Ukrajinci danima najavljuju novu veliku rusku ofenzivu i pokušaj osvajanja Kijeva. Vodeći eksperti otkrivaju koliko je to realno

Rusija je "100 posto spremna", uvjeravaju u Kijevu

Ukrajinski vojni i politički vrh već neko vrijeme upozorava zapadne saveznike da se ruska vojska priprema za pokretanje velike ofenzive. Pritom nije posve jasno hoće li navodna operacija uslijediti tijekom zime ili kada dođe proljeće, kao ni to hoće li joj cilj biti zauzimanje strateški važnih točaka na istočnom dijelu bojišta, pritisak prema velikim ukrajinskim gradovima u blizini prvih linija bojišta, ili novi pokušaj osvajanja samog Kijeva.

Zbog takvih nejasnoća dio zapadnih analitičara sklon je zanemariti ukrajinska upozorenja kao paranoične deluzije ratom traumatizirane nacije, ili ih čak proglasiti pokušajem da se od Zapada izvuče još oružja i druge pomoći.

Ako je uistinu riječ o ukrajinskom triku, u njemu sudjeluje impresivan broj visokih državnih i vojnih dužnosnika. U posljednjih tjedana dana uzbunu zbog mogućnosti novog ruskog napada podigli su svi, od vrhovnog zapovjednika ukrajinske vojske generala Valerija Zalužnog, pa do samog predsjednika države Volodimira Zelenskog. Ukrajince pritom ne obeshrabruju ni analize zapadnih stručnjaka, koji smatraju kako je 10 mjeseci rata oslabilo ofenzivni potencijal ruske vojske do te mjere da su bilo kakve velike akcije prilično nevjerojatne.

Što kažu Ukrajinci

Najkonkretnija predviđanja iznijeli su ukrajinski ministar obrane Oleksej Reznikov te savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak, čije se riječi obično shvaćaju kao poruka samog Zelenskog. Prema Podoljaku, Rusija priprema novu taktiku koja umnogome podsjeća na pristup sovjetskih generala u borbi protiv Wehrmachta tijekom Drugog svjetskog rata. Masovni juriši pješadije, bez obaziranja na goleme gubitke, bili su način borbe Crvene armije koji danas podjednako užasava i fascinira povjesničare i stručnjake za vojnu taktiku.

Savjetnik Zelenskog tvrdi kako će Putinovi generali pokušati okrenuti tijek rata sličnim metodama. Rusija upravo uvježbava oko 200 tisuća novomobiliziranih regruta koje vojni vrh planira upotrijebiti u masovnim pješačkim napadima na ukrajinske položaje, uvjerava Podoljak, koji apelira na zapadne vlade da njegovoj zemlji pošalju oružje prikladno za suočavanje s takvom prijetnjom. “Iznimno je važno da naši partneri te rizike shvate ozbiljno”, rekao je Podoljak.

Kremlj hitno treba pobjedu

Ipak, Ukrajinac se požurio istaknuti kako takav tip masovnih pješačkih napada neće biti učinkovit protiv sve modernijeg ukrajinskog arsenala precizno navođenog oružja i bespilotnih letjelica za izviđanje i nadzor teritorija. Prema Podoljaku, promjena taktike pokazuje da se rusko vojno vodstvo priklonilo zahtjevima Kremlja, koji iz unutarnjopolitičkih razloga želi da vojska ostvari bilo kakav napredak na terenu.

Ruski zapovjednici, istaknuo je savjetnik Zelenskog, “marljivo održavaju Putinovu iluziju o mogućnosti pobjede kako bi, prvo, održali Putinovu osobnu moć, a drugo, kako bi izbjegli oštre kazne koje bi uslijedile kada bi priznali kako nisu stanju ostvariti nove pobjede”. Podoljak je zaključio kako “Rusija neće biti zainteresirana za okončanje rata sve dok ne pretrpi značajan vojni poraz i ne bude prisiljena usredotočiti se na vlastitu unutarnju političku transformaciju.”

Meta će biti Kijev?

Još detalja o ukrajinskim saznanjima vezanim za ruske planove objavio je ministar obrane Reznikov. Prema njegovu mišljenju, ruski napad vjerojatno će početi u veljači, kada će polovica od 300.000 vojnika koje je Rusija unovačila u listopadu završiti obuku. “Drugi dio mobilizacije, otprilike 150.000 ljudi… potrebno je najmanje tri mjeseca za pripremu. To znači da žele započeti sljedeći napad vjerojatno u veljači, kao prošle godine”, rekao je Reznikov za Guardian, dodavši kako očekuje novi val mobilizacije ruskih vojnih obveznika.

Baš kao i Mihajlo Podoljak, Reznikov je istaknuo kako su Ukrajinci sposobni izaći na kraj s novim ruskim pristupom ratu, objasnivši da će dobro obučene ukrajinske trupe uz pomoć hibridne taktike oružja koje se nadaju dobiti od saveznika sigurno izdržati nove napade. “Kada bismo se stroju za mljevenje mesa suprotstavili strojem za mljevenje mesa, izgubili bismo. Bilo bi pogrešno doživljavati nas kao malu sovjetsku vojsku koja će se boriti protiv velike sovjetske vojske. Svakako, velika sovjetska vojska bi pobijedila, ali mi nismo sovjetska vojska”, dodao je.

