Upravo nam je i šef katedre za ustavno pravo potvrdio kako je Hrvatska sekularna država

Smerdel pojašnjava zašto nema dvojbe o svjetovnom karakteru države

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Katolički tjednik Glas Koncila prošloga je tjedna objavio komentar u kojem glavni urednik Ivan Miklenić dovodi u pitanje svjetovnost, odnosno sekularnost Hrvatske kao države. Miklenić zapravo piše kako ne postoji ustavna definicija prema kojoj je Hrvatska sekularna država. Takav tekst je, očekivano, izazvao niz reakcija. Recimo, profesorica Ustavnog prava Sanja Barić smatra kako je Hrvatska nedvojbeno sekularna država, bez obzira što u Ustavu riječ “sekularnost” nije izrijekom spomenuta, što je pojasnila na svom Facebooku.

U posljednje vrijeme vrlo aktivan politički analitičar, Žarko Puhovski, svojom je reakcijom izazvao polemike. Za Index je kazao kako Hrvatska uistinu Ustavom nije određena kao sekularna država. Puhovski, između ostaloga, u prilog svojoj tezi, navodi i članak 41. u kojem stoji da su vjerske zajednice odvojene od države, ali ne i da je država odvojena od vjerskih zajednica.

‘Hrvatska je svjetovna država’

Danas smo kontaktirali predstojnika Katedre za Ustavno pravo zagrebačkog pravnog fakulteta, Branka Smerdela. Profesor je za Telegram objasnio kako nema dvojbe da je Hrvatska svjetovna, odnosno sekularna država. “RH je svjetovna država, jer ne prihvaća nijednu religiju kao državnu”, detaljizirao je.

Pojašnjava da u hrvatskom Ustavu itekako postoje odredbe koje to potkrepljuju. “To nedvojbeno proizlazi iz cjeline koncepta države kao zajednice slobodnih i ravnopravnih građana, iz odredbi o posebnoj zaštiti manjina, a izrijekom iz članka 41. stavak 1. po kojem su sve vjerske zajednice ravnopravne i odvojene od države”, smatra Smerdel. Za tumačenje profesora Puhovskog kako u Ustavu taksativno nije navedeno da je država odvojena od svih vjerskih zajednica, profesor Smerdel kaže da je povreda pravila ozbiljnog ustavnog tumačenja.

‘Intenzivno se radi na dominaciji Katoličke crkve’

Zašto uopće postoje različita tumačenja Ustava po pitanju sekularnosti
Hrvatske kao države? “Na prvom mjestu zbog toga što se posljednjih godina intenzivno radi na osiguranju dominacije Katoličke crkve u Hrvatskoj, i u tom cilju zaoštravaju se svjetonazorska pitanja kao politička. Meni izgleda kako je to protivno, ne samo Ustavu, nego i koncilskim odlukama. Da, mislim na onaj Koncil, čiji glasnik uređuje gospodin Miklenić.”

Premda se u ovom slučaju, profesor Smerdel i profesorica Barić slažu oko toga da je Hrvatska sekularna država, nerijetko se stručnjaci ne mogu složiti oko tumačenja nekih osnovnih odredbi Ustava. Pitali smo našeg sugovornika zašto je to tako. Kaže nam kako su ustavne norme općenite pa su različita tumačenja uvijek moguća. “Ali pri tome treba poštivati pravila struke i zdravi razum. Kada se prešućuju pojedine norme ili dijelovi, onda su pređene granice ozbiljnog tumačenja.”