Ukrajinska ofenziva konačno se razmahala, stručnjaci vjeruju u veliki proboj: 'Stvari se okreću u njihovu korist'

Ukrajinci nakon dva mjeseca polako uviđaju koje taktike funkcioniraju, a koje ne

Ukrainian troop move by tanks on a road of the eastern Ukrainian region of Donbas on June 21, 2022, as Ukraine says Russian shelling has caused "catastrophic destruction" in the eastern industrial city of Lysychansk, which lies just across a river from Severodonetsk where Russian and Ukrainian troops have been locked in battle for weeks. Regional governor Sergiy Gaiday says that non-stop shelling of Lysychansk on June 20 destroyed 10 residential blocks and a police station, killing at least one person. (Photo by Anatolii Stepanov / AFP)
FOTO: AFP

Niti mjesec dana nakon početka ukrajinske protuofenziva, američki general Mark Milley izjavio je kako nije iznenađen time što Ukrajinci zapinju u nastojanjima da jug i istok svoje zemlje oslobode od ruskih okupatora. No, istaknuo je kako su Ukrajinci već tada počeli postupno napredovati. “Ide malo sporo, ali to je dio prirode rata”, rekao je Milley, koji je ocijenio kako će borbe biti teške i “jako krvave”.

Sada, prema pisanju uglednog The Economista, Ukrajina počinje shvaćati koje taktike funkcioniraju protiv Rusa. “Tijekom posljednja dva tjedna vidjeli smo kako se stvari postupno okreću u korist Ukrajine”, rekao je Nico Lange, stručnjak za Ukrajinu na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji. Napredovanje dokazuju i satelitske snimke, a potvrđuje ga i dobar dio ruskih vojnih blogera. Sir Lawrence Freedman, britanski vojni strateg, slaže se s tim procjenama: “Oni postižu ciljeve i navlače Ruse.”

Precizne granate sa Zapada su velika prednost

Ben Barry, stručnjak za kopnene ratove na Međunarodnom institutu za strateške studije, think-tanku sa sjedištem u Britaniji, tvrdi kako se uspješna strategija ostvaruje kombinacijom “dubokih prodora” s “bliskim bitkama”. Prema Barryjevim procjenama, Ukrajina koristi svoju rastuću prednost u broju preciznih topničkih granata kako bi uništila ruske položaje. Artiljerija većeg dometa kao što su HIMARS-i i projektili Storm Shadow, gađaju logistička čvorišta i zapovjedne centre. Projektili S-200, inače namijenjeni protuzračnoj obrani, korišteni su 12. kolovoza za napad na Kerčki most, koji povezuje Krim s Rusijom.

Lange ističe djelomični uspjeh Ukrajine oko sela Urožajne u regiji Donjeck, gdje je uz pomoć novonabavljenog kazetnog streljiva glavna ruska ruta povlačenja pretvorena u smrtonosnu zamku. Aleksandar Kodakovski, zapovjednik ruskog bataljuna u Urožajnu, požalio se ovaj tjedan na Telegramu da nije dobio rezervne trupe kako bi zaustavio sve rastuću katastrofu. Time se sugerira da su ruske snage u nekim područjima sada potučene do te mjere da više ne mogu pojačati kritična mjesta.

Kad ruske snage odgovore protunapadima, tvrdi Freedman, često im ponestane snage. Ruska ofenziva kod Kupjanska, u kojoj unovačeni zatvorenici snose najveći teret, bila je iznimka. Iako se čini da se ukrajinski položaji drže i u tom gradu, rusko bombardiranje izazvalo je veliko razaranje i dovelo je do evakuacije civila 10. kolovoza.

Ukrajini nedostaje kapaciteta za razminiravanje

The Economist piše da “mlinac za mljevenje” nastavlja raditi i na dvije južne osi, prema Melitopolju i Berdjansku. Probijanje kroz to područje, jedno od najminiranijih u povijesti ratovanja, velik je izazov. Ukrajinski ministar obrane, Oleksij Reznikov, ustvrdio je ovaj tjedan da u nekim dijelovima bojišnice ima pet mina po kvadratnom metru.

Upravo su minirana područja, prema Langeovom mišljenju, razlog zašto se Ukrajina morala koncentrirati na usku frontu. Nedostaje im sapera, odnosno tehničara za razminiranje, kao i vozila za čišćenje mina. Zbog toga Ukrajinci ne mogu napasti na više točaka duž fronte. Prema britanskom Guardianu, 200 ukrajinskih inženjerijskih brigada započelo je protuofenzivu s oko 30 vojnika u svakoj. No saperi, koji ručno uklanjaju mine, često bivaju ozlijeđeni ili ubijeni. Inženjerijska brigada u jednom nedavno oslobođenom selu imala je samo pet sapera, izvještava Guardian.

Dalekometni napadi mogli bi omogućiti veliki proboj

Ministar Reznikov moli saveznike za opremu i obuku za razminiranje, ali nijedna vojska nije se suočila s takvim izazovom od Drugog svjetskog rata. Iskustvo i oprema za razminiranje su rijetki, premda je NATO postao vješt u rješavanju IED-a (improviziranih eksplozivnih naprava) u Afganistanu.

No, razmjeri miniranja u Ukrajini, prema Barryjevim procjenama, podsjećaju na bitku kod El Alameina prije 80 godina, kada je njemački general Erwin Rommel postavio milijun mina. Britancima je trebalo deset dana da prođu kroz minirano područje, čak i uz ogromnu prednost u topništvu, kontrolu nad nebom i mnoštvo tenkova specijaliziranih za razminiranje. Ukrajina nema ništa od toga.

Ukrajinski dalekometni napadi mogli bi otvoriti put velikom proboju, zaključuje The Economist. Njemačka bi uskoro mogla pomoći s oko 400 krstarećih projektila Taurus, što bi zaprijetilo većem dijelu Krima koji je još 2014. godine okupirala Rusija.

Lange ističe da Ukrajinci uništavaju rusku ratnu mašineriju, poput samohodnih haubica i jurišnih helikoptera Ka-52, “dio po dio”. Na početku rata Rusija je imala oko 100 Ka-52, ali sada ih je možda ostalo oko 25. Čini se da Rusija položila sve nade na prvu liniju obrane. Ako se druga i treća linija pokažu krhkima, u što su uvjereni mnogi stručnjaci, Ukrajinci bi mogli biti bliže velikom proboju nego što bilo tko trenutno vjeruje.