohodak u odnosu na svoj prvotni program poreza predstavljen prošle godine. Naime, danas predstavljene porezne stope jednake su poreznim stopama za koje se zalaže Republikanska stranka.

Porez na dohodak u najvećem poreznom razredu bi umjesto prvotno predlaganih 25 posto iznosio 33 posto (sada iznosi 39,6 posto) , u srednjem razredu 25 posto umjesto 20 posto, a u najnižem poreznom razredu 12 umjesto prvo predlaganih 10 posto. Izvorni Trumpov porezni plan uklonjen s njegove internentske stranice, no i dalje se može vidjeti u arhivi.

Doduše, revizija poreznog plana možda i nije loša vijest, s obzirom da je analiza Tax Foundationa pokazala da bi prvotni Trumpov plan oporezivanja rezultirao deficitom od deset trilijuna dolara u sljedećih deset godina.

Osim predstavljene porezne politike, Trump je najavio da će potaknuti ekonomski rast smanjivanjem poreza i zatvarenjem regulatornih rupa koji idu niz dlaku superbogatima. Predložio je i privremeni moratorij na financijsku regulativu sve dok ekonomija ne pokaže značajan rast.

Zaprijetio je i kažnjavanjem kompanija koje svoje poslovne operacije sele iz Sjedinjenih Država u druge zemlje i dogovaraju trgovinske sporazume koji su u suprotnosti s interesima američkih radnika.

Protiv TTP-a i za reviziju NAFTA-e

Ponovno se izjasnio protiv sklapanja Transpacifičkog trgovinskog sporazuma (TPP) traži ponovne pregovore oko uvjeta Sporazuma o slobodnoj trgovini u sjevernoj Americi (NAFTA) te optužuje Kinu za manipulaciju valutama.

U pogledu energetske politike, Trump je izjavio kako želi poderati Pariški klimatski sporazum (COP) te zaustaviti financijsku podršku UN-ovim programima protiv globalnog zagrijavanja.