Umjesto da ga smijeni, premijer je počeo zvučati poput Frane Barbarića. Zašto?

Aktulano prijepodne dalo je naslutiti da premijer ne vidi neku aferu u izgubljenim HEP-ovim milijunima

FOTO: Pixsell

“Da razumijemo da je to česta pojava, nitko ne bi stvarao veliki problem, a kamoli aferu”, govorio je Barbarić u srpnju. "Dogodio se propust koji se u trgovanju plinom ne događa samo jednom", kaže danas Plenković

Sve drugo se u vezi nastupa Andreja Plenkovića, moglo očekivati, gotovo skicirati prije prvog Aktualnog prijepodneva u Saboru nakon ljetne pauze. I uobičajeni podcjenjivački, uvredljiv ton prema opoziciji (“nemoćni, patetični, jadni”). I iluzija veličine vlastitog poslanja (Miru Bulju je rekao “Da nije Vlade, ne bi ti ni Alke bilo”. Alke koja se održava 308 godina). I konačna personalizacija svega (“Plenkovićeve mjere”).

Ali, da će Andrej Plenković skoro tri mjeseca nakon izbijanja bizarne afere “plin za cent” zvučati poput predsjednika Uprave HEP-a Frane Barbarića, e to je ipak novost. I nije uopće sigurno da se radi tek o stilskom dodatku kojim premijer želi malo izravnati opako zgužvanu sliku odnosa u vlastitoj ekipi.

Gdje su ministar gospodarstva Davor Filipović i šef HEP-a već mjesecima u strastvenom hladnom ratu. A javnost čeka da premijer konačno presudi tko je kriv za to što je skoro punih 15 milijuna HEP-ovih eura isparilo u za ovu administraciju klasičnoj aferi, negdje u orbiti između nezainteresiranosti, nesposobnosti i obične korupcije.

Česta pojava, a ne afera

E pa, sudeći po tome što je i kako govorio na Aktualcu, nije uopće isključeno da premijer – ni ne kani presuditi. Jer, nakon što je danima na pitanje o HEP-u i aferi, gubio živce, napadao novinare i demonstrativno napuštao pressice, u Saboru je danas konačno zazvučao skoro poput – Frane Barbarića.

Naime, prije dva mjeseca je na maratonskoj sedmosatnoj sjednici Odbora za gospodarstvo Barbarić uvjeravao kako se, zapravo, s nesretnim plinom kupljenim za više od 47 eura, a prodavanim (i) za jedan cent, nije dogodilo ništa baš jako neobično. “Ovo i nije tako rijedak događaj na svjetskom tržištu plina”, racionalizirao je tada Barbarić, objašnjavajući da svi dionici tog procesa moraju biti svjesni da ponekad može doći do stvaranja gubitaka. Da bi udario zaključak: “Da razumijemo da je to česta pojava, nitko ne bi stvarao veliki problem, a kamoli aferu”.

Kupovanje vremena

Oporba, javnost i ministar Filipović nisu bili impresionirani tim objašnjenjima. “Nitko ni u jednom trenutku mene ni potpredsjednika Vlade ni premijera nije obavijestio da plin ide u sustav i ovako prodaje a čim smo dobili informaciju smo promptno reagirali”, tvrdio je Filipović na istom odboru. Nisu bili impresionirani ni u stranci, ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Oleg Butković je tih dana uvjeravao da će nečija odgovornost sigurno biti utvrđena te da slučaj ne može završiti na način da nitko nije kriv.

Plenković je, pak, kupovao vrijeme pozivajući se na analize koje tek treba provesti. I na to da je, dakako, Vlada spasila građane od skupljih energenata. Prošli su, međutim, i srpanj, i kolovoz, a evo u zadnju trećinu ulazi i rujan, a ne samo da odgovornost za potpuno bespotreban gubitak skoro 15 milijuna eura nije utvrđena, nego premijer počinje zvučati gotovo poput svog stranačkog kolege s Hvara.

Nije gubitak, nego pozitivno odstupanje

Plenković će ipak zastati jedan mali koračić prije Barbarićeve teze o čestoj pojavi oko koje se ne bi trebalo previše uzbuđivati. “Dogodila se greška. Ok”, kazao je premijer danas u Saboru. Nije odgovorio na pitanje čija, ali odgovor na pitanje kakva je zazvučao nevjerojatno poznato.

“Dogodio se propust koji se u trgovanju plinom ne događa samo jednom”, kazao je barbarićevski Plenković, pa još cijelu priču umirujuće nazvao “pozitivnim odstupanjima u trgovanju i transportu plina”. Ipak je on premijer, pa za razliku od šefa HEP-a ima bogatiju kutiju s trikovima za umirivanje javnosti – nije, dakle, nestalo 15 milijuna eura, nego se radilo samo o – pozitivnom odstupanju.

A oni kojima je to pretvaranje minusa u plus možda pomalo neobično, imaju jasnu namjeru. Da se ogroman uspjeh Vlade – da građani nisu ni primijetili rast cijena plina – “hoće zasjeniti nekim pozitivnim odstupanjem u lipnju”, kako je objasnio premijer, dodavši odrješito: “Ne dam, jednostavno ne dam”.

Čovjek koji previše zna

Nikakva politička retorika, međutim, ne može zasjeniti vrlo jednostavnu činjenicu – da je glavni i jedini krivac za to što je afera “plin za cent” uspješno progutala sve poruke koje Vlada zapravo želi poslati biračima – sam Andrej Plenković. Da je već u srpnju smijenio Barbarića, Filipovića ili barem šefa neke uprave u Vladi ili HEP-u, o ovoj temi bi se pričalo jedino u godišnjim pregledima zbivanja u 2023. godini.

Umjesto toga, Plenković sve više zvuči poput prvog čovjeka HEP-a, bezuspješno tvrdeći kako se, zapravo, nije dogodilo ništa strašno. I dajući time sve više kredibiliteta tezi da je Frane Barbarić, kao čovjek koji “previše zna”, teško smjenjiv. “Plenkovićeve mjere”, čini se, ipak imaju stanovitih ograničenja.