Nakon Telegramovih razornih otkrića, policija jutros uhitila bivšeg dekana Geodetskog fakulteta i još 28 povezanih osoba

Europski tužitelji istražuju ukupno 29 osoba i jednu pravnu osobu

Nakon što je Telegram počeo objavljivati istraživačke tekstove o sumnjivim potezima uprave Geodetskog fakulteta, za poslovanje pod dekanom Alminom Đapom zainteresirali su se i europski istražitelji. Nakon sedam mjeseci istraživanja očito smatraju kako su prikupili dokaze za lanac izvlačenja novca preko raznih tvrtki s kojima su Đapo i profesor Boško Pribičević povezani.

Po nalogu europskog tužiteljstva policija je jutros krenula u akciju uhićenja na Geodetskom fakultetu u Zagrebu, doznaje Jutarnji list. Prema njihovim neslužbenim informacijama, uhićeni su bivši dekan Đapo i profesor Pribičević. Akcijom je obuhvaćeno čak 29 osoba i jedna pravna osoba.

Jutarnji navodi da se mahom radi o namještanju više desetaka nabava od kojih su novci išli i u džepove ljudi s fakulteta kao i o velikom broju krivotvorenih putnih naloga. Obuhvaćena je i nabava sporne jahte financirane sredstvima EU.

Malverzacije su puno gore nego se prvo mislilo

Kako je javio Jutarnji list, optužbe zbog kojih je policija u lipnju krenula u pretragu stanova i kuća dvadesetak osoba, među kojima je i profesor zagrebačkog Geodetskog fakulteta Boško Pribičević, puno su šire od onih za malverzacije s terencem i jahtom, o kojima se u posljednje vrijeme dosta pisalo u javnosti, a odnose se na sumnje u namještanje poslova izrade projekata teških više od 4 i pol milijuna eura.

Pretrage su obavljene kako bi se potkrijepile ili demantirale sumnje da je Pribičević od 2019. nizu tvrtki namjestio pobjeđivanje na natječajima za izvođenja projekata analize zaštite od potresa i slično te da je za to dobio i tražio mito u postotku vrijednosti poslova čije je dobivanje namjestio.

Među za EPPO spornim projektima navodno se nalazi i Multisenzorsko zračno snimanje Republike Hrvatske za potrebe procjene smanjenja rizika od katastrofa i slični projekti koji su financirani iz europskih fondova. Dijelom izvučenog novca su, navodno, plaćeni radovi na vikendici Pribičevićeve prijateljice u Selinama kod Paklenice.

Zgrada u kojoj živi bivši dekan Đapo. Policija je jutros upala u njegov stan Telegram

Sumnjivi poslovi uprave pod vodstvom dekana Đape

Istražitelji Ureda europskog tužitelja policiju su na Geodetski fakultet prvi put poslali 26. travnja, nakon što je Telegram počeo objavljivati istraživačke tekstove o sumnjivim poslovima uprave pod vodstvom dekana Almina Đape.

Prvo smo otkrili kako profesor Boško Pribičević s fakultetske Katedre za hidrografiju kao svoj privatni automobil vozi luksuzni terenac Land Rover Discovery Sport, nabavljen europskim novcem u sklopu istraživačkog projekta.

Nekoliko dana kasnije objavili smo i kako je Fakultet kupio danas već čuvenu jahtu, Mirakul 30, tvrdeći da im je nužna za istraživanja podmorja, a zapravo su je iznajmljivali za luksuzna krstarenja. Dekan Almin Đapo furiozno je u više navrata demantirao Telegramova otkrića te podigao tužbu protiv glavne urednice.

Telegramova otkrića nazvao objedama

S prvim danom nove akademske godine, upravu Geodetskog fakulteta u Zagrebu preuzeo je novi dekan, Mladen Zrinjski, nakon što je Đapi istekao mandat.

Od dekanske dužnosti – okončane sumnjom na malverzacije – Đapo se oprostio pismom objavljenim na službenom webu Fakulteta, u kojem Telegramova otkrića naziva objedama, a Geodetski fakultet najpopularnijom i najpoznatijom sastavnicom Sveučilišta u Zagrebu. U svom se pismenom oproštaju poslužio i znamenitom pomorskom uzrečicom koja simbolizira otpor.