Ujak saudijskog krunskog princa vratio se, nakon godina egzila, u Rijad. Kruže razne teze što bi to moglo značiti

Princ Ahmed bin Abdulaziz, jedini brat kralja Salmana, vratio se iznenada iz Londona

Saudi Arabia's Crown Prince Mohammad Bin Salman waits for a meeting with US Secretary of Defense James Mattis at the Pentagon March 22, 2018 in Washington, DC. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP/AFP

Princ Ahmed bin Abdulaziz (75), jedini brat kralja Salmana (82) i jedan od starijih članova saudijske kraljevske obitelji, vratio se iznenada iz egzila u Londonu u Rijad. To se smatra najvažnijim događajem u Saudijskoj Arabiji od kada je ubijen saudijski novinar Jamal Khashoggi. Naime, princ Ahmed bin Abdulaziz, koji je godinama bio zamjenik ministra unutarnjih poslova te vrlo kratko ministar unutarnjih poslova, živio je od 2012. u Londonu. I nije se želio vratiti u Rijad jer se bojao da će ga princ Mohammad staviti u kućni pritvor. Po tvrdnjama prijatelja princa Ahmeda u zračnoj luci osobno ga je dočekao upravo njegov najveći neprijatelj, princ Mohammad. Saudijski mediji nisu objavili tu vijest, iz čega se zaključuje kako se on možda nije vratio uz suglasnost princa nego isključivo po zapovijedi kralja Salmana koji mu je očito zajamčio sigurnost.

Nakon što su u Londonu prosvjedovali protiv sudijske kraljevske obitelji zbog izazivanja trogodišnjeg krvavog građanskog rata u Jemenu, što je dovelo do grozne humanitarne katastrofe, princ Ahmed javno je izjavio kako za to nije kriva kraljevska obitelj koja broji tisuću prinčeva i princeza, “već su za to odgovorni kralj Salman i princ Mohammad”. Malo bi se tko od Saudijaca usudio tako izravno napasti kraljevsku obitelj, a još manje bi ih se nakon toga usudilo pojaviti u Rijadu.

U opticaju je nekoliko verzija zašto se princ Ahmed vratio u Rijad. Najčešće se spominju dva scenarija: da princ Ahmed bude protuteža svemoćnom nasljedniku, da ograniči njegovu vlast, a u krajnjem slučaju da ga čak zamijeni na kraljevskom tronu. Realna je također mogućnost, kažu, da postane ministar vanjskih poslova kako bi popravio odnose Saudijske Arabije sa svijetom. Po jednom hipotetičkom scenariju princ Mohammad bit će prisiljen podijeliti moć s više starijih rođaka, među kojima bi bio i princ Ahamed, kako bi se povratilo povjerenje međunarodne zajednice u Kraljevstvo.

Trumpu je važno da Mohammad ostane

Najviše od svega, sudbina princa Mohammada zanima američkog predsjednika Donalda Trumpa. On je, naime, najvažniji američki saveznik na Bliskom istoku i najbitniji poslovni partner Jareda Kushnera, supruga Trumpove kćeri pa je stoga Bijeloj kući od životne važnosti da princ Mohammad preživi taj skandal. Trumpova administracija navodno je pokušala potaknuti kralja Salmana da imenuje snažnog premijera kako bi pomogao u nadzoru nad radom princa Mohammada, pa bi on na taj način sačuvao svoju poziciju neformalnog vladara.

Američki državni tajnik Mike Pompeo izjavio je ovih dana kako će trebati još nekoliko tjedana dok Washington ne skupi dovoljno dokaza kako bi nametnuo sankcije pojedincima odgovornim za ubojstvo Jamala Khashoggija. Međutim, upozorio je, SAD imaju “ne samo važne komercijalne odnose sa Saudijskom Arabijom, već i važne strateške odnose, vezane za nacionalnu sigurnost, a namjeravamo osigurati da ti odnosi ostanu netaknuti”.

Tako je Bijela kuća ipak pokazala da čvrsto stoji iza princa Mohammada, premda je sada više nego jasno da je upravo on naručio i organizirao ubojstvo Khashoggija. Naime, Trumpovi savjetnici zaključili su kako je gotovo sigurno, unatoč sve većem međunarodnom pritisku, da će on zadržati svoj položaj. Stoga je jasno da protiv njega neće biti uvedene nikakve sankcije. Među ostalim, Bijela kuća očekuje od princa Mohammada da pomogne izgraditi arapsko-izraelsko savezništvo protiv Irana te prisiliti Palestince da potpišu mirovni sporazum s Izraelom.

