Ustavni sud je suspendirao mjere slovenske vlade. Morali su od ponedjeljka dopustiti okupljanja do 100 ljudi

Po mišljenju ustavnog suda ranija odluka o zabrani je nerazmjerna i diskriminirajuća

Protesters perform and dance in front of the parliament building during an anti-government protest.
Thousands of people on bicycles and on foot again protested against the government, they accused Prime Minister Janez Jansa of using the covid-19 crisis situation for corruption and undemocratic rule.
Anti-government protest continues in Ljubljana, Slovenia - 22 May 2020,Image: 521602417, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Slovenska vlada izmijenila je u petak svoju odluku o zabrani javnih okupljanja, mitinga i priredaba u doba epidemije Covida-19 odredivši za takve događaje epidemiološki okvir pošto je njezinu raniju zabranu ustavni sud osporio na inicijativu građana.

Takvi će se događaji od ponedjeljka dopuštati prema zakonu o javnom okupljanju, na njima se smije naći najviše stotinu ljudi, za svakog sudionika mora biti osigurano 10 četvornih metara, a ako se skup održava na otvorenom i uz propisanu fizičku distancu sudionici ne trebaju nositi maske, kazao je novinarima ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs.

‘Suci će biti odgovorni ako se stanje pogorša’

No, Hojs je bio kritičan prema odluci ustavnog suda koji je raniju odluku slovenske vlade privremeno suspendirao te odredio da ona prestaje važiti ako je vlada do ponedjeljka ne promijeni. Po mišljenju ustavnog suda ranija odluka o zabrani je nerazmjerna i diskriminirajuća. “Ustavni suci biti će suodgovorni ako se epidemiološko stanje pogorša”, ustvrdio je Hojs. Objasnio je da se vlada u svojoj odluci vodila isključivo interesima zaštite zdravlja, a ne političkim motivima, a to se odnosi i na primjerice zabranu okupljanja na kojima se prosvjedovalo protiv vlade i njezinih mjera.

Na inicijativu građana i nekih pravnika da preispita ustavnost vladine odredbe o privremenoj zabrani svih “priredbi, mitinga, slavlja, praznovanja i svadbi” tijekom epidemije, ustavni suci većinom glasova naredili su vladi da promijeni tu “diskriminirajuću” odredbu. Ustavni suci ocijenili su je diskriminirajućom jer se takvi skupovi tretiraju manje povoljno za sudionike u odnosu na vjerske priredbe i mise.

Prosvjedovali protiv zatvaranja škola

Ustavni sud istaknuo je važnost okupljanja građana za “djelovanje demokratske države” i zatražio da se i za njih donese epidemiološki okvir koji ne bi riskirao širenje zaraze. Pred sudom u Mariboru u četvrtak se u znak solidarnosti okupila veća skupina građana, mirno izražavajući solidarnost s učenicima srednjih škola protiv kojih je pokrenut proces pošto su prijavljeni zbog kršenja vladinih protuepidemijskih mjera i zakona o zaraznim bolestima.

Oni su na početku skupa na glavnom gradskom trgu prosvjedovali protiv dugotrajnog “zatvaranja” škola, odnosno izostanka normalnog nastavnog procesa.