Uprava Holdinga o štrajku radnika Čistoće: 'Ako neće odvoziti otpad, onda nema potrebe za njima'

Šef Uprave Novaković kaže da je štrajk nelegalan i da su pregovori o povećanju prava ionako već u tijeku

FOTO: Dnevnik.hr/Facebook

Djelatnici zagrebačke Čistoće i drugi dan su u štrajku, a osim što zahtijevaju da se odluka o suspenziji otkaza trojici njihovih kolega isporuči i napismeno, iznijeli su i niz zahtjeva kojima žele poboljšati svoje radne uvjete. Među njima su povećanje osnovice plaće, veći stalni dodatak na plaću, sistematizacija radnih mjesta, osigurana zaštitna oprema, povećanje koeficijenata za 1. i 2. grupu složenosti poslova te besplatni parking.

Odluči li im uprava Zagrebačkog holdinga smjesta udovoljiti zahtjevima oni će se, kazali su, vratiti na posao. Dok se to ne dogodi, nitko od njih ne namjerava izaći na teren. Uprava Holdinga održala je konferenciju u kojoj su saželi svoj stav glede ove situacije.

Prava radnika treba povećati

Predsjednik Uprave Ivan Novaković izrazio je nezadovoljstvo tome što su radnici još uvijek u štrajku, iako su povučeni otkazi kolega. A osvrnuo se i na materijalna prava radnika. “Jutros je gotovo cijela uprava razgovarala s radnicima. Važno je napomenuti da je na snazi u Holdingu kolektivni ugovor koji se poštuje. No, uzimajući u obzir inflaciju, prošle godine smo imali pregovore sa sindikatima, i složili smo se da prava treba povećati”, rekao je Novaković.

Pregovori nisu uspjeli, dodao je, te su krajem 2022. u Holdingu donijeli jednostranu odluku kojom se povećavaju njihova materijalna prava. “U to smo dodatno investirali gotovo 6,2 milijuna eura godišnje. Uz navedeno, planiramo investirati još dodatnih 1,8 milijuna eura za korekcije u sistematizaciji radnih mjesta”, rekao je. Na ovaj način, prosječni rast neto plaće za siječanj kreće se za 13.56 posto za komunalne radnike te pet posto za ostale, objasnio je dalje.

Što ako štrajk potraje?

Novaković je dalje kazao da je u siječnju pokrenut proces mirenja. “Štrajk se održava dok se održava taj postupak, pa to smatramo nelegalnim štrajkom. Očekujemo djelatnike da se što prije vrate na posao”, rekao je. “Ako se ne vrate radnici na posao, postoje alternativni modeli o kojima razmišljamo, ali ne želimo o tome sada”, dodao je voditelj podružnice Čistoća Davor Vić.

Na pitanje strahuje li od sličnog scenarija i u drugim podružnicama, Novaković je rekao da se ne bi moglo reći da strahuje, ali naglasio je da Holding nema novca za povećanje cijena svima. “Vodimo pregovore i nadam se da ćemo doći do kompromisnog rješenja”, rekao je Novaković.

“Grad ne može dugo trpjeti neodvoženje otpada. Ako radnici neće odvoziti otpad, onda nema potrebe za njima. Nadam se da neće doći do toga”, rekao je Novaković i dodao da ima indicije da se pregovori nastavljaju”, dodao je. S obzirom na to da je štrajk nelegalan, jedan od modela koji se može provesti je sudska zabrana štrajka, rekla je članica Uprave Holdinga Matija Subašić-Maras.

Vić: Neću dati ostavku

Novinare je zanimalo planira li voditelj Čistoće Vić dati ostavku. “Moj je opoziv uvijek na stolu, ali ne namjeravam dati ostavku. Štrajk je nelegalan, a ja nisam osoba koja će ostaviti tvrtku u ovakvoj situaciji”, rekao je. Novaković je dodao da postizanje pregovora teško jer su među radnicima predstavnici različitih sindikata.

“Pregovaranje s 2000 ljudi na otvorenom je jako teško. Predložili smo da izaberu predstavnike, ali do toga nije došlo. Nastavit ćemo pregovore”, rekao je. “Dajemo prava iznad kolektivnog ugovora, smatramo da nema razloga za nenajavljeni štrajk”, rekao je Novaković. Ovakva situacije može se trpjeti još nekoliko dana, dodao je, ali onda će se morati nešto učiniti jer to ne može trpjeti.

“Stava smo da onaj koji ne želi raditi može napustiti prostorije. Ako radnici ne misle raditi mogu slobodno otići kući”, kazao je Novaković.