Vanđelić: 'Dao bih 100 tisuća eura svakome tko otkrije gdje su pokopani civili i branitelji'

Kaže i da je nepravedno koliko se sve oteglo

02.06.2022., Zagreb - Predstavljanje Znanstveno-razvojne inicijative ZRIN koju je osnovao Damir Vandjelic. ZRIN je neprofitna udruga gradjana koju cine neovisni strucnjaci iz akademskog i poslovnog svijeta s misijom istrazivanja, formuliranja i predlaganja javnih politika te njihovog ucinka na poboljsanje zivotnih i gospodarskih uvjeta u RH. Damir Vandjelic.   Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Damir Vanđelić je na Facebooku iznio ideju o tome kako bi on riješio pitanje uhićenja i privođenja pravdi ratnih zločinaca. Objavio je to uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

“Možda jer je 31 godina od niza pretužnih događaja, miješa se tuga i bijes, a o ovoj ideji već dugo razmišljam. Osnovao bih poseban financijski fond i dao 50.000 eura svakome tko doprinese da se uhite i privedu pravdi u odsutnosti osuđeni ratni zločinci”, napisao je.

Dijelio bi po 100.000 eura

Dodao je: “Dao bih 100.000 EUR svakome tko otkrije lokacije gdje su pokopani civili i branitelji koje obitelji ne mogu dostojno zakopati. Mislim da bi se stvari počele događati.” Kazao je i kako se ovako, dosadašnjim “bla-bla nečinjenjem” sve oteglo “toliko da je to tuga i silna nepravda.”

Vanđelić je, podsjetimo, bio zarobljen u logoru u Kazneno-popravnom domu u Glini. O zločinima koje je vidio u tom logoru svjedočio je na sudu. U više javnih istupa opisao je kako je kao apsolvent postao pripadnik pričuvne policije, a kasnije je zarobljen i mučen, dok su neki njegovi suborci ubijeni.

Možda jer je 31 godina od niza pretužnih događaja, miješa se tuga i bijes, a o ovoj ideji već dugo razmišljam.Osnovao…

Posted by Damir Vanđelić on Wednesday, November 16, 2022

Osuđeni, ali u odsutnosti

Zbog zlostavljanja ratnih zarobljenika u Kazneno-popravnom domu u Glini tijekom 1991. i 1992. Županijski sud u Zagrebu je lani izrekao nepravomoćnu presudu nekadašnjim upraviteljima tog zatvora koji je služio i kao logor, te jednom stražaru. Osuđeni su u odsutnosti jer hrvatskom pravosuđu nisu dostupni.

Krivima za taj ratni zločin proglašeni su Stanko Palančan zvani Čane, 65-godišnjak rodom iz Gline koji sada živi u Pančevu, Đuro Birač (64) koji je također iz Gline a trenutno je u Srbiji, Rade Bažar (64), Glinjanin koji živi u Valjevu, te Stevan Bjelajac zvan Ćevo, 65-godišnjak iz Gline koji se nalazi u Beogradu.

Njih četvorica su prema presudi mučili zarobljenike u glinskom zatvoru među kojima su bili hrvatski policajci i pripadnici Zbora narodne garde.