Ozbiljan skandal Grlić Radmana: Ustavni sud potvrdio, Ministarstvo godinama mrcvarilo zviždača koji je otkrivao afere

Damir Sabljak nakon svega je, međutim, dobio mizernu odštetu

Damiru Sabljaku, diplomatu koji je prijavljivao nezakonitosti i nepravilnosti u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Ustavni sud nedavno je usvojio tužbu zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Sabljaka je ministarstvo u posljednjih pet godina opetovano udaljavalo s posla, nakon što su protiv njega pokrenuli postupak teške povrede službene dužnosti zbog “javnih objava neutemeljenih optužbi”.

Unatoč tomu što je Upravni sud u dva navrata rušio te odluke o udaljavanju, ministarstvo na čelu s Gordanom Grlićem Radmanom svaki je put u ponovljenom postupku opet maknulo diplomata iz službe. Prvi put se to dogodilo u listopadu 2018. godine, a Sabljak je tek prije tri mjeseca vraćen u službu, nakon što je kažnjen pred Višim službeničkim sudom. Ironično, Ustavni sud je njegovu tužbu zbog dugotrajnih procesa usvojio dvije godine nakon što ju je zaprimio i nakon što je proces protiv Sabljaka okončan.

Prijavio nepravilnosti u veleposlanstvima

Sabljak je još 2017. internom predstavkom prijavio nepravilnosti u nizu veleposlanstava tadašnjoj ministrici Mariji Pejčinović-Burić, ali i podnio kaznenu prijavu DORH-u. Gotovo godinu dana kasnije Sabljak je odlučio javno istupiti o tim slučajevima, a političku podršku u tome dobio je od zastupnika Mosta Nikole Grmoje koji je idućih godina kao predsjednik saborskog Antikorupcijskog vijeća optuživao MVEP da progoni Sabljaka.

Naime, ministarstvo je početkom listopada 2018. protiv Sabljaka, nakon javnog istupa, pokrenulo postupak zbog teške povrede službene dužnosti, a istovremeno donijelo i rješenje o njegovom udaljenju iz službe do okončanja tog postupka. Upravo će to rješenje o udaljavanju iz ministarstva tri puta biti poništeno na višim instancama. Ipak, Sabljak posao neće vidjeti – nekoliko godina.

MVEP tvrdio da ga ne progoni zbog prijava

Iz ministarstva su postupak povrede službene dužnosti formalno opravdavali time što je Sabljak “neovlašteno objavljivao službene dokumente” te “javno objavljivao neutemeljene optužbe”. Dakle, tvrdili su – suprotno optužbama Sabljaka i oporbenih zastupnika – kako je problem u njegovim javnim nastupima i objavi službenih dokumenata, nikako u prijavama nepravilnosti koje je podnio.

No, ostaje činjenica da je ministarstvo godinama uspjelo držati Sabljaka izvan ureda, iako je Upravni sud poništavao rješenja Službeničkog suda koji je davao za pravo MVEP-u udaljiti Sabljaka iz službe do okončanja postupka povrede službene dužnosti. Bio je to začarani krug zbog kojeg je Sabljak na koncu i podnio ustavnu tužbu zbog dugotrajnosti procesa.

Odluke stalno padale

Kako je taksativno opisano u nedavnoj odluci Ustavnog suda, ista stvar se ponavljala nekoliko puta. Ministarstvo bi rješenjem udaljilo Sabljaka iz službe, a on bi se potom žalio Službeničkom sudu. Taj sud bi, bez iznimke, potvrdio rješenje MVEP-a o udaljavanju, a onda bi se Sabljak žalio Upravnom sudu. Na Upravnom sudu Sabljak bi ishodio poništenje rješenja Službeničkog suda, koji bi potom morao vratiti ministarstvu odluku na ponovno rješavanje.

Sabljak se u međuvremenu, nakon odluke Upravnog suda, pokušao vratiti na posao, ali ministarstvo bi u međuvremenu opet donijelo istu odluku o udaljenju iz službe i sve bi potom krenulo ispočetka. U MVEP-u su se u jednom trenutku žalili i Visokom upravnom sudu na odluku Upravnog suda, ali ni to im nije prošlo: žalba ministarstva bila je odbačena.

Kažnjen zbog povrede dužnosti

Posljednji “krug” krenuo je 5. prosinca 2022. kada je Sabljak rješenjem MVEP-a po treći put udaljen s posla, što je u siječnju ove godine opet potvrdio Službenički sud, a Sabljak se po treći put žalio Upravnom sudu. No onda je u razmaku svega nekoliko tjedana gotovo petogodišnji proces došao kraju.

Kako su iz MVEP-a službeno potvrdili za Nacional polovicom ožujka ove godine, Sabljak je na Višem službeničkom sudu proglašen odgovornim za tešku povredu službene dužnosti i izrečena mu je kazna u visini 20 posto plaće na vrijeme od šest mjeseci. Nakon toga, raspoređen je natrag na isto radno mjesto.

Mjesec dana kasnije, krajem travnja, nakon što je Sabljak već vraćen na posao, Ustavni sud usvojio je njegovu tužbu podnesenu u lipnju 2021. – i potvrdio kako mu je povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku. Za tu povredu, Ustavni sud odredio mu je naknadu u iznosu tisuću eura.