Ursula von der Leyen ima sasvim osoban problem s vukovima pa im se osvećuje preko EK jer može. 'Zašto ih ne bismo odstrijelili?'

Gospođi je jedan vuk zaklao voljenog ponija pa se poželjela obračunati sa svim čoporima u EU

FOTO: AFP

Početkom rujna prošle godine, pod okriljem noći, u njemačkoj saveznoj pokrajini Donjoj Saskoj, jedan je vuk bio u potrazi za hranom. Grabežljivac je tako nabasao na Dolly, 30 godina starog ponija, koji u ovom bliskom susretu nije imao šanse. Njezino truplo pronađeno je jutro poslije, svega stotinjak metara od seoske obiteljske kuće u vlasništvu, ni manje ni više nego, šefice Europske komisije Ursule von der Leyen.

Upravo ona je vlasnica nesretnog ponija stradalog na obližnjem pašnjaku. “Ta je vijest strašno uznemirila cijelu obitelj”, kazala je tada u priopćenju Von der Leyen. Lokalne vlasti u Donjoj Saskoj uskoro su za ovaj čin osumnjičile vuka poznatog pod nazivom GW950m koji se svega mjesec dana kasnije našao na “listi za odstrel”, piše Politico.

Iako su vukovi zaštićena vrsta u Europi, državne vlasti dopuštaju njihovo uklanjanje pod posebnim okolnostima.

Tko je podnio zahtjev za ‘uklanjanje’ vuka

Uz pomoć DNK analize, istražitelji su utvrdili kako se osumnjičeni vuk povezuje s usmrćivanjem više desetaka drugih životinja.

“Zahtjev za posebnom iznimkom od zakona o zaštićenim vrstama podnesen je i ocijenjeno je da je u skladu s relevantnim pravnim zahtjevima”, rekla je Christina Kreutz, glasnogovornica regije Hannover, u kojoj su vlasti odredile smrtnu kaznu za vuka GW950m.

Na pitanje Politica je li smrt ponija šefice Europske komisije utjecala na ovu odluku, Kreutz je inzistirala da nije. “Napad na ponija gospođe Von der Leyen nije razlog”, napisala je u odgovoru. Dodala je da je “zahtjev za uklanjanje GW950m podnesen ranije”.

Pozvala na ‘dubinsku analizu’ zaštite

I zaista, prema službenoj potvrdi koja dopušta njegov odstrel, a čiju je redigiranu kopiju Politico dobio na uvid, početni zahtjev za uklanjanje vuka podnesen je 31. kolovoza, točno dan prije Dollyne smrti. No, ne zna se tko je zahtjev podnio. Glasnogovornik Europske komisije tvrdi da ni Komisija ni Von der Leyen nisu ni na koji način umiješane u tu odluku.

Politico piše kako je jahačica konja, gospođa Von der Leyen, “odrasla u sedlu” te da nije čudo ako nije imala razumijevanja za činjenicu da joj je netko zaklao omiljenog konja. Navodi, međutim, i kako je, umjesto “božićnog pomilovanja” za vuka, “pred nišan stavila i cijelo njegovo pleme”.

Naime, u tjednima nakon Dollyne smrti, Von der Leyen je naredila službenicima Komisije da preispitaju pravila koja strogo štite vukove u Europi. Krajem studenog pozvala je na “dubinsku analizu” prijetnje vukova, nakon izvješća o povećanim napadima na stoku, osobito u Alpama.

Otvorila pitanje o zabrani odstrela

“Bila su brojna izvješća o napadima vukova na životinje i povećanom riziku za lokalno stanovništvo”, napisala je Von der Leyen u pismu demokršćanskim zastupnicima u Europskom parlamentu, u koje je Politico imao uvid. “Razumljivo, ova situacija postavlja pitanja u pogođenim regijama o tome je li trenutni status zaštite vukova opravdan.”

Inače, vukovi su potpuno nestali u rodnom kraju gospođe Von der Leyen sve dok napori za očuvanje divljih životinja nisu doveli do njihove ponovne pojave prije 15-ak godina. Nije tajna da se europski poljoprivrednici godinama žale na činjenicu da je odstrel vukova zabranjen. Međutim, pitanje je je li “smrtna kazna” rješenje za probleme stočara.

Osumnjičeni vuk još je u bijegu

Pravi primjer za to je upravo vuk pod nazivom GW950m, kojeg su lokalne vlasti na popis za odstrel stavile i 2021., ali su ga skinule nakon što je lovac upucao žensku članicu njegova čopora, koji je kasnije postao poznat kao “Burgdorfski čopor”.

Za sada, dakle, ubojica ponija Dolly ostaje bjegunac, a svojevrsna tjeralica istječe 31. siječnja. Nakon toga će opet moći slobodno lutati. Ukoliko mu se šefica Europske komisije ne nađe na putu, zaključuje Politico.