Ukrajinske snage čeka kritična bitka, SAD upozorava: 'Ako ne uspijete prije zime, mogli biste izgubiti najvažniji dio obale'

Zapadni analitičari vjeruju da je oslobađanje Hersona moguće već s studenom

Ukrainian soldiers prepare to fire a BM-21 'Grad' multiple rocket launcher towards Russian positions in Kharkiv region on October 4, 2022. (Photo by Yasuyoshi CHIBA / AFP)
FOTO: AFP

Uspjesi koje su ukrajinske snage posljednjih tjedana postigle u oslobađanju dijelova svoje zemlje impresivni su, ali pravi ispit vojnih sposobnosti Ukrajince tek očekuje, i bilo bi poželjno da ga polože prije početka zime. To je zaključak velike analize Financial Timesa nastale u razgovoru sa stručnjacima za strategiju i sigurnost. Ključna bitka u koju Ukrajinci moraju krenuti uskoro je oslobađanje Hersona, velikog grada na jugu zemlje koji su ruske snage okupirale početkom ožujka.

Brzi napredak koji je Ukrajina ostvarila na dva odvojena fronta, ponovno zauzevši dijelove teritorija na istoku i probivši crte bojišnice u Hersonskoj regiji na jugu, sugeriraju da je ukrajinska vojska spremna za kompleksnu operaciju oslobađanja velikog grada. Zapadni stručnjaci koji savjetuju Kijev smatraju da ostvareni momentum treba iskoristiti kako bi taj cilj bio ostvaren prije dolaska zime.

Ukrajina mora planirati dugoročno

“Završetak razdoblja povoljnog za borbe se bliži kraju. Ukrajinci su ostvarili prednost i moraju nastaviti pritiskati kako bi je do kraja iskoristili”, rekao je Chris Murphy iz Odbora za vanjske odnose Senata SAD-a. “Bila bi katastrofa za Ukrajinu kada bi je Rusija dugoročno odsjekla od pristupa obali na području između Mariupolja i Odese. Zbog toga je Ukrajinu od iznimne važnosti da na jugu preuzme inicijativu i iz defenzive pređe u napad”, dodao je.

Ukrajina je postigla impresivan uspjeh munjevitom protuofenzivom u regiji oko Harkova, što je rezultiralo i iznenadnim protjerivanjem ruskih snaga iz Limana u regiji Donjeck. Zapadni saveznici smatraju da je oslobađanje Hersona odlučujući test spremnosti ukrajinske vojske. “Ako kontrolirate Herson, sigurno možete spriječiti neprijatelja da dođe do Odese, što je po našem mišljenju jedan od najvažnijih strateških ciljeva Rusije”, rekao je visoki američki vojni dužnosnik.

Ukrajinci su se složili sa stavom saveznika da će nadolazeći tjedni biti ključni za oslobađanja juga zemlje. “Svakako je važno brzo napredovati u oslobađanju okupiranog teritorija jer postoji dojam da će promjena vremena ograničiti daljnje aktivne vojne akcije u ovoj regiji”, rekao je Ihor Romanenko, bivši zamjenik načelnika Glavnog stožera Ukrajine. “Kad bi nam naši saveznici pomogli slanjem veće količine modernog naoružanja koje tražimo, to bismo mogli ostvariti znatno brže, pa vremenski uvjeti ne bi bili toliko bitan faktor”, dodao je.

Blato će biti ogroman problem

Vojni dužnosnici i analitičari procjenjuju da bi Ukrajina mogla osloboditi Herson u nekom trenutku nakon sredine studenog, ističe Financial Times. Ukrajinske snage napredovale su sjeveroistočno od grada i uspostavile uporište na rijeci Dnjepar, rekao je drugi dužnosnik američke obrane. I ukrajinske trupe sa sjevera kreću se prema Hersonu, ali nešto sporije od svojih suboraca koji nadiru s istoka. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potvrdio je u utorak da su njegove snage ponovno zauzele nekoliko gradova sjeveroistočno od Hersona.

“Moraju učiniti nešto u vezi Hersona, i to uskoro”, rekao je jedan zapadni diplomat. “To bi podiglo moral domaće javnosti i vojske, ali i dokazalo da obuku i opremu koju im je osigurao Zapad koriste na najbolji način.” Drugi dužnosnici objasnili su zbog čega je hitno da ukrajinske snage ponovno zauzmu jug prije početka zime.