Princ uvjerava da je Khashoggi bio terorist

U telefonskom razgovoru s Kushnerom, Trumpovim zetom i savjetnikom za Bliski Istok te savjetnikom za nacionalnu sigurnost Johnom Boltonom, princ Mohammad optužio je Khashoggija da je bio terorist i član islamističkog pokreta Muslimansko bratstvo koje je bila na vlasti u Egiptu, a ima razgranatu mrežu i utjecaj u zemljama Bliskog istoka i Saudijskoj Arabiji.

Za razliku od Trumpa, najvažniji politički čimbenici u svijetu, ali i u samoj Saudijskoj Arabiji, zgroženi su brutalnošću i bezobzirnošću kojom princ Mohammad upravlja svojom zemljom. Njemu se, među ostalim, pripisuje odgovornost za izazivanje krvavog rata u Jemenu, za političku i ekonomsku blokadu Katara koja je dovela do regionalne krize te uhićenje libanonskog premijera dok je bio u posjetu Rijadu, što je sve imalo katastrofalne posljedice po političku situaciju na Bliskom istoku.

Predsjednik Trump do sada je ustrajno branio vojnu intervenciju Saudijske Arabije u Jemenu, pa čak i kad je saudijska soldateska u raketnom napadu ubila na desetke školske djece. No, nakon ubojstva Khashoggija raspoloženje se mijenja čak i u Bijeloj kući. Pogotovo nakon što su u Rijadu, od strane najviših saudijskih dužnosnika pa i samog princa, izrečene tolike laži o ubojstvu Khashoggija, da princu Mohammadu više nitko ništa ne vjeruje, a posebice u njegovu verziju rata u Jemenu.

Državni odvjetnik Saudijske Arabije odbio surađivati

U međuvremenu, državni odvjetnik Saudijske Arabije Saud Al Mojeb odbio je za posjeta Istanbulu odgovoriti na ključna pitanja turskih istražitelja vezanih uz ubojstvo Khashoggija. Nije želio otkriti gdje je tijelo ni tko je “lokalni suradnik” za kojega u Rijadu tvrde da je odnio tijelo iz konzulata. Zbog toga su turske vlasti odbile zahtjev Saudijaca da mu pokažu audio vizualne snimke iz konzula, a nisu im otkrili ni telefonske brojeve s kojima je neposredno prije ubojstva Khashoggi komunicirao. Turski dužnosnici bili su dukoboko razoračani i nepovjerljivi jer su se uvjerili da je saudijski tužitelj došao u Tursku s isključivim ciljem zaštite princa Mohammeda.

Kao odgovor na takvo ponašenje službenog Rijada, turski predsjednik Erdogan još je više pojačao pritisak na Saudijsku Arbiju. Ponovio je kako vlasti Saudijske Arabije moraju odgovoriti na pitanje tko je naručio, organizirao i poslao ubojice u Istanbul, upozoravajući da će Turska “riješiti ovaj slučaj, da neće dopustiti nikakvo zataškavanje, prijevare niti spašavanje upletenih u zločin.”

Istodobno, ovih je dana otkriven još jedan skandal koji duboko kompromitira kraljevsku obitelj u Rijadu i način na koji ona funkcionira ne samo u Saudijskoj Arabiji nego i u svijetu. Otkriveno je, naime, da se Iran International, iranska televizijska postaja koja djeluje u Velikoj Britaniji, financira preko tajnovitog offshore entiteta kojega je direktor poslovni čovjek iz Saudijske Arabije s bliskim vezama sa saudijskim princim nasljednikom Mohammadom. Poučeni dosadašnjim negativnim iskustvom, šefovi Iran Internationala, koji ima sjedište u gradiću Chiswicku, ipak se nisu usudili opovrgnuti tvrdnje da primaju novac iz Rijada već su samo odbili odgovoriti na pitanje, što jasno ukazuje da Saudijci emitiraju program kojemu je cilj promovirati saudijski politiku te kompromitirati vlasti u Teheranu. Direktor Volant Media, tvrtke koja je pokrenula Iran International, zove se Adel Abdulkarim, koji je također saudijski državljanin.