Uskok zna za Mamićeve optužbe 2 godine, prije 5 mjeseci poslao im je i materijale. Što rade?

Ako Mamić laže o sucima ili ako govori istinu - javnost bi dosad već trebala to znati

FOTO: PIXSELL

Za optužbe protiv više hrvatskih sudaca što ih je Zdravko Mamić u utorak iznio na konferenciji za medije u pravosudnim krugovima zna se već najmanje dvije godine. Potvrdili su to za Telegram izvori iz pravosuđa. Međutim, u ovom trenutku još uvijek nema odgovora jesu li njegove tvrdnje da je sucima dao milijune kuna kako bi mu pogodovali u procesu istinite ili lažne. Mamić je sve potkrijepio snimkama i fotografijama.

Ovo je iznimno opasna situacija i to na više razina: otvara pitanje (ne)učinkovitosti organa koji bi trebali istraživati korupciju, pa i onu u pravosuđu, kao i pitanje povjerenja u sudstvo koje je ionako poljuljano brojnim aferama. Donosimo ključne detalje iz ove najnovije pravosudne afere koji to i potvrđuju.

1. Mamić je sipao optužbe i na početku procesa

Zdravko Mamić uhićen je u studenom 2015. nakon što je par mjeseci ranije Samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija podnio prijavu protiv njega zbog sumnji u financijske malverzacije vezane za transfere igrača.

Kada mu je policija upala u kuću i urede u Dinamu Mamić je bio u Sloveniji na pripremama s klubom. Tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića te Zorana Milanovića, koji je u to vrijeme bio hrvatski premijer, optužio je za politički progon. Prozvao ih je za mijenjanje zakona čime su, bio je uvjeren tada, željeli “naštetiti Mamićima”.

2. Kada su nastale prve sporne snimke sudaca

U lipnju 2018. Mamić i suoptuženi nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Osijeku proglašeni su krivima za izvlačenje novca iz Dinama. Uoči izricanja presude Mamić, koji je očito dobio mig da će biti osuđujuća, bježi u BiH.

Iako Hrvatska traži njegovo izručenje, vlasti BiH odbijaju udovoljiti tom zahtjevu tumačeći to zaključkom da ono za što je osuđen na Županijskom sudu u Osijeku ne predstavlja kazneno djelo prema bosansko-hercegovačkom kaznenom zakon.

Nakon te prve presude Mamiću, kako sam tvrdi, počinju dolaziti fotografije i snimke sudaca koji slave uz Dinamovu tortu, pohode Dinamov stadion iako sudjeluju u procesu u kojem je Dinamo oštećenik, pjevaju Mamićeve omiljene pjesme.

3. Tko je provjeravao suce u Osijeku?

Prema Telegramovim izvorima, već početkom 2019. pojavljuju se u pravosudnim krugovima informacije o tome da je Mamić podmićivao neke osječke suce koji su sudjelovali u postupcima protiv njega.

Riječ je o tzv. uskočkim sucima koji prolaze i najstrože sigurnosne provjere. Te provjere obavlja Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA). Uskočke suce se, doznajemo u razgovoru s čelnicima sudova, zapravo permanentno može provjeravati, a ne samo kod imenovanja na funkciju.

SOA korupciju u javnom i državnom sektoru već godinama ističe kao jedan od ozbiljnih sigurnosnih problema, a poznato je da je prije nekoliko godina 20 hrvatskih sudaca identificirano kao poseban sigurnosni problem za Hrvatsku. Informacije o korumpiranim sucima iz Mamićevog slučaja i na osnovu javnog pogovora mogle su biti istražene.

4. Prve javne optužbe protiv šestorice sudaca

Krajem srpnja 2019. Veljko Miljević, odvjetnik Zdravka Mamića gostujući na RTL-u optužuje šestero neimenovanih hrvatskih sudaca za korupciju. Izjavio je kako očekuje da bude pozvan na razgovor u USKOK i iznese detalje o tome. Na Miljevićev istup reagira USKOK i najavljuje da će njegove tvrdnje provjeriti iako odvjetnik nije formalno prijavio kazneno djelo.