Navode da se tlo u toj regiji nije smrznulo već tri godine, što znači da će teren uskoro postati izuzetno blatnjav. Takvi uvjeti otežat će manevriranje zaraćenim stranama, prisiljavajući ih da ostanu na glavnim cestama gdje će biti izloženije napadima. No, blato osigurava veću prednost onima koji se brane, budući da se oni ne moraju toliko kretati, ističu analitičari.

Ukrajinci trebaju izmanipulirati neprijatelja

Iako je moral ruskih snaga nizak, sadašnji i bivši dužnosnici rekli su da je Moskva ojačala svoje položaje na jugu, zbog čega će ukrajinska ofenziva biti posebno izazovna. “Rusima je trebalo mnogo truda i mnogo vremena da se ukopaju malo drugačije nego što su to činili na istoku”, rekao je dužnosnik NATO-a. “Uspjeli su dovući oklop i izgraditi neke rudimentarne oblike obrane.” Dodao je: “Tu do izražaja dolazi matematika . . . Ukrajincima će trebati nadmoćna sila da onamo uđu.”

Međutim, američki obrambeni dužnosnik ističe koliko je problema ruskim snagama stvorila manjkava infrastruktura i logistika, zbog čega je premještanje zaliha uoči zime za njih veliki problem. To bi Kijev mogao iskoristiti u svoju korist. “Ukrajinci moraju upotrijebiti pametnu, fleksibilnu obuku za specijalne operacije koju su dobili od nas i naših saveznika, kako bi pronašli način da izmanipuliraju Ruse i natjeraju ih da im prepuste neku prednost na terenu”, rekla je Evelyn Farkas, bivša visoka dužnosnica Pentagona u administraciji Baracka Obame.

Stižu novi Himarsi

SAD je osigurao više od 16,8 milijardi dolara za pomoć Ukrajini od početka ruske invazije u veljači. Uz to, predsjednik Joe Biden prošlog je tjedna potpisao zakon o dodatnoj hitnoj pomoći za Ukrajinu. Njegova administracija ovog je tjedna najavila slanje još oružja i streljiva vrijednih 625 milijuna dolara, uključujući još četiri raketna sustava dugog dometa, sada već legendarna Himarsa, koji su se pokazali ključnim za ukrajinsko napredovanje na sjeveru i jugu. Službenici kažu da će to oružje uskoro biti u Ukrajini.

Zapadni saveznici pozorno prate ofenzivu u Hersonu, pritom tražeći dokaze da ukrajinska vojska može rasporediti oružje koje je dobila kako bi ga optimalno iskoristila u složenom, višestrukom napadu na duboko ukopane ruske snage. Pritom su nepokolebljivi pri stavu da Putinov najnoviji potezi, aneksija dijelova ukrajinskog teritorija i prijetnje nuklearnim oružjem, ne bi trebali odvratiti Ukrajinu od nastojanja da vrati svoj teritorij.

‘Aneksija ništa ne mijenja’

“Aneksija ne mijenja ništa iz ukrajinske perspektive, osim što ih motivira da rade jače i brže”, rekao je Ben Hodges, bivši vrhovni zapovjednik američke vojske u Europi. Američki dužnosnici uvjereni su da zapadna koalicija može pomoći Ukrajini da se odupre Putinovim snagama tijekom zime. “Ako ništa drugo, sve ovo što Putin radi, uključujući korištenje energije kao oružja, izluđuje Europljane i daje im odlučnosti da ne pokleknu i ne budu njegovi taoci”, rekao je visoki američki dužnosnik.

Oslobađanje većeg dijela okupiranog teritorija na jugu moglo biti ključno kako bi Ukrajina stekla bolju poziciju za moguće buduće pregovore o prekidu vatre s Rusijom. Očito je da se u Pentagonu razmišlja o mogućnosti da uskoro počnu ozbiljni pregovori o završetku rata. “Konačna nagodba mogla bi biti postignuta za šest do osam mjeseci… Ali mislim da Ukrajina mora vratiti još nešto teritorija prije nego što to bude moguće”, citira Financial Times stav jednog američkog dužnosnika.