Poraz koji bi Putina dokrajčio. Vojni autoriteti se slažu: 'Nezamislivo je postalo moguće, Krim bi se mogao vratiti Ukrajini'

'Kolaps ruske vojske znači da je ponovno ukrajinsko zauzimanje Krima sada jasna mogućnost'

Ukrainian soldiers sit on infantry fighting vehicles as they drive near Izyum, eastern Ukraine on September 16, 2022, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Juan BARRETO / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajina bi mogla vratiti Krim ako nastavi s oslobađanjem teritorija brzinom kojom to čini posljednjih dana, odnosno ako ruske snage nastave bježati pred njihovom ofenzivom, vjeruju visoki američki vojni dužnosnici. Zapadni dužnosnici ranije su smatrali da je nemoguće vratiti Krim pod kontrolu Ukrajine pomoću vojne sile, vjerujući da će se Rusija boriti svim snagama kako bi obranila strateški važan poluotok u Crnom moru.

Nova procjena uslijedila je nakon što je Vladimir Putin, ruski predsjednik, prvi put priznao neuspjehe svoje vojske na bojnom polju, te nakon što su ukrajinske trupe potisnule rusku vojsku u regiji Lugansk, čime je poništen jedan od najvažnijih uspjeha Kremlja u dosadašnjem tijeku rata. Viši američki časnik rekao je za The Telegraph da nedavni kolaps ruske vojske znači kako je “ponovno ukrajinsko zauzimanje Krima sada jasna mogućnost i da se više ne može odbaciti”.

Prijeti velika eskalacija

Drugi američki dužnosnik je rekao: “Jasno je da Rusija više nema sposobnosti ili volje braniti ključne položaje, a ako Ukrajinci uspiju ponovno zauzeti Herson, postoji vrlo realna mogućnost da će u konačnici moći osloboditi i Krim”. Kopneni napad na poluotok koji je okupirala 2014. godine Moskva bi gotovo sigurno smatrala velikom eskalacijom sukoba. Teško je predvidjeti kako bi u tom slučaju reagirao Vladimir Putin, ali takva eskalacija sve se češće spominje kao mogući razlog za uporabu nuklearnog oružja.

Laura Cooper, zamjenica pomoćnika američkog ministra obrane, kaže da je Krim nadohvat ruke Ukrajincima. “I samo da bude jasno, Krim je Ukrajina”, dodala je čvrsto. Također je otvoreno rekla da bi američko oružje moglo biti upotrijebljeno za napad na Krim, iako bi to bio potez koji je Kremlj opisao kao “izuzetno opasan” i “dokaz izravne upletenosti SAD-a u sukob”.

Nizak moral ruskih vojnika

Koliko je situacija za Rusiju zaista loša postalo je jasno u srijedu, kada je i sam Vladimir Putin priznao, doduše neizravno, da se njegove trupe susreću s poteškoćama na ratištu: “Djelujemo pod pretpostavkom da će se situacija na novim teritorijima stabilizirati”, kazao je. Ruski čelnik također je u srijedu potpisao zakon kojim se formalizira ruska aneksija Luganska i tri ostale ukrajinske regije. Putinu je odgovorio Serhei Gajdaj, ukrajinski guverner Luganska, koji je istoga dana trijumfalno objavio kako je “oslobađanje regije Lugansk službeno započelo”.

Aleksandar Kots, prokremaljski novinar pridružen ruskim snagama u Lugansku, objavio je da je bilo premalo raspoloživih vojnika kako bi uspostavili obranu koja bi imala šanse zaustaviti ukrajinski prodor. Nedugo nakon gubitka teritorija na istoku Ukrajine, raspala se i ruska linija bojišnice na jugu, zbog čega su okupacijske snage u regiji Herson bile prisiljeni povući se više od 20 kilometara u dubinu teritorija.

Ukrajinski vojnik koji se bori na tom dijelu ratišta rekao je za The Telegraph da ruske snage “bježe” i napuštaju svoje “zahrđalo oružje”. Rekao je i da je vidio kako ruski vojnici pucaju u leđa jednom od svojih ljudi kada se pokušao predati. Otprilike istovremeno s tim događajima, Ukrajina je objavila da je zarobljen prvi od novomobiliziranih ruskih vojnika koji su trebali preokrenuti tijek rata. On je priznao kako je na bojište stigao s namjerom da se preda, što je još jedan znak niskog morala među ruskim trupama.

Zapadni saveznici su nepokolebljivi

Uz sve ostale loše vijesti za Rusiju, jučer je potvrđeno kako zapadni saveznici nastavljaju čvrsto podupirati Ukrajinu. Premijerka Velike Britanije Liz Truss javno se usprotivila bilo kakvom kompromisu s Putinom, rekavši da će Britanija stajati uz Ukrajinu “koliko god je potrebno” za ostvarivanje pobjede. “Ne bismo trebali popustiti pred onima koji žele dogovor koji znači trgovanje ukrajinskom zemljom. Takvi predlažu da se ukrajinskim životima plati iluziju mira”, rekla je na konferenciji Konzervativne stranke.

“Stajat ćemo uz naše ukrajinske prijatelje koliko god bude potrebno. Ukrajina može pobijediti, Ukrajina mora pobijediti i Ukrajina će pobijediti”, zaključila je Truss. Također, agencije američke vlade objavile su da će potrošiti 290 milijuna dolara na lijekove protiv zračenja. Putin je ranije nagovijestio da će upotrijebiti nuklearno oružje kako bi izbjegao poraz u Ukrajini, a ova odluka Amerikanaca sugerira da je najveća svjetska sila spremna nastaviti podržavati Ukrajinu čak i u tom slučaju.