U priopćenju za javnost USKOK je tada Mamićevom odvjetniku najprije očitao bukvicu ustvrdivši kako “odvjetnik Miljević sigurno zna da je svatko dužan prijaviti kazneno djelo za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti”. Još su dodali kako je sasvim sigurno odvjetnik “upućen kome treba podnijeti kaznenu prijavu, kao što zna i za posljedice neprijavljivanja počinjenog kaznenog djela”. To je, dakle, bilo u srpnju 2019. godine. Je li doista što provjeravano nije poznato.

5. Mamić šalje dokaze o korumpiranim sucima

U listopadu 2020. Zdravko Mamić šalje USKOK-u stick sa svojom jednoipolsatnom izjavom u kojoj detaljno opisuje kako je mitio neke suce. Tvrdi kako ih je vodio na utakmice, kako su dolazili k njemu na Dinamov stadion, kako su se družili na zajedničkim slavljima, a jednog je, kaže, odveo i na putovanje u Dubai. Spominje da je platio višemilijunsko mito kako bi mu se pogodovalo, te kako bi ti suci ostvarili profesionalni probitak.

Dostavlja i fotografije, te video zapise, koji bi, kako tvrdi, trebali potkrijepiti njegove optužbe protiv sudaca koje je navodno potplatio. USKOK potvrđuje da sve to provjerava, ali rezultata tih provjera još nema.

6. Javni napad nakon pravomoćne presude

Dolazi i ovaj ponedjeljak, dakle ožujak 2021., kada se Vrhovni sud RH oglašava o pravomoćnoj presudi Zdravku Mamiću i suoptuženima. Većina prvostupanjske presude donijete na Županijskom sudu u Osijeku je potvrđena. Mamić je osuđen za izvlačenje milijuna iz Dinama i kažnjen sa šest i pol godina zatvora. Hrvatska će tražiti da BiH preuzme izvršenje Mamićeve kazne.

Dan nakon objave pravomoćne presude Mamić, očekivano, na konferenciji za medije ponavlja teške optužbe protiv šestorice sudaca. Javno prepričava kontakte s njima, te potvrđuje da je sa svim tim detaljima upoznao USKOK. Međutim, ni on, ni njegova supruga koja je bila svjedok svega, ali ni sami prozvani suci nisu do sada ispitani.

6. Zašto je ova situacija opasna

Zašto su Mamićevi navodi o korupciji u pravosuđu, za koje se dakle zna već najmanje dvije godine, trebali biti detaljno i žurno provjereni? Odvjetnik Anto Nobilo u razgovoru za RTL sinoć je kazao kako se ovakvom situacijom nanosi velika šteta hrvatskom pravosuđu.

“Ako su prozvani suci nedužni, država ih mora zaštiti da ih narod ne pljuje. Zamislite u kakvom su stanju sada oni i privatno i profesionalno. U slučaju da su krivi, onda imamo veliki problem u pravosuđu na koji se nije na vrijeme reagiralo”, upozorava odvjetnik Nobilo.

7. Što je Mamićev sudac radio u Dinamovoj loži?

Sada, osim što slijedeći trag novca istražitelji moraju pokušati utvrditi je li Zdravko Mamić doista podmićivao šestoricu sudaca, u nastavku provjere ovih optužbi potrebno je detaljno analizirati i fotografije koje su objavljene.

Naime, ukoliko su one nastale prije nego što su suci, koji su na njima, dobili Mamićeve predmete, evidentno je da su prešutjeli bliskost s nekadašnjim prvim čovjekom Dinama. Ovdje valja podsjetiti da je zbog povezanosti nekolicine zagrebačkih sudaca s Mamićem sudski proces sa Županijskog suda u Zagrebu odlukom Vrhovnog suda RH prebačen u Osijek.

Važno je utvrditi i kada je točno sudac Darko Krušlin, koji je bio predsjednik sudskog vijeća koje je Mamiću sudilo na osječkom sudu, posjećivao Dinamovu ložu. Ako je to činio uoči suđenja Mamiću jasno je da nije deklarirao svoj afinitet prema klubu koji je u tom predmetu oštećen za milijunski iznos. Od odlaska u Dinamovu ložu i nakon izricanja presude Krušlin se, iz istog razloga, morao suzdržati, objašnjavaju za Telegram sugovornici iz pravosudnih krugova.