Napad potkraj siječnja

Nešto drugačije informacije donosi The Economist, koji se poziva na izvore bliske predsjedniku Zelenskom i visokim ukrajinskim zapovjednicima, pišući kako je moguće da Rusi poduzmu veliki napad u siječnju, ali znatno je vjerojatnije da će pričekati do proljeća. “Rusi pripremaju oko 200.000 svježih vojnika. Ne sumnjam da će ponovno krenuti na Kijev”, rekao je general Zalužni, zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, u intervjuu za taj magazin.

Rusija je “100 posto spremna”, dometnuo je general, dodavši kako je “vrlo važna strateška zadaća Ukrajine… stvoriti rezerve i pripremiti se za rat, koji bi se mogao dogoditi u veljači, u najboljem slučaju u ožujku, a u najgorem slučaju krajem siječnja”. “Možda ne počne u Donbasu, nego u smjeru Kijeva, u smjeru Bjelorusije, a ne isključujem ni južni smjer”, rekao je Zalužni.

Putin pritišće Lukašenka?

Jasno je zbog čega se mnogima na Zapadu čini kako su izjave ukrajinskih dužnosnika i časnika dio koordinirane kampanje čiji je cilj spriječiti opuštanje saveznika i posljedično smanjenje pošiljki vojne pomoći. Također je moguće da su upozorenja iz Kijeva odgovor na napore Kremlja koji želi navesti zapadne zemlje da natjeraju Ukrajinu na pregovore s Rusijom. No, ne treba otpisati ni mogućnost da će Vladimir Putin zaista pokušati izvesti veliki napad i pokušati slomiti Kijev dok njegova vojska za to još ima snage.

Analiza Reutersa pokazuje kako bi pripreme za ofenzivu mogle biti razlog za posjetu ruskog predsjednika Bjelorusiji. Mnogi zapadni i ukrajinski stručnjaci smatraju da Putin namjerava osobno natjerati bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da svoju vojsku pošalje u napad na Ukrajinu. “Tijekom ovih razgovora razradit će pitanja daljnje agresije i šire uključivanje bjeloruskih oružanih snaga u operacije protiv Ukrajine, posebno, po našem mišljenju, na terenu”, smatra zapovjednik ukrajinskih združenih snaga Serhij Najev. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u ponedjeljak je tezu o Putinovoj namjeri da prisili Lukašenka na bilo što odbacio kao “glupost”.

Zapadni stručnjaci su skeptični

Istovremeno, u zapadnim i ukrajinskim medijima javio se veći broj analitičara koji smatraju da su nagađanja o velikoj ruskoj ofenzivnoj operaciji pretjerana. “Takva mi se ofenziva ne čini vrlo vjerojatnom, mada nije nemoguća”, rekao je nezavisni ruski vojni analitičar Aleksander Kamčikin za AFP. Svaki napad na Kijev bio bi neizmjerno kompliciran i grad bi bilo gotovo nemoguće osvojiti bez uništenja, dodao je. “Teško je zauzeti grad bez razaranja, osim u slučajevima kada vlast donese odluku o predaji, kao u Parizu 1940.”, rekao je Kamčikin.

S Rusom se složio američki stručnjak Michael Kofman, koji je prilikom nedavnog razmatranja ruskih vojnih sposobnosti nakon 10 mjeseci rata kazao kako je ofenziva “prilično malo vjerojatan scenarij”. “Imaju značajna ograničenja streljiva, a učinak ruske vojske sada je vrlo usko povezan s dostupnošću topničkog streljiva”, rekao je Kofman za podcast War on the Rocks.

Bijela kuća ne očekuje rusku ofenzivu

I ugledni vojni analitičar, umirovljeni australski general Mick Ryan, uvjeren je kako je rusko zapovjedništvo trenutno zauzeto restrukturiranjem rascjepkanog zapovjednog sustava i nastojanjem da se bolje integrira zračnu potporu s kopnenim operacijama. “Rusi zapovjednik Sergej Surovikin zapovijeda vojskom koja pati od niskog morala i stalno gubi ljude i najbolju opremu”, napisao je Ryan u časopisu Foreign Affairs. “Dosadašnji dokazi upućuju na to da trupe koje je Rusija mobilizirala da zamijene mrtve i ozlijeđene ne prolaze onu vrstu zahtjevne obuke koja im je potrebna za veliki napad.”

Pascal Ausseur, direktor Mediteranske zaklade za strateške studije, think-tanka sa sjedištem u Francuskoj, rekao je kako vjeruje da su ukrajinske tvrdnje o neizbježnoj ofenzivi pokušaj da utječe na politiku zapadnih država. “Ukrajinci viču ‘nastavite nam pomagati, nemojte nas iznevjeriti'”, rekao je Ausseur za AFP, dodavši kako je pravi cilj ovih izjava navesti Zapad da shvati kako je još uvijek moguće izgubiti rat.

Novinari su prošlog tjedan zatražili komentar Bijele kuće o mogućoj ruskoj ofenzivi u Ukrajini. “Ne vidimo nikakve naznake da će doći do neminovnog pokreta prema Kijevu”, odgovorio je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby. Nešto oprezniji bio je glasnogovornik Pentagona Pat Ryder, koji je odbio je “upustiti se u nagađanja o potencijalnim budućim operacijama”, ali je dodao: “Znamo da Rusija nastavlja pokušavati poduzeti ofenzivne akcije”.